Գերագույն հոգևոր խորհուրդը հետաձգել է Մյուռոնօրհնեքը և հոկտեմբերի 1-ը հայտարարել Արցախի համար համազգային աղոթքի օր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, նախագահությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, սեպտեմբերի 22-ին տեղի ունեցավ Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողով, որի ընթացքում քննության առնվեց հոկտեմբերի 1-ին Սրբալույս Մյուռոնի օրհնության արարողության անցկացման հարցը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Մայր Աթոռից, նկատի առնելով Արցախի շուրջ ստեղծված ծանր իրավիճակը՝ որոշում կայացվեց հետաձգել Մյուռոնօրհնեքը և հարակից միջոցառումները։
Որոշվեց նաև հոկտեմբերի 1-ը հռչակել Արցախի համար համազգային աղոթքի օր, որի առիթով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում և Հայաստանի ու Սփյուռքի բոլոր եկեղեցիներում հավարտ Ս․ Պատարագի կկատարվի աղոթքի հատուկ կարգ։

Armenian Church postpones Chrism Mass, announces National Prayer Day for Artsakh on October 1
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. The Armenian Apostolic Church has postponed the Chrism Mass slated for October 1.
In a statement, the Mother See of Holy Etchmiadzin said the decision was made during a meeting of the Supreme Spiritual Assembly on September 22. The reason for the postponement is the grave situation around Artsakh (Nagorno-Karabakh), the Mother See said.
Instead, October 1 was declared by the Armenian Church as a National Prayer Day for Artsakh. A mass will be held in the Mother See of Holy Etchmiadzin and all churches in Armenia and the Diaspora.