ԼՂ բնակչությանը հրատապ անհրաժեշտ են մարդասիրական օգնություն և անվտանգության երաշխիքներ. Բորել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը պատասխանատու է ապահովել լիարժեք հարգանք` Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության նկատմամբ:
ՄԱԿ-ի Անվտնագության խորհրդում Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի վերաբերյալ նիստին այս մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Ժոզեպ Բորելը` հիշեցնելով` Եվրամիությունը բազմիցս հստակորեն ընդգծել է, որ վեճերը լուծելու նպատակով ուժի գործադրումն ընդունելի չէ: ԵՄ-ն դատապարտել է Ադրբեջանին՝ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողության և մարդկային կորուստների համար:
«ԵՄ-ն հետևում է Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցող զարգացումներին, և ես իմ ամբողջական համերաշխությունն եմ հայտնում Լեռնային Ղարաբաղի հայերին, որոնք ապրում են ընդգծված դժվարությունների ժամանակաշրջանում: Նրանք ամիսներ շարունակ մեկուսացած են եղել Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով: Այնտեղ սննդամթերքի և դեղորայքի անբավարարություն է: Մարդկանց տեղաշարժի ազատությունը սահմանափակված է եղել: Նրանք նաև գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարման բազմաթիվ ընդհատումներ են ունեցել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`նշեց ԵՄ բարձր ներկայացուցիչը:
Բորելը տեղեկացրեց, որ ԵՄ-ն ի գիտություն է ընդունել հրադադարի մասին հայտարարությունները և ակնկալում է, որ ռազմական գործողությունները կամ որևէ տեսակի բռնություն չեն վերսկսվի: Նրա խոոսքով՝ Ղարաբաղի բնակչությանը հրատապ անհրաժեշտ են մարդասիրական օգնություն և երաշխիքներ, որ կհարգվեն նրանց իրավունքներն ու անվտանգությունը:
«Ուստի մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել: Առաջին՝ ապահովել մարդասիրական օգնության անխոչընդոտ հասանելիություն կարիքի մեջ գտնվող քաղաքացիական բնակչության համար, այդ թվում՝ լիարժեքորեն բացելով Լաչինի միջանցքը: Կարևոր է, որպեսզի մարդասիրական կառույցները կարողանան ընդլայնել իրենց գործունեությունը, ինչն անհրաժեշտ է ներկա իրավիճակում: ԵՄ անդամ պետությունները պատրաստ են հրատապ մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել, և այսօր Եվրահանձնաժողովը հայտարարել է մարդասիրական օգնության առաջին փաթեթի մասին կարիքավոր մարդկանց օգնելու նպատակով»,- նշեց կառույցի փոխնախագահը:
Ըստ նրա՝ երկրորդ կարևոր հանգամանքն այն է, որ անհրաժեշտ է համապարփակ և թափանցիկ երկխոսություն ծավալել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի հետ՝ ապահովելու նրանց իրավունքներն ու անվտանգությունը, այդ թվում՝ իրենց տներում արժանապատվորեն ապրելու իրավունքը:
«Ի գիտություն ենք ընդունում, որ այս հարցի շրջանակում հանդիպում է տեղի ունեցել: ԵՄ-ն լիովին սատարում է Ադրբեջանի և Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը՝ ակնկալելով, որ բոլոր սուբյեկտները նույնը կանեն: Ադրբեջանին կոչ ենք անում վերահաստատել իր աներկբա հարգանքը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ և համաձայնել սահմանազատմանը 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի տառին և ոգուն համահունչ: ԵՄ-ն նաև կոչ է անում վերսկսել բանակցությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա բոլոր հարցերի վերաբերյալ՝ նպատակ ունենալով կնքել խաղաղության համաձայնագիր: Մենք նախկինի պես պատրաստ ենք աջակցել կողմերի երկխոսությանը, որպեսզի ձեռք բերվի համապարփակ և մնայուն խաղաղություն՝ հանուն տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների»,- եզրափակեց Բորելը:

Азербайджан несет ответственность за обеспечение полного уважения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха.
Как передает «Арменпресс», об этом заявил Верховный представитель ЕС по внешним связям и политике безопасности, вице-президент Еврокомиссии Жозеп Боррель на заседании Совета Безопасности ООН по ситуации в Нагорном Карабахе, напомнив, что Евросоюз неоднократно подчеркивал, что применение силы для разрешения споров недопустимо и неприемлемо. ЕС осудил Азербайджан за военную операцию и гибель людей в Нагорном Карабахе.
«ЕС следит за развитием событий в Нагорном Карабахе, и я выражаю полную солидарность с армянами Нагорного Карабаха, живущими в период заметных тягот. Они были изолированы в течение нескольких месяцев из-за блокады Лачинского коридора. Ощущается нехватка продуктов питания и лекарств. Свобода передвижения людей была ограничена. У них также было много перебоев с поставками газа и электроэнергии».
Боррель заявил, что ЕС принял к сведению объявления о прекращении огня и ожидает, что возобновления боевых действий или насилия любого рода не будет. По его словам, население Карабаха остро нуждается в гуманитарной помощи и гарантиях соблюдения их прав и безопасности.
«Поэтому мы призываем Азербайджан предпринять конкретные шаги. Во-первых, обеспечить беспрепятственный гуманитарный доступ к нуждающимся гражданским лицам, в том числе путем полного открытия Лачинского коридора. Гуманитарным организациям важно иметь возможность расширить свою деятельность, что необходимо в нынешней ситуации. Государства-члены ЕС готовы предоставить срочную гуманитарную помощь, и сегодня Еврокомиссия объявила о первом пакете гуманитарной помощи для нуждающихся людей», - сообщил вице-президент структуры.
По его словам, вторым важным обстоятельством является то, что с армянами Нагорного Карабаха необходимо вести всесторонний и прозрачный диалог для обеспечения их прав и безопасности, в том числе права достойно жить в своих домах.
«Мы принимаем к сведению, что встреча состоялась в рамках этого вопроса. ЕС полностью поддерживает суверенитет и территориальную целостность Азербайджана и Армении, ожидая, что все субъекты сделают то же самое. Мы призываем Азербайджан подтвердить свое безоговорочное уважение к территориальной целостности Армении и согласиться на демаркацию в соответствии с буквой и духом Алма-Атинской декларации 1991 года. ЕС также призывает к возобновлению переговоров по всем вопросам между Арменией и Азербайджаном с целью заключения мирного соглашения. Как и прежде, мы готовы поддерживать диалог сторон ради достижения всеобъемлющего и прочного мира, ради всех народов региона», - заключил Боррель.