Այդ տեքստով ՌԴ խաղաղապահները անվերապահ ստանձնել են ԼՂ հայության անվտանգությունն ապահովելու պարտավորությունը. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության խնդրին՝ ԼՂ-ում կրակի դադարեցման հայտարարության համատեքստում։
«Տրամաբանորեն ենթադրվում է, որ եթե Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահները կրակի դադարեցման առաջարկություն են արել, դա ինքնին նշանակում է, որ նրանք ամբողջությամբ և առանց որևէ վերապահումների ընդունել են Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգության ապահովման պարտավորությունը, ինչով պետք է լիարժեք պայմաններ ապահովեն, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքը պահպանեն՝ իրենց տներում, իրենց հողի վրա ապրելու։ Եվ իմ ընկալումն այն է, որ այս հայտարարությամբ իրենք ամբողջապես ստանձնում են պատասխանատվությունը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ իր ուղերձի ժամանակ հայտարարել է Փաշինյանը։
Միևնույն ժամանակ վարչապետը նշել է, որ այդ կարծիքին են եղել նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համատեքստում, որով Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգությունը դրված էր Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելության վրա։ «Բայց մենք հույս ունենք, որ նման քայլ անելով Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբն ամբողջությամբ կկատարի իր պարտականությունները, ինչի հետ կապված նախորդ շրջանում ունեցել ենք որոշակի վերապահումներ»,- ասել է Փաշինյանը։

Russian peacekeepers have unconditionally assumed obligation to protect Armenians in NK under new ceasefire deal – PM
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has commented on the security of the Armenians in Nagorno-Karabakh in context of the new Russian-mediated ceasefire deal in Nagorno-Karabakh on ending the Azeri attack.
“Logically I assume that if the Russian peacekeepers have proposed a ceasefire, this in itself means that they have completely and without any reservations assumed the obligation to ensure the security of the Armenians in Nagorno-Karabakh, through which the full conditions must be ensured for preserving the right of the Armenians in Nagorno-Karabakh to live in their homes, on their land. And it is my understanding that they are entirely assuming responsibility with this statement,” Pashinyan said.
At the same time, the Armenian Prime Minister said that he had the same opinion about the 9 November 2020 ceasefire deal, by which Russia was supposed to ensure security of Armenians in Nagorno-Karabakh.
“But we hope that by making this step, the Russian peacekeeping contingent will completely fulfill its obligations, about which we had some reservations previously,” Pashinyan said.