Գուտերեշը Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողություններն անհապաղ դադարեցնելու կոչ է արել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը խորապես մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական հարձակման հետևանքով ստեղծված իրադրությամբ, որի հետևանքով կան տասնյակ զոհեր ու վիրավորներ՝ այդ թվում և քաղաքացիական բնակչության շրջանում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հայտարարությունը տարածել է նրա խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկը։
«Գլխավոր քարտուղարը խիստ մտահոգված է տարածաշրջանում ռազմական ուժի կիրառման առնչության և զոհերի՝ այդ թվում և քաղաքացիական բնակչության շրջանում, մասին հաղորդումների առնչությամբ։ Նա ցավում է, որ այս անհանգստացնող զարգացումները հաջորդեցին տեղի բնակչությանը սեպտեմբերի 18-ին այդքան անհրաժեշտ հումանիտար օգնության տրամադրմանը։
Գլխավոր քարտուղարը խստորեն կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, դե-էսկալացնել իրադրությունը և խստորեն պահպանել 2020 թվականի հրադադարն ու միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքները։ Նա շարունակում է մտահոգված մնալ տեղում հումանիտար իրավիճակով և կրկնում է իր կոչը՝ շտապ քայլեր ձեռնարկել՝ դյուրացնելու հումանիտար կազմակերպությունների լիարժեք հասանելիությունը դրա կարիքն ունեցող անձանց։ Նա կողմերին կոչ է անում կրկին կենտրոնանալ վստահության ամրապնդման և տարածաշրջանում տևական խաղաղության ապահովման ջանքերի վրա»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Антониу Гутерриш призвал к немедленному прекращению боевых действий в Нагорном Карабахе
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш глубоко обеспокоен ситуацией в Нагорном Карабахе, сложившейся в результате нападения Азербайджана и тем, что уже есть десятки жертв и раненых, в том числе и среди гражданского населения.
Как передает «Арменпресс», заявление генсека ООН распространил его пресс-секретарь Стефан Дюжаррик.
«Генеральный секретарь глубоко обеспокоен применением военной силы в регионе и сообщениями о жертвах, в том числе и среди гражданского населения. Он сожалеет, что эти тревожные события последовали за предоставлением столь необходимой гуманитарной помощи местному населению 18 сентября.
Генеральный секретарь решительно призывает к немедленному прекращению боевых действий, к деэскалации ситуации и к строгому соблюдению режима прекращения огня, объявленного в 2020 году, и принципов международного гуманитарного права. Он по-прежнему обеспокоен гуманитарной ситуацией на местах и ​​повторяет свой призыв к срочным действиям, чтобы облегчить полный доступ гуманитарных организаций к нуждающимся. Он призывает стороны переориентировать усилия по укреплению доверия и обеспечению прочного мира в регионе», - говорится в заявлении.