Ադրբեջանը ռազմական ուժի կիրառմամբ էթնիկ զտում է իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղում․ Էդմոն Մարուքյանի հարցազրույցը Al-Jazeera-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը ահաբեկչական հարձակում է իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության վրա։ Ինպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Մարուքյանն ասել է Al-Jazeera-ին տված հարցազրույցում։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հայտարարությանը, թե «Ադրբեջանի զինուժը հակաահաբեկչական օպերացիա է իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղում»՝ Մարուքյանը շեշտել է, որ հենց Ադրբեջանն է ահաբեկչական հարձակում իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության դեմ։ «Դա ադրբեջանական պրոպագանդա է։ Այն, ինչ հիմա կատարվում է, դա է ահաբեկչական հարձակում։ Ադրբեջանը լայնածավալ հարձակում, ագրեսիա է սկսել Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության դեմ»,- ասել է Մարուքյանը։
Նա նշել է, որ տեղեկություններ են հրապարակվել շուրջ երեք տասնյակ զոհերի, հարյուրավոր վիրավորների մասին։
Մարուքյանը շեշտել է, որ Ադրբեջանը խախտել է հրադադարը, որը նրանք ստորագրել էին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ «Այսպիսով, նրանք խախտել են շփման գիծը, որը հաստատվել էր նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ։ Այս պահին Ադրբեջանը ռազմական ուժ է կիրառում՝ Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտում իրականացնելու համար»,- ասել է Մարուքյանը։
Նա նաև հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը շուրջ 9 ամիս է, ինչ արգելափակել է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, որը միակ ճանապարհն է, որով Լեռնային Ղարաբաղը ստացել է առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարումները։ «Հիմա Ադրբեջանը հարձակվում է տառապող մարդկանց վրա։ Նրանք սպանում են տառապող մարդկանց, խաղաղ մարդկանց։ Ամբողջությամբ սուտ են պնդումները «հակաահաբեկչական օպերացիայի» մասին։ Դա ադրբեջանական քարոզչությունն է»,- ընդգծել է Մարուքյանը։
ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպանն Ադրբեջանի այս հարձակումը կասեցնելու պարտավորություններ ունի, որովհետև այնտեղ խաղաղապահ զորակազմ ունի, որը տեղակայվել է 2020 թվականի եռակողմ հայտարարության հիման վրա։ Նրա խոսքով անելիք ունի նաև Արևմուտքը։ «Մասնավորապես, ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը օրերս հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն չի հանդուրժելու էթնիկ զտումները Լեռնային Ղարաբաղում, ինչը հենց հիմա այնտեղ կատարվում է»,- ասել է նա։
Նա արձագանքել է նաև ադրբեջանական կողմի կեղծ պնդումներին, թե Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղում զինված ուժեր ունի։ Մարուքյանը հստակեցրել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը ունի իր զինված ուժերը, որոնք պաշտպանում են Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգությունը։

Азербайджан проводит этнические чистки в НК с применением военной силы: интервью Марукяна телеканалу Al-Jazeera
Посол по особым поручениям Армении Эдмон Марукян заявил, что Азербайджан осуществляет террористическую атаку против мирного населения Нагорного Карабаха. Как сообщает Арменпресс, об этом Марукян сказал в интервью телеканалу Al-Jazeera.
Коснувшись заявления Азербайджана о том, что “вооруженные силы Азербайджана проводят антитеррористическую операцию в Нагорном Карабахе”, Марукян подчеркнул, что именно Азербайджан осуществляет террористическую атаку против мирного населения Нагорного Карабаха.
“Это азербайджанская пропаганда. То, что происходит сейчас – это террор. Азербайджан развязал широкомасштабное нападение, агрессию против мирного населения Нагорного Карабаха”, - сказал Марукян.
Он отметил, что опубликована информация о трех десятках жертв и сотнях раненых.
Марукян подчеркнул, что Азербайджан нарушил соглашение о прекращении огня, которое они подписали с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом России Владимиром Путиным. “Таким образом, они нарушили линию соприкосновения, установленную Трехсторонним заявлением от 9 ноября. На данный момент Азербайджан использует военную силу для проведения этнических чисток в Нагорном Карабахе”, - сказал Марукян.
Он также напомнил, что Азербайджан заблокировал единственную дорогу, соединяющую Нагорный Карабах с Арменией, Лачинский коридор, который является единственной дорогой, по которой в Нагорный Карабах поступали поставки товаров первой необходимости. “Сейчас Азербайджан нападает на страдающий народ. Они убивают страдающих людей, мирных людей. Утверждения об «антитеррористической операции» полностью лживы. Это азербайджанская пропаганда”, - подчеркнул Марукян.
Посол по особым поручениям Армении отметил, что РФ имеет обязательства остановить это нападение Азербайджана, поскольку у него там находятся миротворческие силы, которые были развернуты на основании Трехстороннего заявления 2020 года. По его словам, Западу тоже есть над чем работать. “В частности, заместитель госсекретаря США на днях заявил, что США не потерпят этнических чисток в Нагорном Карабахе, которые происходят там прямо сейчас”, - сказал он.
Он также ответил на ложные утверждения азербайджанской стороны о том, что Армения имеет вооруженные силы в Нагорном Карабахе. Марукян уточнил, что Нагорный Карабах имеет собственные вооруженные силы, которые защищают безопасность народа Нагорного Карабаха.