Ադրբեջանի լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների հետևանքով կան զոհեր և վիրավորներ, այդ թվում՝ կանայք, տարեցներ և երեխաներ. ԼՂ նախագահի աշխատակազմ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան էթնիկ զտման և ցեղասպան քաղաքականություն, և այն իրականացնելով, Բաքուն շահարկում է հումանիտար միջանցքի և մարդասիրության այլ կեղծ օրակարգեր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Արցախի նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Հերթական անգամ խախտելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը՝ Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններ է սկսել Արցախի Հանրապետության նկատմամբ՝ թիրախավորելով նաև քաղաքացիական օբյեկտներն ու խաղաղ բնակչությանը, ինչի հետևանքով կան զոհեր և վիրավորներ, այդ թվում՝ կանայք, տարեցներ և երեխաներ:
Ադրբեջանի գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան էթնիկ զտման և ցեղասպան քաղաքականություն, և այն իրականացնելով, Բաքուն շահարկում է հումանիտար միջանցքի և մարդասիրության այլ կեղծ օրակարգեր»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը շտապ հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ և քննարկել ստեղծված իրավիճակն ու հետագա անելիքները:
Հաշվի առնելով հազարավոր մարդկանց կյանքին ու առողջությանը սպառնացող վտանգը՝ պաշտոնական Ստեփանակերտը կոչ է անում միջազգային դերակատարներին և շահագրգիռ բոլոր կողմերին անհապաղ ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ Արցախի նկատմամբ ագրեսիան դադարեցնելու ուղղությամբ:
«Արցախի Հանրապետությունը մշտապես եղել է խաղաղ կարգավորման կողմնակից և վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ բոլոր հարցերի լուծումը տալ բանակցությունների միջոցով»,- ընդգծված է հաղորդագրության մեջ:

В результате военных действий Азербайджана есть жертвы и раненые: Аппарат президента НК
Действия Азербайджана являются не чем иным, как политикой этнической чистки и геноцида, и, реализуя ее, Баку манипулирует гуманитарным коридором и другими ложными гуманитарными программами. Как передает «Арменпресс», об этом говорится в сообщении Аппарата президента Арцаха.
«В очередной раз, нарушив положения Трехстороннего заявления от 9 ноября, Азербайджан 19 сентября начал широкомасштабные военные действия против Республики Арцах, направленные против гражданских объектов и гражданского населения, в результате которых имеются жертвы и ранения, в том числе женщины, старики и дети.
Действия Азербайджана являются не чем иным, как этнической чисткой и политикой геноцида, и, реализуя ее, Баку манипулирует гуманитарным коридором и другими ложными гуманитарными повестками», - говорится в сообщении.
Отмечается, что президент Республики Арцах Самвел Шахраманян срочно созвал заседание Совета безопасности и обсудил создавшуюся ситуацию и дальнейшие действия.
Принимая во внимание угрозу жизни и здоровью тысяч людей, официальный Степанакерт призывает международных акторов и все заинтересованные стороны немедленно принять все необходимые меры для прекращения агрессии против Арцаха.
«Республика Арцах всегда была сторонником мирного урегулирования и подтверждает свою готовность решать все вопросы путем переговоров», - подчеркивается в сообщении.