Փաշինյանը վստահ չէ, որ Բաքվում Ստեփանակերտի հետ երկխոսության համար իրական քաղաքական կամք կա
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստհա չէ, որ Բաքվում, բացի հրապարակային հայտարարություններից, նաև իրական քաղաքական կամք կա՝ Ստեփանակերտի հետ երկխոսություն իրականացնելու:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց լրագրողների հետ զրույցում:
Անդրադառնալով Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև հնարավոր երկխոսության համար միջազգային մեխանիզմի գործարկման վերաբերյալ հարցին՝ Փաշինյանն ասաց, որ միջազգային գործընկերները շատ ինտենսիվ աշխատում են այդ թեմաների ուղղությամբ:
«Նաև դա է պատճառը, որ ես էլի շարունակում եմ հորդորել Ստեփանակերտի մեր գործընկերներին, նաև հույս ունենալ, որ նրանք կներգրավվեն այդ երկխոսության մեջ: Իհարկե, հորդորն ուղղված է նաև Բաքվին, որովհետև, եթե կողմերից մեկը չցանկանա, այդ երկխոսությունը տեղի չի ունենա: Եվ ցավոք, այնպես չէ, որ մենք տեսնում ենք, որ Բաքվի կողմից այդ ցանկությունը լիարժեք արտահայտվում է»,-ասաց վաչապետը:
Նա հավելեց՝ Բաքվի կողմից այդ ցանկությունը պաշտոնական մակարդակում արտահայտվում է: Սակայն, վարչապետի խոսքով, մի քանի անգամ նախանշված հանդիպումները տեղի չեն ունեցել, և ինքը փորձել է հասկանալ այդ թվում Ստեփանակերտին ուղղված մեղադրանքները, թե իբր Ստեփանակերտն է տապալել հանդիպումը: «Ես վստահ չեմ, որ Բաքվում, բացի հրապարակային հայտարարություններից, նաև իրական քաղաքական կամք կա այդ երկխոսությունն իրականացնելու»,-ասաց Փաշինյանը:

Pashinyan doubts Baku has real political will for direct dialogue with Stepanakert
YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan on Sunday said he was unsure that Azerbaijan actually has the political will to start direct dialogue with Stepanakert despite Baku’s public statements.
Asked on the possible launch of an international mechanism for dialogue between Stepanakert and Baku, Pashinyan said that international colleagues are intensively working in this direction.
“First of all, this is the reason that I continue to urge our colleagues in Stepanakert, and also have hope, that they will be involved in that dialogue. Of course, my call is addressed also to Baku, because that dialogue won’t take place if one of the parties doesn’t want it. And unfortunately, it’s not like we can see that desire being fully expressed by Baku,” Pashinyan told reporters.
He noted that Baku, nevertheless, has expressed that desire on the official level. However, several meetings that had been planned eventually failed to take place. “I am not sure that Baku, aside from public statements, actually has real political will to carry out that dialogue,” PM Pashinyan said.