IDBank-ը տեղաբաշխել է 5 մլն դոլար ծավալով տրանշը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հուլիսի 24-ին IDBank-ը թողարկել էր AMANLBB2LER8 տարբերակիչ ծածկագրով անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերի 2023 թվականի դոլարային տրանշը, որի տեղաբաշխումն արդեն ավարտվել է։
IDBank-ի ֆինանսական տնօրեն Արման Ասատրյանը նշում է․ «IDBank-ի պարտատոմսերի նկատմամբ հետաքրքրությունը գնալով աճում է։ Քանի որ պահանջարկն ըստ էության գերազանցում է առաջարկը, մենք դեռևս այս տրանշի տեղաբաշխումը չավարտած՝ ևս մեկ տրանշ թողարկեցինք», - ասել է Արման Ասատրյանն ու հավելել, որ պարտատոմսերից ստացված եկամուտը հարկման ենթակա չէ, ինչն ավելի գրավիչ է դարձնում գործիքը:
Առաջին տրանշի թողարկման ընդհանուր ծավալը 5 մլն ԱՄՆ դոլար է, արժեկտրոնային տարեկան եկամտաբերությունը՝ 4,25%, արժեկտրոնի վճարման պարբերականությունը` եռամսյակային, շրջանառության ժամկետը` 27 ամիս։
Պարտատոմսերը ցուցակվելու են «Հայաստանի ֆոնդային բորսայում» և գնանշվելու են շուկա ստեղծողի (Marketmaker) կողմից։
Պարտատոմսերով ներգրավված դրամական միջոցները համարվում են երաշխավորված բանկային ավանդ և երաշխավորված են «Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի» կողմից։
Պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ Կենտրոնական բանկում ՀՀ ԿԲ նախագահի 07 հոկտեմբերի 2022թ. թիվ 1/489 Ա որոշմամբ հաստատված ծրագրային ազդագրի շրջանակում։ Ծրագրային ազդագրի, դրա լրացման էլեկտրոնային տարբերակներին և սույն թողարկման հիմնական պայմաններին կարելի է ծանոթանալ IDBank-ի պաշտոնական կայքում:

IDBank placed $5 million tranche
On July 24, 2023, IDBank issued a USD tranche of registered coupon bonds under the abbreviation AMANLBB2LER8, which were already placed.
Financial Director of IDBank Arman Asatryan notes: “Interest in IDBank bonds is growing. And since demand significantly exceeds supply, we will continue issuing bonds," Arman Asatryan said, adding that income from bonds is not taxable, which makes the instrument more attractive.
The total volume of the bonds of the first tranche of 2023 is $5 million, the annual interest rate is 4.25%, the maturity of the bonds is 27 months, the bonds will be paid quarterly.
The bonds will be listed in the “Armenian Stock Exchange” and will be quoted by the Marketmaker.
The funds attracted by means of nominal bonds are considered to be guaranteed bank deposits and are guaranteed by the Deposit Guarantee Fund of Armenia.
The bond prospectus was registered by the CBA, resolution № 1/392А of the Chairman of the CBA from July 23, 2021. Resolution № 1/392А.The electronic version of the prospectus and the final terms of issue are available on the official website of the Bank.