Մեկնարկեց ԱԲ-ի, մեքենայական ուսուցման, տվյալագիտության մասնագետներին մեկ հարթակում համախմբող DataFest համաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մեքենայական ուսուցում, տվյալագիտություն, արհեստական բանականություն. Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում արդեն 4-րդ անգամ անցկացվում է DataFest Yerevan երկօրյա համաժողովը, որի նպատակն է հաղորդակցման և փորձի փոխանակման հարթակ ստեղծել Հայաստանի և արտերկրի մասնագետների համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս տարի միջոցառումը ավելի քան 1500 գրանցված մասնակից ունի:
«DataFest-ը գիտական կոնֆերանս է, որտեղ աշխարհի լավագույն համալսարանները և կազմակերպությունները ներկայացնող մասնագետներ կան: Ունենք 37 մասնագետ, որից 12 տարբեր երկրներից են»,- ասաց միջոցառման համակազմակերպիչ Զավեն Նավոյանը:
Բանախոսների մի մասը արհեստական բանականությամբ զբաղվող հայաստանյան ընկերություններից են, մյուս մասն առաջատար մասնագետներ են Ֆրանսիայից, Միացյալ Թագավորությունից, Շվեյցարիայից, Լիտվայից, Գերմանիայից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից, Ռուսաստանից։
«Տվյալագիտության վերաբերյալ կոնֆերանսներ եղել են Հայաստանում, բայց մենք հասկացանք, որ տեխնիկապես խորացված զեկույցների բաց կա: Որոշեցիք ստեղծել այնպիսի կոնֆերանս, որն ավելի շատ որակյալ մասնագիտական ինֆորմացիա կպարունակի, քան մոտիվացիոն ելույթներ: Ստացանք այն, որ մասնակիցներն այստեղից գիտելիքների մեծ պաշար են տանում»,-մանրամասնեց Նավոյանը:
DataFest Երևան 2023-ի շրջանակում ելույթներով հանդես կգան ոլորտի առաջատար այնպիսի կազմակերպությունների և ինստիտուտների ներկայացուցիչներ, ինչպիսիք են՝ HuggingFace, DeepMind, Amazon Web Services, WANNA, Microsoft, University of Zurich և այլն։
INTENTO ընկերության համահիմնադիր և տեխնիկական գծով տնօրեն Գրիգորի Սապունովը նշեց՝ ամեն տարի մասնակցում է միջոցառմանը: Նրա համոզմամբ՝ DataFest-ը տարածաշրջանի ոլորտային լավագույն միջոցառումներից է:
«Կարևոր է միջոցառմանը օտարերկրյա մասնագետների մասնակցությունը, որը մասնակիցներին աշխարհում կատարվող իրադարձություններին հաղորդակից լինելու հնարավորություն է տալիս»,-եզրափակեց Սապունովը:

В Ереване стартовала конференция DataFest, собравшая специалистов по ИИ, машинному обучению и науке о данных
В Американском университете Армении уже в четвертый раз проводится двухдневная конференция DataFest, цель которой - создание платформы общения и обмена опытом для армянских и зарубежных специалистов.
Как передает «Арменпресс», в этом году на участие в конференции зарегистрировалось более 1500 участников.
«DataFest – это научная конференция, на которой собираются профессионалы, представляющие лучшие университеты и организации мира. У нас работают 37 специалистов, 12 из которых из других стран», - сообщил соорганизатор мероприятия Завен Навоян.
Часть спикеров - представители армянских компаний, занимающихся искусственным интеллектом, Остальные - ведущие специалисты из Франции, Великобритании, Швейцарии, Литвы, Германии, Объединенных Арабских Эмиратов и России.
«В Армении проводились конференции по науке о данных, но мы поняли, что существует дефицит технически глубоких докладов. Мы решили делать конференцию, на которой будет больше качественной профессиональной информации, чем мотивационных выступлений. Выяснили, что участники уносят отсюда много знаний», - пояснил Навоян.
В конференции также принимают участие представители HuggingFace, DeepMind, Amazon Web Services, WANNA, Microsoft, Университета Цюриха и других ведущих организаций и университетов. Они представляют текущие исследования в этой области.
Григорий Сапунов, сооснователь и технический директор компании INTENTO, рассказал, что он ежегодно участвует в этой конференции. Он считает, что DataFest - одно из лучших отраслевых мероприятий в регионе.
«Важно и участие иностранных специалистов, это дает участникам возможность приобщиться к событиям, происходящим в мире», - заключил Сапунов.