Մհեր Գրիգորյանը տեղեկություն չունի Երասխում կառուցվող մետաղաձուլական գործարանի վայրի տեղափոխության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը տեղեկություն չունի Երասխում կառուցվող հայ-ամերիկյան մետաղաձուլական գործարանի վայրի տեղափոխության մասին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանի Երասխում կառուցվող մետաղաձուլական գործարանի վայրի փոփոխության մասին լուրերը, փոխվարչապետը պատասխանեց․
«Նման տեղեկություն չունեմ և չեմ կարող ավելի մանրամասն տեղեկություն տրամադրել հետագա զարգացումների մասին։ Կարծում եմ, որ բոլոր պատկան մարմինները զբաղվում են այդ հարցով, որպեսզի ներդրողն ունենա Հայաստանի Հանրապետությունում տնտեսական գործունեություն իրականացնելու լիարժեք հարմարավետություն»,- ընդգծեց Գրիգորյանը։
Փոխվարչապետը վստահեցրեց, որ ամեն ինչ կանեն, որպեսզի ներդրողը ունենա լիարժեք կոմֆորտ, և ներդրումը չվտանգվի։
Գործարանի կառուցման աշխատանքները մեկնարկել են մոտ 6 ամիս առաջ, և նախատեսվում է, որ պետք է ավարտվեն մինչև տարեվերջ, սակայն Ադրբեջանի բնապահպանության նախարարությունը հայտարարել էր, թե այդ նախագիծը հարվածում է տարածաշրջանի բնապահպանական անվտանգությանը և կարող է աղտոտել Արաքսի ջրերը, ինչից մի քանի օր անց սկսվեցին կրակոցները, նույնիսկ երկու շինարար վիրավորվեց, շինտեխնիկա վնասվեց։
Լրատվամիջոցներում պարբերաբար տեղեկություններ են շրջանառվում, որ Երասխում կառուցվող մետաղաձուլական գործարանն առաջիկայում նախատեսվում է տեղափոխել այլ` ավելի անվտանգ վայր, և ամենահավանական տարբերակն Արարատ քաղաքին հարող հատվածն է։

Мгер Григорян не располагает информацией о переносе строящегося в Ерасхе металлургического завода
ЕРЕВАН, 4 СЕНТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Вице-премьер Мгер Григорян не располагает информацией о переносе строящегося в Ерасхе армяно-американского металлургического завода.
Как передает «Арменпресс», отвечая на вопрос журналистов, как он расценит новость о смене места расположения строящегося в Ерасхе металлургического завода, вице-премьер ответил:
«У меня нет такой информации и я не могу предоставить более подробную информацию о дальнейшем развитии событий. Я думаю, что этим вопросом занимаются все соответствующие органы, чтобы инвестор имел полный комфорт при осуществлении экономической деятельности в Республике Армения", - подчеркнул Григорян.
Вице-премьер заверил, что будет сделано все, чтобы инвестор был в полном комфорте и инвестиции не подвергались опасности.
Строительство завода началось около 6 месяцев назад и, как ожидается, будет завершено к концу года, однако в Министерстве охраны окружающей среды Азербайджана заявили, что проект влияет на экологическую безопасность региона и может загрязнить воды Аракса, после чего через несколько дней началась стрельба, пострадали даже двое строителей, была повреждена строительная техника.
В СМИ регулярно появляются сообщения о том, что строящийся в Ерасхе металлургический завод в ближайшее время планируют перенести в другое, более безопасное место, и наиболее вероятным вариантом является часть, прилегающая к городу Арарат.