Արտակ Բեգլարյանն ազատվել է Արցախի պետական նախարարի խորհրդականի պաշտոնից
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը սեփական դիմումի համաձայն ազատվել է պաշտոնից: «Արմենպրես»-ն այդ մասին տեղեկանում է Արտակ Բեգլարյանի՝ «Ֆեյսբուք»-ի էջում կատարած գրառումից:
«Ես շարունակելու եմ իմ ծառայությունը հայրենիքիս ու ժողովրդիս՝ դրա անառարկելի առանցքը համարելով կայուն ու զարգացող պետությունը: Հատկապես շրջափակման ու ադրբեջանական ցեղասպանական քաղաքականության հարուցած այս ծանրագույն պայմաններում առավել քան երբևէ բոլորիս ջանքերը պետք է ուղղված լինեն Արցախի Հանրապետության պետական համակարգի անսասան ու արդյունավետ գործառնությունն ապահովելուն: Ուստի, իմ պաշտոնաթողությունը համարելով քաղաքական անհրաժեշտություն՝ միաժամանակ ես երբևէ անձերով ու կարգավիճակով չեմ պայմանավորել իմ ազգային ու հանրային ծառայությունը: Հետևաբար, մշտապես պատրաստակամ եմ իմ սկզբունքների ու արժեքների շրջանակներում առավելագույնս աջակցելու Արցախի Հանրապետության իշխանություններին՝ թե՛ արտաքին և թե՛ ներքին բազմաբնույթ մարտահրավերների հաղթահարման գործում»,- նշված է գրառման մեջ:
Ավելի վաղ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում կատարած գրառման միջոցով Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ սեպտեմբերի 1-ինհրաժարականիդիմում կներկայացնի: Մինչ այդ դեռևս գործող նախագահը հրամանագիր է ստորագրել պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանին աշխատանքից ազատելու մասին: Մեկ այլ հրամանագրով էլ Արցախի պետական նախարար է նշանակվել Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սամվել Սերգեյի Շահրամանյանը:

Артак Бегларян освобожден от должности советника госминистра Арцаха
ЕРЕВАН, 31 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Советник государственного министра Республики Арцах Артак Бегларян освобожден от должности по собственному заявлению. Об этом «Арменпресс» узнает из поста Артака Бегларяна на его странице в Facebook.
«Я продолжу свое служение своей Родине и народу, считая стабильное и развивающееся государство своим бесспорным стержнем. Особенно в этих сложных условиях, вызванных блокадой и азербайджанской геноцидной политикой, как никогда, все наши усилия должны быть направлены на обеспечение непоколебимой и эффективной работы государственного строя Республики Арцах. Поэтому, рассматривая свою отставку как политическую необходимость, я в то же время никогда не обусловливал свою национальную и государственную службу личностями и статусом. Поэтому в рамках своих принципов и ценностей я всегда готов в максимальной степени поддержать власти Республики Арцах в преодолении как внешних, так и внутренних многоплановых вызовов", - говорится в сообщении.
Ранее президент Республики Арцах Араик Арутюнян на своей странице в Facebook сообщил, что 1 сентября подаст в отставку. До этого действующий президент подписал указ об увольнении госминистра Гургена Нерсисяна. Другим указом секретарь Совета безопасности Самвел Сергей Шахраманян назначен государственным министром Арцаха.