Ադրբեջանի հիմնական նպատակն է Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը ազատել հայերից․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրում է, որ Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքի մոտակայքում սպասող հումանիտար ավտոշարասյանը հնարավորություն չի տալիս մուտք գործել Լեռնային Ղարաբաղ։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վարչապետն այս մասին խոսել է ՀՀ կառավարության նիստի ժամանակ։ Վարչապետը հիշեցրեց, որ Սյունիքի մարզի Կոռնիձորի հատվածում՝ Լաչինի միջանցքի մոտակայքում Լեռնային Ղարաբաղ մուտքի հնարավորության սպասող հումանիտար բեռներով 22 բեռնատարներին օգոստոսի 31-ին ավելացան ևս տասը։ Փարիզի քաղաքապետի գլխավորած պատվիրակությունը Ֆրանսիայի մի շարք ռեգիոնների կողմից ուղարկված հումանիտար այդ շարասյունը ուղեկցեց մինչև Կոռնիձոր։
«Այդուհանդերձ, ոչ այս, ոչ հուլիսի 26-ից նույն հատվածում կայանած հումանիտար ավտոշարասյանը հնարավորություն չի տրվել մուտք գործել Լեռնային Ղարաբաղ։ Սա նշանակում է, որ Ադրբեջանը Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի ներկայությամբ շարունակում է Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը սովահարության միջոցով ցեղասպանության ենթարկելու քաղաքականությունը։ Այդ քաղաքականության հիմնական նպատակն է Լեռնային Ղարաբաղի տարածքն ազատել հայերից։ Ինչպես նախկինում ասել եմ, այս հրեշավոր ծրագրի զարգացման սցենարներից մեկը հետևյալն է․ Ադրբեջանը պլանավորում է հումանիտար ճգնաժամի ամենասուր հատվածում միակողմանիորեն բացել Լաչինի միջանցքը, այսինքն՝ Լեռնային Ղարաբաղից թույլատրել մարդկանց ելքը և թույլ չտալ վերադարձը։ Ցեղասպանության և հայրենազրկման այս քաղաքականությունը տեղի է ունենում 21-րդ դարում՝ միջազգային հանրության աչքի առաջ»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետը ստեղծված իրավիճակից ելքը տեսնում է միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում Բաքու-Ստեփանակերտ երկխոսության միջոցով։
«Հարկ եմ համարում ընդգծել, որ միջազգային մեխանիզմը տվյալ իրավիճակում կենսականորեն անհրաժեշտ է, հակառակ դեպքում, ինչպես համոզվել ենք, Բաքուն բոլոր հնարավոր միջոցներով վիժեցնում է երկխոսության հնարավորությունը»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Основная цель Азербайджана – освобождение территории Нагорного Карабаха от армян: Пашинян
ЕРЕВАН, 31 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Премьер-министр Армении Никол Пашинян констатирует, что Азербайджан не пропускает гуманитарный конвой, ожидающий возле Лачинского коридора, въехать в Нагорный Карабах.
Как сообщает «Арменпресс», об этом премьер-министр говорил на заседании правительства РА. Премьер-министр напомнил, что 31 августа к 22 грузовикам с гуманитарным грузом, ожидающим возможности въезда в Нагорный Карабах, на Корнидзорском участке Сюникской области, недалеко от Лачинского коридора, добавились еще 10 грузовиков. Делегация, во главе с мэром Парижа, сопровождала гуманитарный кортеж, отправленный несколькими регионами Франции в Корнидзор.
"Тем не менее, ни этому, ни гуманитарному кортежу, стоявшему в том же районе с 26 июля, не была предоставлена ​​возможность войти в Нагорный Карабах. Это означает, что Азербайджан в присутствии миротворческих войск Российской Федерации продолжает политику подвергания армян Нагорного Карабаха геноциду посредством голодания. Основная цель этой политики – освобождение территории Нагорного Карабаха от армян. Как я уже говорил, один из сценариев развития этой чудовищной программы таков: Азербайджан планирует в одностороннем порядке открыть Лачинский коридор в самый острый период гуманитарного кризиса, то есть разрешить выезд людей из Нагорного Карабаха и не допустить их возвращения. Эта политика геноцида и депатриации происходит в 21 веке, на глазах международного сообщества", - подчеркнул Пашинян.
Выход из создавшейся ситуации премьер-министр видит в диалоге Баку-Степанакерт в рамках международного механизма.
"Считаю необходимым подчеркнуть, что международный механизм жизненно необходим в данной ситуации, иначе, как мы убедились, Баку всеми возможными способами обрывает возможность диалога", - заключил Пашинян.