Մարդասիրական ճգնաժամ հարուցած Ադրբեջանը փորձում է մարդասեր երևալ․ Բաքուն որոշել է «հումանիտար օգնություն» ուղարկել Աղդամ-Ստեփանակերտ ճանապարհահատված
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չնայած այն հանգամանքին, որ Լեռնային Ղարաբաղում մերժել են Աղդամ-Ստեփանակերտ ճանապարհով ադրբեջանական կողմից որևէ օգնություն ստանալու առաջարկները, Ադրբեջանի իշխանությունները որոշել են «հումանիտար օգնություն» ուղարկել այդ ճանապարհահատված։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ Ադրբեջանական Կարմիր մահիկի ընկերությունն օգոստոսի 29-ին 40 տոննա ալյուրով բեռնված երկու բեռնատար ավտոմեքենա է ուղարկելու Աղդամ-Ստեփանակերտ ճանապարհահատված։
Լաչինի միջանցքն արգելափակած և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ հարուցած Ադրբեջանն այս քայլը որակել է որպես «մարդասիրական ժեստ»։
Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքը փակ է պահում 2022 թվականի դեկտեմբերից, ինչի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ է հասունացել։ Բացի այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչությունը զրկված է սննդամթերքի, դեղորայքի, վառելիքի, առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարումներից, Ադրբեջանը միջանցքում ապօրինի տեղադրված անցակետից արդեն 4 արցախցու է առևանգել՝ նրանց կեղծ մեղադրանքներ ներկայացնելով։

In an effort to whitewash its criminal record, Azerbaijan unilaterally decides to send 'aid’ to victims of its blockade
YEREVAN, AUGUST 29, ARMENPRESS. In an apparent effort to whitewash its lengthy record of human rights violations and disregard for international law, the Azerbaijani authorities, who have caused a humanitarian disaster in Nagorno-Karabakh, have now unilaterally decided to send “humanitarian aid” to the victims of their own actions.
Nagorno-Karabakh has been blockaded by Azerbaijan since December 2022. The blockade has led to a humanitarian crisis, with shortages of all essential products.
Azerbaijan had previously claimed to be willing to send supplies through the Aghdam road. This was viewed in Nagorno-Karabakh as an attempt by Baku to subjugate them. Nagorno-Karabakh rejected the offers on receiving any Azeri aid through the Aghdam-Stepanakert road despite the crisis.
On August 29, Azerbaijani news media reported that the Azerbaijan Red Crescent Societywill send 40 tons of flour to the Aghdam-Stepanakert road in what Azerbaijan hypocritically described as a “humanitarian gesture.”