Ադրբեջանական կողմի տևական բողոքների հետևանքով ջնջվել է Արցախի նախագահի պաշտոնական ֆեյսբուքյան էջը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի պաշտոնական ֆեյսբուքյան էջը ջնջվել է՝ ադրբեջանական կողմի տևական բողոքների հետևանքով: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Արցախի նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից:
«Ամիսներ շարունակ ակտիվ բողոքներ էին ներկայացվում էջի դեմ, ինչի հետևանքով աստիճանաբար մեծ սահմանափակումներ էին դրվել էջի վրա՝ գրառումների դիտելիության արհեստական նվազման, տարբեր գործառույթների անհասանելիության տեսքով: Իսկ վերջին շրջանի բողոքների հետևանքով օգոստոսի 26-ին էջն ամբողջապես անհասանելի է դարձել: Էջի պատասխանատուները սահմանված ընթացակարգերով իրենց բողոք-դիմումն են հղել ֆեյսբուքի ներկայացուցիչներին՝ ներկայացնելով էջը ջնջելու որոշումը չեղարկելու պահանջ ու հիմնավորումներ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Հաղորդագրության մեջ նաև նշվում է, որ Էջն ուներ 459 հազար հետևորդ և կարևոր դեր ուներ Արցախի Հանրապետության նախագահի գործունեության թափանցիկության ապահովման գործում:
«Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմն անընդունելի է համարում ֆեյսբուքի որոշումը հատկապես առկա ծանր պայմաններում, երբ Ադրբեջանը ձգտում է Արցախի ժողովրդին բացարձակ մեկուսացման ու շրջափակման ենթարկել, այդ թվում՝ տեղեկատվական դաշտում»,- եզրափակվում է հաղորդագրությունը:

YEREVAN, AUGUST 28, ARMENPRESS. Facebook has suspended the Nagorno-Karabakh (Artsakh) President Arayik Harutyunyan’s account as a result of a continuous campaign of complaints filed by the Azerbaijani side, Harutyunyan’s office said Monday.
The president’s office said Harutyunyan’s account was actively targeted with complaints for many months which had gradually led to many restrictions, including the artificial drop in visibility of posts and ban on certain functions. “And as a result of the recent complaints the page became fully inaccessible on August 26. The administrators of the account, under defined procedures, have filed a request and substantiations to representatives of Facebook asking to cancel the deletion,” Harutyunyan’s office said in a statement.
Harutyunyan’s account had 459,000 followers and played an important role in ensuring transparency, his office added.
“The Office of the President of Artsakh Republic considers the decision by Facebook to be unacceptable especially in the current difficult conditions, when Azerbaijan seeks to subject the people of Artsakh to complete isolation and blockade, including in the information area,” the office of the Artsakh president said.