Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը մոտ է հումանիտար աղետի վերածվելուն. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն օգոստոսի 25-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսին՝ Հայաստանում դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև երկկողմ համագործակցության խորացման ուղղությամբ իրականացված և նախանշվող քայլերին, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին:
ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել վերջին երեք տարիներին այս ուղղությամբ դեսպանի կողմից ներդրված ջանքերը՝ հանձնելով ՀՀ ԱԳՆ պատվո մեդալ և մաղթելով հաջողություն հետագա դիվանագիտական աշխատանքում:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային կայունությանը վերաբերող հարցերի՝ մասնավորապես քննարկելովԱդրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամը:Կարևորելով միջազգային կազմակերպությունների, երկրների, այդ թվում՝ Նիդերլանդների կողմից արտահայտված հստակ դիրքորոշումները՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման ուղղությամբ քայլեր իրականացնելու հրատապությունը։
Հայաստանի ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը մոտ է հումանիտար աղետի վերածվելուն և կարող է էականորեն խաթարել տարածաշրջանում կայունության հաստատման գործում Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերը:

Armenian FM holds meeting with outgoing Ambassador of the Netherlands
YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. On August 25, Armenian Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan held a meeting with Ambassador of the Netherlands Nicolaas Schermers on the occasion of the end of his diplomatic mission in Armenia.
The sides touched upon the undertaken and outlined steps towards deepening bilateral cooperation between Armenia and the Netherlands, as well as the Armenia-EU partnership agenda, the foreign ministry said in a readout.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia highly appreciated the efforts made by the Ambassador in this direction in the last three years, awarded him with an honorary medal of the Foreign Ministry of Armenia and wished him success in next steps in diplomatic career.
During the meeting, the interlocutors also touched upon the issues on regional stability, particularly discussing the worsening humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulting from the blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan. Highlighting the importance of the clear positions expressed by international organizations and countries, including the Netherlands, Ararat Mirzoyan emphasized the urgency of taking steps towards the immediate lifting of the blockade of the Lachin corridor blockade in accordance with the Orders of the International Court of Justice of February 22 and July 6, 2023.
Minister Mirzoyan stressed that the situation in Nagorno-Karabakh is close to turning into a humanitarian catastrophe and can significantly undermine the efforts of Armenia and the international community to establish stability in the region.