Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը մոտ է հումանիտար աղետի վերածվելուն. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն օգոստոսի 25-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսին՝ Հայաստանում դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև երկկողմ համագործակցության խորացման ուղղությամբ իրականացված և նախանշվող քայլերին, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին:
ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել վերջին երեք տարիներին այս ուղղությամբ դեսպանի կողմից ներդրված ջանքերը՝ հանձնելով ՀՀ ԱԳՆ պատվո մեդալ և մաղթելով հաջողություն հետագա դիվանագիտական աշխատանքում:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային կայունությանը վերաբերող հարցերի՝ մասնավորապես քննարկելովԱդրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող հումանիտար ճգնաժամը:Կարևորելով միջազգային կազմակերպությունների, երկրների, այդ թվում՝ Նիդերլանդների կողմից արտահայտված հստակ դիրքորոշումները՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին համապատասխան Լաչինի միջանցքի արգելափակման անհապաղ վերացման ուղղությամբ քայլեր իրականացնելու հրատապությունը։
Հայաստանի ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը մոտ է հումանիտար աղետի վերածվելուն և կարող է էականորեն խաթարել տարածաշրջանում կայունության հաստատման գործում Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերը:

Ситуация в НК находится на грани превращения в гуманитарную катастрофу. Министр ИД РА
25 августа министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян принял Чрезвычайного и полномочного посла Королевства Нидерландов в Республике Армения Николаса Схермерса по случаю завершения его дипломатической миссии в Армении.
Как стало известно Арменпресс из сообщения Министерства иностранных дел Республики Армения, были затронуты осуществленные и запланированные шаги в направлении углубления двустороннего сотрудничества между Арменией и Нидерландами, а также стороны коснулись повестки партнерства между двумя странами.
Министр иностранных дел Республики Армения высоко оценил усилия Посла в этом направлении на протяжении последних трех лет, вручил ему почетную медаль Министерства иностранных дел Республики Армения и пожелал ему успехов в дальнейшей дипломатической карьере.
В ходе встречи собеседники также затронули вопросы региональной стабильности и, в частности, обсудили усугубляющийся гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, возникший вследствие блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. Подчеркнув важность четких позиций международных организаций и государств, в том числе Нидерландов, Арарат Мирзоян особо отметил срочную необходимость осуществления шагов, направленных на немедленное прекращение блокирования Лачинского коридора в соответствии с решениями Международного Суда от 22 февраля и 6 июля.
Министр Мирзоян подчеркнул, что ситуация в Нагорном Карабахе находится на грани превращения в гуманитарную катастрофу и может существенно подорвать усилия Армении и международного сообщества, направленные на установление стабильности в регионе.