Քանի դեռ չունենք խաղաղություն, ԽՍՀՄ ուրվականը թևածելու է մեր երկնքում. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի անկախության հռչակագրի ընդունման 33-րդ տարեդարձի առիթով: «Արմենպրես»-ն ուղերձն ամբողջությամբ ներկայացնում է ստորև.
«Սիրելի ժողովուրդ, սիրելի հայրենակիցներ,
1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդն ընդունեց Հռչակագիր Հայաստանի անկախության մասին, և այսօր նշում ենք այդ իրադարձության 33-րդ տարեդարձը:
Անկախության հռչակագիրը շրջադարձային փաստաթուղթ է, որով հիմք դրվեց մեր այսօրվա պետականությանը: Այն ընդունվեց 1988 թվականից ծավալվող Ղարաբաղյան շարժման գագաթնակետին, Խորհրդային Միությունում թևածող տնտեսական, քաղաքական, գաղափարական ճգնաժամի պայմաններում:
2020 թվականի պատերազմից առաջ ու հատկապես պատերազմից հետո բազմիցս եմ ընթերցել և վերընթերցել Հռչակագրի տեքստը: Եվ պետք է խոստովանեմ, հետպատերազմյան ընթերցումներս որոշակիորեն տարբերվել են նախապատերազմյան ընթերցումներից:
Հռչակագրի տեքստի քննական վերլուծությունն ի ցույց է դնում, որ մենք ի վերջո ընտրել ենք այնպիսի խոսույթ և բովանդակություն, որի հիմքում դրված է մեզ Խորհրդային Միության մաս դարձրած բանաձևը. խոսքը տարածաշրջանային միջավայրի հետ կոնֆրոնտացիոն խոսույթի մասին է, որ մեզ անընդհատ կոնֆլիկտների մեջ էր պահելու մեր հարևանների հետ:
Անկախության հռչակագրով մենք հռչակեցինք Խորհրդային Միությունից հեռանալու ուղեգիծը, բայց և փակեցինք Խորհրդային Միությունից հեռանալու մեր բոլոր ճանապարհները, ասել է, թե 20-րդ դարավերջին ընդունված Անկախության հռչակագրով որդեգրեցինք մի բանաձև, որը 20-րդ դարասկզբին մեզ արդեն իսկ բերել էր անկախության կորստի:
Հիմա մենք չգիտենք, վստահաբար չենք կարող ասել, թե ինչպիսին կլինեին և ինչի կհանգեցնեին մյուս ճանապարհները, բայց արդեն իսկ անցած ճանապարհը վերլուծելն ու հասկանալը մեր պատմական պարտքն է: 2018 թվականին ՀՀ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց առաջ և դրանից հետո Հայաստանի անկախության Հռչակագրին վերաբերվել եմ ինչպես «աստվածաշնչյան ուղերձի», մինչդեռ Հռչակագիրը որքան էլ հիմնարար փաստաթուղթ է, կարիք ուներ և կարիք ունի խորը քննության, որովհետև, այնուամենայնիվ, քաղաքական փաստաթուղթ է՝ սրանից բխող բոլոր հետևություններով:
Եվ հիմա, անկախության Հռչակագրի 33-րդ տարեդարձի օրն ուզում եմ ընդգծել, որ մեր կառավարության որդեգրած խաղաղության օրակարգը անկախության օրակարգն է, որովհետև, եթե ունենանք խաղաղություն, կունենանք անկախություն: Քանի դեռ չունենք խաղաղություն, ԽՍՀՄ ուրվականը թևածելու է մեր երկնքում, մեր տարածաշրջանի երկնքում:
Ես ընտրում եմ անկախությունը, ինքնիշխանությունը, ժողովրդավարությունը: Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին ընտրում է անկախությունը, ինքնիշխանությունը, ժողովրդավարությունը:

‘As long as we don’t have peace, the ghost of the USSR will haunt our skies,’ PM Pashinyan
YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan released a statement on August 23 on the occasion of the 33rd anniversary of the adoption of the Declaration of Independence of the Republic of Armenia.
“Dear people, dear countrymen,
“On 23 August, 1990, the Supreme Council of the Armenian SSR adopted the Declaration on Armenia’s Independence, and today we celebrate the 33rd anniversary of this event.
“The Declaration of Independence is a crucial document, which laid the foundation for our current statehood. It was adopted during the culmination of the 1988 Karabakh movement, in conditions of economic, political and ideological crisis in the Soviet Union.
“Before and especially after the 2020 war I numerously read and re-read the text of the declaration. And I have to confess, my post-war readings to some extent differed from the pre-war readings.
“An analysis of the text of the declaration shows that we’d eventually chosen the kind of narrative and content which is based on the formula which made us part of the Soviet Union, a confrontational narrative with the regional environment which was to keep us in constant conflicts with our neighbors.
“With the Declaration of Independence, we declared the trajectory of leaving the Soviet Union, but also closed all our roads for leaving the Soviet Union, in other words with the Declaration of Independence adopted in the end of the 20th century we adopted a formula which had already led us to the loss of independence in the beginning of the 20th century. Now we don’t know, we can’t say for sure what the other roads would have led to, but analyzing and understanding the road we passed is our historical duty. In 2018, before and after assuming the post of the Prime Minister of Armenia, I treated the Declaration of Independence of Armenia as a ‘biblical message’, nonetheless, as fundamental [of a document] as it is, the declaration needed and needs a deep analysis, because nevertheless it is a political document, with all subsequent consequences. And now, on the 33rd anniversary of the Declaration of Independence, I’d like to underscore that the agenda of peace adopted by our government is an agenda of independence, because we shall have independence when we have peace. As long as we don’t have peace, the ghost of the USSR will haunt our skies, the skies of our region. I choose independence, sovereignty and democracy. The citizen of the Republic of Armenia choses independence, sovereignty and democracy. Glory to the martyrs and long live the Republic of Armenia.”