ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 7 բուժառու
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից 7 բուժառու, ուղեկցողների հետ միասին, օգոստոսի 22-ին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ, տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 7 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Ադրբեջանական կողմը շարունակաբար արգելում է Կարմիր խաչի մեքենաներով խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի և բժշկական պարագաների մատակարարումը Արցախ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 28 երեխա, 4-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 85 հիվանդ, 3 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում. որից 2-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում։

При посредничестве МККК из Арцаха в Армению были перевезены 7 пациентов
ЕРЕВАН, 22 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. 22 августа 7 пациентов «Республиканского медицинского центра» Министерства здравоохранения Республики Арцах вместе со своими сопровождающими были переведены в специализированные медицинские центры РА при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста, для получения срочной специализированной медицинской помощи.
Как стало известно «Арменпресс» из пресс-релиза Минздрава Арцаха, в течение суток на автомобилях МККК в Арцах планируется вернуть 7 медицинских пациентов вместе с их сопровождающими, которые когда-то были направлены в Армению на лечение в рамках программы государственного заказа.
"Азербайджанская сторона постоянно запрещает доставку в Арцах столь необходимых медикаментов и предметов медицинского назначения автомобилями Красного Креста", - говорится в сообщении.
На данный момент в медчасти "Аревик" стационарное лечение получают 28 детей, из них 4 - в отделении неонатологии и реанимации.
Стационарное лечение в «Республиканском медицинском центре» получают 85 пациентов, 3 пациента находятся в отделении реанимации. 2 из них находятся в критическом состоянии.