«Կարծես, համակենտրոնացման ճամբար լինի․ մոռացված ճգնաժամը Եվրոպայի շեմին»․ Telegraph-ի անդրադարձը Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ The Telegraph բրիտանական հայտնի պարբերականը լայնածավալ հոդված է հրապարակել Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի մասին։ Հոդվածը կրում է հետևյալ խորագիրը՝ «Կարծես, համակենտրոնացման ճամբար լինի․ մոռացված ճգնաժամը Եվրոպայի շեմին»։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հոդվածի հեղինակ Ջեսի Ուիլյամսը զրուցել է Արցախի մի քանի բնակիչների հետ, որոնք ներկայացրել են տեղում ստեղծված ծանր իրավիճակը։
«Եթե սա շարունակվի, մարդիկ, ի վերջո, կմահանան։ Մարդիկ արդեն իսկ մահանում են։ Այժմ բոլորն հիվանդ են թերսնման պատճառով և մինչև մահամերձ վիճակում չեն լինում, չեն գնում հիվանդանոց, քանի որ այնտեղ շատ երկար հերթեր են», - ասել է պարբերականի զրուցակիցն Արցախից։
Հոդվածի հեղինակն անդրադառնում է Արցախյան առաջին պատերազմին և 2020 թ․-ի Արցախյան երկրորդ պատերազմին, մանրամասն ներկայացնում է այն խնդիրները, այդ թվում՝ սննդի, դեղորայքի, վառելիքի և այլ ապրանքների պակասը, որոնց բախվել են Արցախի բնակիչները շրջափակման 8 ամիսների ընթացքում։
Պարբերականը նաև անդրադառնում է Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի զեկույցին, որում վերջինս նախազգուշացնում էր, որ Ադրբեջանը ԼՂ էթնիկ հայերի դեմ ցեղասպանություն է նախապատրաստում։
«Մենք կորցրել ենք մեր ազատությունը, զրկվել ենք մեր իրավունքներից։ Այժմ մենք, ասես, ապրում ենք համակենտրոնացման ճամբարում», - նշում է պարբերականի մեկ այլ զրուցակից Արցախից։
Հոդվածի հեղինակը նաև մեջբերում է «Հաշտեցման ռեսուրսներ» կազմակերպության կովկասյան ծրագրի ղեկավար Լորենս Բրոերսի խոսքերը, որը նշում է, որ Ուկրաինայում հակամարտությունը «մեծապես թուլացրել է Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի գերիշխանությունը և Ադրբեջանին բավական հնարավորություններ է տվել՝ մարտահրավեր նետելու այդ գերիշխանությանը»։
Նման տեսակետ է հայտնել նաև Բրիտանիայի խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով խորհրդարանական խմբի նախագահ Թիմ Լոութենը։
«Ադրբեջանը, միանշանակ, օգուտ է քաղում այն փաստից, որ Ռուսաստանն այլ խնդիրներով է զբաղված։ Կասկած չունեմ, որ սա Ադրբեջանի էթնիկ զտման ծրագրի մի մասն է, և նույնիսկ եթե այս փուլում սա ցեղասպանություն չէ, ապա, միանշանակ, մեկ քայլ է դրանից հեռու», - ասել է Լոութենը։
Հոդվածում նաև անդրադարձ է կատարվում Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի հարցով Բրիտանիայի վարած քաղաքականությանը։ Ըստ հեղինակի՝ Բրիտանիան չի դատապարտում Ադրբեջանին՝ չնայած Հայաստանի հարցով խորհրդարանական խումբը նման հորդորով դիմել է երկրի արտգործնախարար Ջեյմս Քլևերլիին։ Վերջինիցս պատասխան չի ստացվել։
Լոութենը քննադատել է Միացյալ Թագավորության կողմից «կոշտ պատասխանի ակնհայտ բացակայությունը»՝ ընդգծելով, որ այլ երկրներ, ինչպիսիք են Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն, հրապարակայնորեն դատապարտել են Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը:
«Մեծ Բրիտանիան պետք է հստակեցնի, որ նախ, սա անընդունելի է, և երկրորդ, եթե նրանք ոչինչ չանեն, ապա կլինեն հետևանքներ, որոնք կարող են սկսվել Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներից», - ավելացրել է բրիտանացի պատգամավորը:
Հոդվածում նշվում է, որ Բրիտանիայի լռության պատճառը տնտեսությունն է․ Բրիտանիան Ադրբեջանում ամենախոշոր օտարերկրյա ներդրողն է։ Վերջին 30 տարվա ընթացքում British Petroleum ընկերությունը շուրջ 84 միլիարդ դոլար է ներդրել Ադրբեջանում։

MP Tim Loughton lambasts UK government for ‘distinct lack of a robust response’ to Azeri ethnic cleansing in NK
YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS. UK Member of Parliament Tim Loughton has criticized the UK government for what he described as a “distinct lack of a robust response” to Azerbaijan’s ethnic cleansing programme in Nagorno-Karabakh.
In an interview with The Telegraph, Tim Loughton, MP for East Worthing and Shoreham, and chair of the All Party Parliamentary Group (APPG) for Armenia, said that Azerbaijan is taking advantage “of the fact that Russia has its hands full elsewhere.”
“Azerbaijan is absolutely taking advantage of the fact that Russia has its hands full elsewhere,” Loughton said. “I have no doubt that this is part of Azerbaijan’s ethnic cleansing programme, and whether it constitutes genocide at this stage – I mean it’s certainly one step away from it.”
Loughton criticized the “distinct lack of a robust response” from the UK, highlighting that other countries, like France and the US, have publicly condemned Azerbaijan over the blockade.
“[The UK] need to make it clear that, one, this is unacceptable, and two, if they don’t do something about it then there will be consequences – that could start with sanctions against Azerbaijan,” he adds.
On August 1, British MPs wrote to Foreign Secretary James Cleverly, urging him to “break the British Government’s silence on the continuing atrocities”. No reply has yet been received.
Laurence Broers, the Caucasus programme director at peacebuilding organisation Conciliation Resources told The Telegraph that the war in Ukraine has “greatly weakened Russian hegemony [in Nagorno-Karabakh] and has given ample space for Azerbaijan to challenge that hegemony”.
Economics could be fuelling Britain’s silence. The UK is the largest foreign investor in Azerbaijan, with British Petroleum (BP) having invested around $84 billion in the country over the last 30 years. “I think those [commercial] interests tend to trump other potentially ethical and moral issues in UK Foreign Policy vis à vis Azerbaijan,” says Broers.
Read the full article by The Telegraph titled ‘It is like a concentration camp’: The forgotten crisis on Europe’s doorstep here.
UK Ambassador to the UN James Kariuki, speaking at the August 16 UN Security Council emergency meeting on Nagorno-Karabakh, said that the UK “remains deeply concerned at the ongoing disruptions to the Lachin corridor, which threatens the supply of life-saving medication, health care, and other essential goods and services – resulting in humanitarian consequences for the local population."