Ֆրանսիայի մի շարք շրջաններ միացել են ԼՂ հումանիտար օգնություն ուղարկելու՝ ՀՀ կառավարության նախաձեռնությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի մի շարք քաղաքներ ու շրջաններ հումանիտար օգնություն են հատկացրել՝ Ադրբեջանի կողմից շրջափակված Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը հասցնելու համար։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Կոռնիձորում Հայաստանի կառավարության հումանիտար օգնությամբ բեռնված 19 և «Գրանդ Քենդի» ընկերության 2 բեռնատարների շարասյանը միացել է նաև Ֆրանսիայի մի շարք քաղաքների և շրջանների կողմից հատկացված հումանիտար օգնությամբ բեռնատարը։
22.jpg (119 KB)
Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի կառավարման համար Հայաստանի կառավարությունում ստեղծված աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչ Վարդան Սարգսյանն ընդգծում է՝ բարեկամ Ֆրանսիայի այս քայլը վկայում է, որ ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամը, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության կողմից այս ճգնաժամը մեղմելու նախաձեռնությունը ստանում է նաև միջազգային հնչեղություն։
«Կարծում եմ իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում այն աստիճան օրհասական է, և հումանիտար աջակցության կարիքն այնքան մեծ է, որ դա ակնհայտ է նաև մեր միջազգային գործընկերների համար։ Միջազգային գործընկերների գործուն քայլերն, անշուշտ, կարող են նպաստել, որպեսզի ի վերջո Լաչինի միջանցքի արգելափակումը վերացվի, և հնարավոր լինի հումանիտար բեռը հասցնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին»,- նշեց ասաց Վարդան Սարգսյանը։
33.jpg (249 KB)
Հումանիտար օգնությունը հատկացրել են Փարիզ քաղաքը, Իլ դը Ֆրանս, Օվերն-Ռոն-Ալպ, Օ դը Ֆրանս, Օքսիտանիա, Լուարի երկիր ռեգիոնները։ «20 տոննայից ավել հումանիտար բեռ է, որը պարունակում է մակարոնեղեն»,- ասաց Սարգսյանը։
Հայաստանի կառավարությունը հուլիսի 26-ին 361 տոննա հումանիտար օգնություն էր ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ, սակայն օգնությունը տեղ չի հասել, քանի որ Ադրբեջանն արգելում է բեռնատարների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։ Կառավարության հումանիտար օգնությամբ բեռնված 19 բեռնատարները, ինչպես նաև ավելի ուշ դրանց միացած «Գրանդ Քենդի» ընկերության՝ քաղցրավենիքով բեռնված բեռնատարներն օրեր շարունակ սպասում են Կոռնիձորի սահմանային հատվածում։

YEREVAN, AUGUST 9, ARMENPRESS. The City of Paris and several French regions have allocated humanitarian aid for the population of Nagorno-Karabakh.
A truck carrying the French humanitarian aid joined the stranded Armenian convoy in Kornidzor on August 9.
Vardan Sargsyan, a member of the Armenian government working group tasked with responding to the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, told reporters that this step by friendly France shows that international attention on the humanitarian crisis, and Armenia’s initiative to mitigate it is getting stronger.
“I think the situation in Nagorno-Karabakh is so critical and the need for humanitarian aid is so strong that it is obvious also for our international partners. Effective steps by the international community can certainly contribute eventually lifting the blockade of Lachin Corridor, and giving access for humanitarian goods to the people of Nagorno-Karabakh,” Sargsyan said.
The humanitarian aid is allocated by the city of Paris and the regions of Île-de-France, Auvergne , Rhône-Alpes , Hauts-de-France, Provence-Alpes-Côte d'Azur, Nouvelle-Aquitaine, Pays de la Loire and Grand Est.
The aid consists of over 20 tons of food.
On July 26, Armenia sent a humanitarian convoy carrying over 360 tons of emergency food and medication for Nagorno-Karabakh, but Azerbaijan blocked the trucks at the entrance of Lachin Corridor.