Սուրեն Պապիկյանը Ֆրանսիայի դեսպանի և ռազմական կցորդի հետ քննարկել է պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելու հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն օգոստոսի 9-ին ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիին և նորանշանակ ռազմական կցորդ, փոխգնդապետ Առնո Էլիին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից։
Պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է դեսպան Դըկոտինյիին և փոխգնդապետ Առնո Էլիին՝ Հայաստանում առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ համագործակցություն:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է Երևանում Ֆրանսիայի դեսպանությունում ռազմական կցորդի գրասենյակի հիմնումը, ինչն իրականացվել է պաշտպանության նախարարներ Սուրեն Պապիկյանի և Սեբաստիեն Լըկորնյուի միջև 2022 թ. սեպտեմբեր ամսին ձեռք բերված պայմանավորվածության շրջանակներում:
Քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում հայ-ֆրանսիական համագործակցության ներկայիս ընթացքին, զարգացման հեռանկարներին, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցեր:

YEREVAN, AUGUST 9, ARMENPRESS. Minister of Defense of Armenia Suren Papikyan has met with the newly appointed Ambassador of France Olivier Decottignies, and the newly appointed Defense Attaché, Lieutenant Colonel Arnaud Helly.
The Minister of Defense congratulated Ambassador Decottignies and Lieutenant Colonel Arnaud Helly on the occasion of commencing the mission in Armenia and wished fruitful cooperation, the Ministry of Defense said in a readout on Wednesday.
During the meeting, the sides emphasized the importance of the establishment of the Defense Attaché office at the French Embassy in Yerevan, which was implemented within the framework of the agreement reached in September 2022 between Defense Ministers Suren Papikyan and Sébastien Lecornu.
A range of topics on the current status of the Armenian-French defense cooperation and development prospects, as well as regional security, were discussed.