Հայաստանը՝ զբոսաշրջային գրավիչ երկիր. 2023թ. հուլիսին Հայաստան է այցելել շուրջ 256 հազար զբոսաշրջիկ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը գրեթե միշտ եղել է որպես հետաքրքիր ու առանձնահատուկ զբոսաշրջային ուղղություն՝ այցելուներին առաջարկելով երկրի հյուրընկալությունը, խորը արմատներ ունեցող պատմությունը, համեղ խոհանոցը, հիասքանչ տեսարաններն ու պատմամշակութային կոթողները, արկածային և գաստրո տուրերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեից, 2023 թվականի հուլիսին Հայաստան է այցելել շուրջ 256 հազար զբոսաշրջիկ, ինչը լավագույն վիճակագրական տվյալն է նախորդ տարիների նույն ժամանակահատվածի համեմատ: 2022 թվականի հուլիսին Հայաստան է այցելել շուրջ 189 հազար զբոսաշրջիկ, իսկ 2019 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ 202 հազար:
ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեիտվյալներով՝ զբոսաշրջային այցելությունների թիվը 2023 թ. հունվարից հուլիս ընկած ժամանակահատվածում կազմել է 1․26 մլն, որը 29%-ով ավելի է 2019թ. նույն ժամանակահատվածի թվերից:
ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեիլրատվության և հասարակության հետ կապերի պատասխանատուԱննա Մարգարյանը նշեց, որ Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թվերով առաջատար երկրներն են Ռուսաստանը, Վրաստանը և Իրանը:
Նա ընդգծեց, որ Զբոսաշրջության կոմիտենիրականացնում է հնարավոր ամեն բան՝ Հայաստանի զբոսաշրջային հնարավորությունները բացահայտելու ուղղությամբ:
«Մենք շատ ակտիվ մասնակցում ենք միջազգային զբոսաշրջային միջոցառումներին, էքսպոներին, որտեղ ներկայացնում ենք Հայաստանը որպես գրավիչ զբոսաշրջային ուղղություն՝ Հայաստանի զբոսաշրջային պրոդուկտը, ներուժը: Ինչպես նաև փոխանցում ենք հայաստանյան տուրիստական ընկերությունների տվյալները տեղի տուրիստական ընկերություններին, որպեսզի կարողանան հետագայում զարգացնել երկկողմանի համագործակցությունը զբոսաշրջության ոլորտում»,- ասաց նա:
Աննա Մարգարյանը նշեց, որ նաև իրականացնում են դեպի Հայաստան ճանաչողական այցեր, այսինքն՝ հրավիրում են իրենց երկրներում մեծ լսարան ունեցող բլոգերների, ինֆլյուենսերների, մեդիա ոլորտի ներկայացուցիչների, որոնք լուսաբանում են իրենց այցերը, ինչն իր հերթին նոր զբոսաշրջիկներ է բերում Հայաստան տվյալ երկրներից:
Զբոսաշրջության կոմիտեն այս տարի աջակցում է նաև Հայաստանի ամբողջ տարածքում տարբեր ֆորմատի և նախասիրությունների շուրջ 17 փառատոնների իրականացմանը, որն ըստ կոմիտեի լրատվության և հասարակության հետ կապերի պատասխանատուի, ապահովել է ու դեռ կապահովի զբոսաշրջային մեծ հոսք դեպի Հայաստան:

Highest number of inbound tourists recorded in July 2023
YEREVAN, AUGUST 9, ARMENPRESS.About 256,000 tourists visited Armenia in July 2023, which is the best statistical data compared to the same period of previous years. About 189,000 tourists visited Armenia in July 2022, and 202,000 people in the same period of 2019, the Armenian Tourism Committee said in a press release.
According to the Tourism Committee, the number of tourist visits in 2023 in the period from January to July is 1.26 million, which is 29% more than in 2019.
Anna Margaryan, Media and Public Relations Manager of the Tourism Committee, noted that most tourists came from Russia, Georgia and Iran.
She stressed that the Tourism Committee is doing its best to reveal the tourism opportunities of Armenia.
“We are very actively participating in international tourism events, exhibitions, where we represent Armenia as an attractive tourist destination, Armenia’s tourist product, and potential. We also transfer the data of Armenian travel companies to local travel companies so that they can further develop bilateral cooperation in the field of tourism," she said.
Anna Margaryan mentioned that they also organize exploratory visits to Armenia, that is, they invite bloggers, influencers, media representatives with a large audience in their countries to cover their visits, which, in turn, brings new tourists from these countries to Armenia.
This year, the Tourism Committee also supports the implementation of 17 festivals of different formats and preferences throughout Armenia, which, according to the committee's media and public relations manager, has ensured and will continue to ensure a large flow of tourists to Armenia.