Հայաստանը՝ զբոսաշրջային գրավիչ երկիր. 2023թ. հուլիսին Հայաստան է այցելել շուրջ 256 հազար զբոսաշրջիկ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը գրեթե միշտ եղել է որպես հետաքրքիր ու առանձնահատուկ զբոսաշրջային ուղղություն՝ այցելուներին առաջարկելով երկրի հյուրընկալությունը, խորը արմատներ ունեցող պատմությունը, համեղ խոհանոցը, հիասքանչ տեսարաններն ու պատմամշակութային կոթողները, արկածային և գաստրո տուրերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեից, 2023 թվականի հուլիսին Հայաստան է այցելել շուրջ 256 հազար զբոսաշրջիկ, ինչը լավագույն վիճակագրական տվյալն է նախորդ տարիների նույն ժամանակահատվածի համեմատ: 2022 թվականի հուլիսին Հայաստան է այցելել շուրջ 189 հազար զբոսաշրջիկ, իսկ 2019 թվականի նույն ժամանակահատվածում՝ 202 հազար:
ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեիտվյալներով՝ զբոսաշրջային այցելությունների թիվը 2023 թ. հունվարից հուլիս ընկած ժամանակահատվածում կազմել է 1․26 մլն, որը 29%-ով ավելի է 2019թ. նույն ժամանակահատվածի թվերից:
ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեիլրատվության և հասարակության հետ կապերի պատասխանատուԱննա Մարգարյանը նշեց, որ Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թվերով առաջատար երկրներն են Ռուսաստանը, Վրաստանը և Իրանը:
Նա ընդգծեց, որ Զբոսաշրջության կոմիտենիրականացնում է հնարավոր ամեն բան՝ Հայաստանի զբոսաշրջային հնարավորությունները բացահայտելու ուղղությամբ:
«Մենք շատ ակտիվ մասնակցում ենք միջազգային զբոսաշրջային միջոցառումներին, էքսպոներին, որտեղ ներկայացնում ենք Հայաստանը որպես գրավիչ զբոսաշրջային ուղղություն՝ Հայաստանի զբոսաշրջային պրոդուկտը, ներուժը: Ինչպես նաև փոխանցում ենք հայաստանյան տուրիստական ընկերությունների տվյալները տեղի տուրիստական ընկերություններին, որպեսզի կարողանան հետագայում զարգացնել երկկողմանի համագործակցությունը զբոսաշրջության ոլորտում»,- ասաց նա:
Աննա Մարգարյանը նշեց, որ նաև իրականացնում են դեպի Հայաստան ճանաչողական այցեր, այսինքն՝ հրավիրում են իրենց երկրներում մեծ լսարան ունեցող բլոգերների, ինֆլյուենսերների, մեդիա ոլորտի ներկայացուցիչների, որոնք լուսաբանում են իրենց այցերը, ինչն իր հերթին նոր զբոսաշրջիկներ է բերում Հայաստան տվյալ երկրներից:
Զբոսաշրջության կոմիտեն այս տարի աջակցում է նաև Հայաստանի ամբողջ տարածքում տարբեր ֆորմատի և նախասիրությունների շուրջ 17 փառատոնների իրականացմանը, որն ըստ կոմիտեի լրատվության և հասարակության հետ կապերի պատասխանատուի, ապահովել է ու դեռ կապահովի զբոսաշրջային մեծ հոսք դեպի Հայաստան:

Армения - привлекательная туристическая страна: в июле 2023 года Армению посетили около 256 000 туристов
Армения всегда была интересным и особым туристическим направлением, предлагая гостям познать свое гостеприимство, историю, памятники истории и культуры, вкусную кухню, великолепные пейзажи, совершить приключенческие и гастро-туры.
Как сообщили «Арменпресс» в Комитете по туризму РА, в июле 2023 года Армению посетило около 256 000 туристов, что является лучшим статистическим показателем по сравнению с аналогичным периодом предыдущих лет. В июле 2022 года Армению посетило около 189 000 туристов, за аналогичный период 2019 года - 202 000.
По данным Комитета по туризму РА количество туристических посещений с января по июль 2023 г. - 1,26 млн, что на 29% больше, чем за тот же период 2019 года.
Анна Маргарян, начальник управления по связям со СМИ и общественностью Комитета по туризму РА, отметила, что странами-лидерами по количеству посещающих Армению туристов являются Россия, Грузия и Иран.
Она подчеркнула, что Комитет по туризму делает все возможное для раскрытия туристических возможностей Армении.
«Мы очень активно участвуем в международных туристических мероприятиях, выставках, где представляем Армению как привлекательное туристическое направление, полный туристический продукт Армении, ее потенциал. Также мы передаем данные армянских туристических компаний местным туристическим компаниям, чтобы они могли в дальнейшем развивать двустороннее сотрудничество в сфере туризма», - рассказала она.
Анна Маргарян рассказала и об ознакомительных визитах в Армению, для освещения всего этого и приглашаются блогеры, инфлюенсеры, представители СМИ с большой аудиторией в своих странах, что, в свою очередь, приводит в Армению новых туристов из этих стран.
В этом году Комитет по туризму поддерживает проведение 17 фестивалей разного формата и предпочтений по всей территории Армении, что, по словам сотрудника комитета по связям с общественностью и СМИ, уже обеспечило и обеспечит большой поток туристов в Армению.