Արցախի նախագահը հրատապ ուղերձ է հղել միջազգային հանրությանը՝ Արցախի ժողովրդի ցեղասպանության կասեցման և շրջափակման վերացման նպատակով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը օգոստոսի 8-ին հրատապ դիմում-ուղերձ է հղել միջազգային հանրության դերակատարներին՝ Արցախի ժողովրդի ցեղասպանության կասեցման և շրջափակման վերացման նպատակով հրատապ գործողությունների կատարման ակնկալիքով:
Ուղերձի տեքստը՝ ստորև.
«Միջազգային հանրության հարգելի՛ ներկայացուցիչներ,
Ես՝ Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանս, այս հրատապ ուղերձով ահազանգում եմ, որ հենց հիմա Արցախի Հանրապետության ժողովուրդը ենթարկվում է ցեղասպանության և կանգնած է ոչնչացման ու հայրենազրկման իրական սպառնալիքի առջեւ։
Լաչինի միջանցքով անցնող՝ Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհի վերահսկողության նպատակով ադրբեջանական իշխանությունների կողմից նախաձեռնված եւ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ին որպես «բնապահպանական» ցույց սկսված ներկայացումը իրականում ցեղասպանության հանցագործության նախերգանք էր, որը պաշտոնական և համակարգային բնույթ ստացավ 2023թ. ապրիլի 23-ին՝ Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական ապօրինի անցակետի տեղադրմամբ։ Հունիսի 15-ին Ադրբեջանը ամբողջությամբ արգելափակեց Լաչինի միջանցքով անցնող ճանապարհը՝ լիակատար պաշարման մեջ վերցնելով Արցախի Հանրապետությունը և նրա 120 հազար բնակչությանը։ Արդեն գրեթե ութ ամիս է, ինչ Արցախի բնակչությունը զրկված է Լաչինի միջանցքով անխափան ու երկկողմանի տեղաշարժի հնարավորությունից, իսկ արդեն մոտ երկու ամիս շարունակ՝ նույնիսկ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից սննդամթերքի, դեղորայքի եւ կենսական նշանակության մնացած բոլոր ապրանքների ներկրման հնարավորությունից։ Ադրբեջանի գործողությունները խախտում են ոչ միայն միջազգային համընդհանուր իրավական նորմերը, այլև Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ ընդունված կոնկրետ միջազգային իրավական ակտերը, որոնց թվում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի եւ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ Լաչինի միջանցքի ապաարգելափակման վերաբերյալ իրավաբանորեն պարտադիր որոշումները։
Լաչինի միջանցքի արգելափակումը մեկուսացված դրվագ չէ. այն պետք է դիտարկել որպես Արցախի ժողովրդին որպես այդպիսին ոչնչացնելուն ուղղված Ադրբեջանի ծրագրված լայնածավալ և համակարգված քաղաքականության մաս։ Արցախի շրջափակումը ուղղակի շարունակությունն է 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի և Մերձավոր Արևելքից ահաբեկչական կազմակերպությունների անմիջական մասնակցությամբ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի։ Ադրբեջանը հետևողականորեն վարում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն ուժի միջոցով ճնշելու քաղաքականություն՝ ուղեկցելով իր գործողություններն ուժի կիրառմամբ և մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներով: Այս քաղաքականության վերջնանպատակն է ձերբազատվել Արցախի ժողովրդից և փակել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարցը։
Նույն համատեքստում է անհրաժեշտ նաև դիտարկել Արցախի պետականության դեմ Ադրբեջանի ոտնձգումները, քանի որ Արցախի ժողովրդի եւ նրա ավանդույթների, արժեքների, մշակույթի պահպանման, ինչպես նաև նրա բնականոն զարգացման կարևորագույն պայմանը և միջոցը միջազգային-իրավական սուբյեկտայնություն ունեցող ազգային պետության առկայությունն է։
Հրադադարի մասին հայտարարությունից ավելի քան երկու տարի անց, չկարողանալով հասնել իր հանցավոր նպատակներին՝ Արցախի ժողովրդին ռազմական ճանապարհով վտարել հայրենիքից, Ադրբեջանը շարունակում է հետևողական փորձեր կատարել իր հանցավոր նպատակներին ոչ ռազմական ուժով, բայց ոչ պակաս անմարդկային մեթոդներով հասնելու համար։ Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրումը, որի ակնհայտ հանցավոր նպատակն էր միտումնավոր սահմանափակել, ապա նաև ամբողջությամբ դադարեցնել Արցախի ժողովրդի բնականոն կյանքի ապահովման համար իրականացվող՝ մարդկանց, մեքենաների ու բեռների տեղաշարժը, դարձել է Արցախի ժողովրդի դեմ ուղղված նոր զինատեսակ Ադրբեջանի զինանոցում: Այդ ապօրինի անցակետի անմիջական զոհ է դարձել Արցախի Հանրապետության քաղաքացի Վագիֆ Խաչատրյանը, ում ադրբեջանցի զինծառայողները ուղղակիորեն առեւանգել են ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ այդ անցակետով տեղափոխվելիս՝ կոպտորեն խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը:
Ադրբեջանական կողմը, փորձելով քողարկել իր ցեղասպանական մտադրությունները, առաջարկում է կեղծ այլընտրանքներ՝ իբր թե մեղմելու իր իսկ ստեղծած հումանիտար աղետը։ Ներկայիս ծայրահեղ բարդ իրավիճակը, որից դուրս գալու համար Արցախին խիստ անհրաժեշտ է ինչպես միջազգային մարդասիրական, այնպես էլ քաղաքական աջակցություն, ուղիղ հետեւանք է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման և Արցախի ժողովրդի փաստացի պաշարման։ Ադրբեջանն այսպիսով փորձում է պատրանք ստեղծել, թե Արցախը կենսունակ չէ և կախված է արտաքին օգնությունից։ Իսկ օգնության տրամադրման պարտադրվող առաջարկով Ադրբեջանի իշխանությունները ձգտում են Արցախը եւ նրա ժողովրդին հպատակեցնել իրենց, ինչպես նաև կախվածության մեջ դնել Ադրբեջանից։
Այնուամենայնիվ, մոլորության մատնվել պետք չէ. Ադրբեջանից Արցախ մարդասիրական բեռնափոխադրումների առաջարկն Ադրբեջանի հանցավոր ծրագրի իրականացման ևս մեկ միջոց է, որը կհանգեցնի նրա կամքի պարտադրման, մարդկային արժանապատվության չարամտորեն ոտնահարման և Արցախի ժողովրդին Ադրբեջանին հպատակեցնելու այլ հանցավոր վերջնարդյունքների։ Նման քայլերով Ադրբեջանը նաև նպատակ է հետապնդում կանխել Արցախի բնականոն զարգացումը և ժողովրդի կենսամակարդակի բարելավումը։
Ադրբեջանի իշխանություններն իրենք էլ չեն թաքցնում, որ իրենց նպատակն Արցախի բնիկ հայ ժողովրդին հայրենիքից վտարումն է։ Ըստ այդմ՝ հակամարտության ենթադրյալ կարգավորման տեսլականի եւ դրա հիման վրա ներկայացվող առաջարկների փաթեթի առաջ քաշմամբ Ադրբեջանը փորձում է բանակցությունների շղարշի տակ քողարկել իր ցեղասպանական մտադրության իրացման այս նոր ճանապարհը։
Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսություն սկսելու վերաբերյալ ադրբեջանական կողմի առաջ քաշած շինծու օրակարգը իրականում Ադրբեջանի հանցավոր արարքները լեգիտիմացնելու փորձ է։ Առանց միջնորդների եւ գործուն երաշխիքների նման բանակցություններում Արցախի մասնակցությունը խրախուսելու ցանկացած կոչ ընկալում ենք որպես օժանդակություն Ադրբեջանի ցեղասպանական քաղաքականության իրացմանը։ Այս պայմաններով որեւէ նման բանակցություններին Արցախի մասնակցությունը կլինի Ադրբեջանի ցեղասպանական մտադրության իրացման քողարկված ծրագրի ընդունում եւ օրինականացում։
Բանակցությունների արդյունավետության ու լեգիտիմության համար անհրաժեշտ է ապահովել, որ կողմերն առնվազն հետեւեն միջազգային իրավունքի նորմերին։ Ընդ որում, ինչպես բուն հակամարտության կարգավորմանն ուղղված առաջարկները, այնպես էլ դրանց իրականացման հնարավոր հետևանքները պետք է մշտապես համահունչ լինեն միջազգային իրավունքի սկզբունքներին և համամարդկային արժեքներին։ Այս բոլորը, սակայն, մինչ օրս հաջողությամբ եւ անպատժելիորեն խախտվում են Ադրբեջանի կողմից։
Արցախն իր հերթին մշտապես հանդես է եկել և շարունակում է հանդես գալ կենսունակ և առարկայական բանակցությունների մեկնարկի օգտին, որոնց չափանիշները կհամապատասխանեն արդարության, արժանապատվության և հավասարության համընդհանուր սկզբունքներին։
Մեր անդրդվելի դիրքորոշումն է, որ անհրաժեշտ է առաջին հերթին ապահովել բանակցությունների համար բարենպաստ ու հավասար պայմաններ, ապա սկսել համաձայնեցնել բանակցությունների միջազգային մեխանիզմը, որն օժտված կլինի համապատասխան միջազգային մանդատով և կսահմանի բանակցային գործընթացի չափանիշները՝ հիմնվելով միջազգային իրավունքի նորմերի և միջազգային պրակտիկայի վրա։ Այլապես, առաջարկը բանակցելու մի կողմի հետ, որը չի հրաժարվում մյուս կողմին ցանկացած՝ թե՛ ռազմական, թե՛ տնտեսական, թե՛ քաղաքական միջոցներով ոչնչացնելու իր հանցավոր մտադրությունից, քննարկման առարկա լինել չի կարող։
ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի ակտերում, միջազգային կառույցների, առանձին պետությունների և կազմակերպությունների կողմից պարբերաբար արվող կոչերում և հայտարարություններում բոլորն առանց բացառության արձանագրում են Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման փաստը և ընդգծում միջանցքով ազատ տեղաշարժի վերականգնման անհրաժեշտությունը, սակայն, այդ ուղղությամբ որևէ գործուն և կոնկրետ քայլեր չեն ձեռնարկվում։ Մինչդեռ, Արցախի բնակչության ֆիզիկական ոչնչացման նպատակով կյանքի անտանելի պայմանների միտումնավոր ստեղծումն Ադրբեջանի կողմից ոչ այլ ինչ է քան ցեղասպանության հանցագործություն՝ բաղկացած հանցավոր մտադրությունից և հստակ գործողություններից։ Դա արձանագրում են նաև միջազգային առաջատար փորձագետները, ինչպես, օրինակ, Միջազգային քրեական դատարանի առաջին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օքամփոն՝ իր վերջին համապարփակ զեկույցով: Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելումը և կասեցումը պետությունների համընդհանուր պարտավորությունն է, և յուրաքանչյուր պետություն պետք է ակտիվ և շարունակական ջանքեր գործադրի նման հանցագործությունը կանխելու համար։
Նման իրավիճակում անգործության կամ անտարբերության դրսեւորումը ոչ այլ ինչ է, քան ցեղասպանության հանցագործության թողտվություն։ Միջազգային հանրությունը պարտավոր է գործուն անհատական և հավաքական քայլեր ձեռնարկել թույլ չտալու Ադրբեջանին մարդկության պատմությունը համալրել եւս մեկ զանգվածային սովամահության և ցեղասպանական էջով։
Ըստ այդմ՝ վճռականորեն հորդորում եմ միջազգային դերակատարներին՝ իրենց պարտավորությունների շրջանակում, գործուն և արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել կասեցնելու Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող ցեղասպանության հանցագործությունը՝ մասնավորապես.
Հայաստանի Հանրապետությանը
- հորդորում եմ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման և Արցախի ապօրինի շրջափակման հետեւանքով առաջացած հումանիտար աղետը, որը վերածվել է ցեղասպանության հանցագործության, անհապաղ ներկայացնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի քննարկմանը՝ հրատապ և կոնկրետ քայլեր ենթադրող բանաձեւի ընդունման նպատակով,
- կոչ եմ անում բազմապատկել ջանքերը Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման և Արցախի ապօրինի շրջափակման խնդիրը տեղեկատվական, քարոզչական եւ այլ հարթակներով ակտիվորեն բարձրաձայնելու եւ միջազգային հանրությանն իրազեկելու ուղղությամբ,
- հորդորում եմ դիմել միջազգային գործընկերներին՝ քննարկելու և սահմանելու պատժամիջոցներ Ադրբեջանի դեմ՝ վերջինիս կողմից իրականացվող միջազգային հանցագործությունները դադարեցնելու նպատակով,
- միաժամանակ վճռականորեն կոչ եմ անում ՀՀ իշխանություններին, հասարակական եւ քաղաքական գործիչներին՝ զգույշ լինել իրավիճակի վերաբերյալ իրենց հրապարակային հայտարարություններում, գնահատականներում. որևէ հայտարարություն կամ գործողություն չպետք է կասկածի տակ դնի Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը և չպետք է նպաստի Ադրբեջանի հետագա հանցավոր ու ագրեսիվ գործողություններին,
Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին
- հորդորում եմ համախմբել ջանքերը՝ իրենց բնակության երկրների իշխանությունների եւ հասարակությունների ուշադրությունը սևեռելու Արցախում տեղի ունեցող միջազգային հանցագործություններին և պահանջելու անհապաղ ու գործուն քայլեր ձեռնարկել դրանք կանխելու ուղղությամբ,
- Սփյուռքի մեր հայրենակիցներից ակնկալում ենք աշխատանքներ հետևյալ ուղղություններով՝
- պահանջել կառավարություններից խստիվ դատապարտել և կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել Արցախի շրջափակումը վերացնելու նպատակով Ադրբեջանի վրա ճնշումը մեծացնելու ուղղությամբ,
- պահանջել կառավարություններից, իրավապաշտպան կազմակերպություններից, զանգվածային լրատվամիջոցներից եւ այլ դերակատարներից ուղիղ իրավական որակումներ եւ քաղաքական գնահատականներ տալ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ իրականացվող հանցագործություններին,
- պահանջել կառավարություններից քննարկել և սահմանել պատժամիջոցներ Ադրբեջանի դեմ՝ վերջինիս կողմից իրականացվող միջազգային հանցագործությունները դադարեցնելու նպատակով,
Ռուսաստանի Դաշնությանը
կարեւորելով ՌԴ խաղաղապահ առաքելության ներկայությունն Արցախում՝ վճռականորեն կոչ եմ անում բազմապատկել ջանքերը Ադրբեջանի կողմից Արցախի ապօրինի շրջափակումն անհապաղ վերացնելու եւ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված Լաչինի միջանցքի գործառնությունը վերականգնելու ուղղությամբ,
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների՝ Ռուսաստանի Դաշնությանը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներին եւ Ֆրանսիայի Հանրապետությանը
- վճռականորեն կոչ եմ անում՝ որպես հակամարտության կարգավորման գործում անմիջականորեն ներգրավված եւ միաժամանակ որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ պետություններ, իրենց առաջնային պարտավորության շրջանակում գործուն քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի կողմից Արցախի ապօրինի շրջափակումն անհապաղ դադարեցնելու եւ Լաչինի միջանցքի անխափան գործառնությունը վերականգնելու ուղղությամբ,
- կոչ եմ անում համանախագահող երկրներին անհատական և միասնական ջանքեր գործադրել՝ ստեղծելու համապատասխան միջազգային մանդատով օժտված ամուր բանակցային ձևաչափ, որը կերաշխավորի բանակցությունների գործընթացի, դրա չափանիշների եւ վերջնարդյունքի համապատասխանությունը միջազգային իրավունքի նորմերին և համամարդկային արժեքներին,
- լիահույս եմ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները հետևողականություն կցուցաբերեն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և համապարփակ կարգավորման հարցում և ակտիվ ջանքեր կգործադրեն հակամարտության կարգավորման միջազգային մանդատով օժտված բանակցային մեխանիզմը վերագործարկելու ուղղությամբ,
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ պետություններին
- հորդորում եմ անհապաղ հրավիրել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ՝ քննարկելու Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետեւանքով մեկնարկած ցեղասպանությունը և առաջացած հումանիտար աղետը, ինչպես նաև ընդունելու բանաձեւ, որը կպարտավորեցնի Ադրբեջանին անհապաղ ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը եւ վերականգնել վերջինիս գործառնությունը՝ համաձայն Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023թ. փետրվարի 22-ի որոշման,
- միաժամանակ հիշեցնում եմ, որ ցեղասպանության կանխարգելումը ոչ միայն յուրաքանչյուր պետության համընդհանուր (erga omnes) պարտավորությունն է, այլև միջազգային հանրության հավաքական պատասխանատվությունը,
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին
- հորդորում եմ դրսևորել բարոյական և քաղաքական պատասխանատվություն և առաջնորդություն եւ գործի դնել ՄԱԿ-ի ամբողջ համակարգը՝ կասեցնելու Արցախում տեղի ունեցող միջազգային հանցագործությունների հետագա ընթացքը,
- կոչ եմ անում Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդականին եւ այլ համապատասխան կառույցներին փոխանցված Արցախի Հանրապետությունում տեղի ունեցող միջազգային հանցագործությունների վերաբերյալ փաստական եւ իրավական մանրամասն տեղեկությունները ներկայացնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին,
- առաջարկում եմ իր բարի ծառայությունների ինստիտուտի միջոցով արդյունավետ ներդրում ունենալ Արցախի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորման մեխանիզմի ձեւավորման գործընթացում,
Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդականին
- հորդորում եմ գործարկել իր մանդատի ներքո վաղ նախազգուշացման մեխանիզմը՝ դրանով իսկ Արցախի Հանրապետությունում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակը ներկայացնելով ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին և, նրա միջոցով, Անվտանգության խորհրդին,
- գործուն քայլեր ձեռնարկել Արցախի Հանրապետություն փաստահավաք առաքելություն ուղարկելու համար՝ գնահատելու Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման միջոցով իրականացվող միջազգային հանցագործությունների հետեւանքները,
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատարին, Փախստականների հարցերով բարձր հանձնակատարին եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության համար պատասխանատու ՄԱԿ-ի մյուս կառույցներին
պահանջում եմ իրենց մանդատի շրջանակներում իրավական գնահատականներ տալ Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հանցագործություններին, արձանագրել մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումները, ինչպես նաև ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհրդի անդամ պետություններին եւ այլ միջազգային դերակատարներին ներկայացնել մանրամասն փաստական և իրավական տեղեկություններ Արցախում մարդու իրավունքների խորացող ճգնաժամի վերաբերյալ,
Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեին՝ որպես Արցախում ներկա և համապատասխան միջազգային մանդատով օժտված միակ միջազգային կազմակերպությանը
հորդորում եմ միջազգային հանրության բոլոր դերակատարներին և հատկապես ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհրդի անդամ երկրներին ներկայացնել մանրամասն փաստական և իրավական տեղեկություններ Արցախում տիրող իրավիճակի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերին կոպիտ խախտումներով Ադրբեջանի գործողությունների մասին,
Եվրոպայի Խորհրդին
- հորդորում եմ գործուն և արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել ապահովելու Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2022 թ. դեկտեմբերի 21-ի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշման անհապաղ կատարումը,
- վճռականորեն կոչ եմ անում միջոցներ ձեռնարկել Ադրբեջանի կողմից Եվրոպայի խորհրդի երեք հիմնասյուների՝ մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության բացահայտ եւ կոպիտ խախտումների դեմ՝ այդ թվում դիտարկելով նման անդամ պետության հեռացումը կազմակերպությունից,
Եվրոպական Միությանը
- կոչ եմ անում օգտագործել ԵՄ տրամադրության տակ եղած ռեսուրսներն ու գործիքները, ներառյալ՝ պատժամիջոցների կիրառումը, ուժեղացնելու ճնշումն Ադրբեջանի վրա՝ Արցախի շրջափակումը վերացնելու և մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումներին վերջ դնելու նպատակով,
- հորդորում եմ հավատարիմ մնալ Եվրոպական Միության հռչակած արժեքներին ու սկզբունքներին՝ զերծ մնալով Ադրբեջանի հետ հատկապես էներգետիկ գործընկերությունը մարդու իրավունքներից ու ազատություններից գերակա համարելու մոտեցումից,
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին եւ միջազգային այլ դերակատարներին
հորդորում եմ ակտիվորեն ներգրավվել Արցախում Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի եւ մարդու իրավունքների զանգվածային եւ համակարգային խախտումների մասին իրազեկման արշավին՝ տալով հստակ իրավական որակումներ եւ պահանջելով պետությունների կառավարություններից և միջազգային կառույցներից իրականացնել համապատասխան կանխարգելիչ գործողություններ,
Միջազգային զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներին
ընդգծելով անկախ լրատվամիջոցների անփոխարինելի դերը զանգվածային հանցագործությունների մասին բարձրաձայնելու և դրանք կանխարգելելու գործում, հորդորում եմ, հավատարիմ մնալով իրենց առաքելությանը, խախտել անընդունելի լռությունը եւ օբյեկտիվ տեղեկություններ տրամադրել միջազգային հանրությանն Արցախում տեղի ունեցող զանգվածային հանցագործությունների մասին՝ դրանով իսկ փորձելով կոտրել անարդարության եւ անպատժելիության արատավոր շղթան:
Միջազգային հանրության հարգելի՛ ներկայացուցիչներ,
Որպես իմ այս ահազանգ-ուղերձի ամփոփում՝ խնդրում եմ հաշվի առնել, որ Արցախն այժմ աշխարհի վրա միակ տարածքն է, որը գտնվում է լիակատար պաշարման մեջ և որտեղ նույնիսկ միջազգային հանրությունը որևէ մուտք չունի: Արդյո՞ք ձեզ համար հարց չի ծագում, թե որն է Արցախի խաղաղասեր ժողովրդին այսպիսի լիակատար մեկուսացման ենթարկելու Ադրբեջանի մղումը, արդյո՞ք ձեզ չի մտահոգում այն հանգամանքը, որ Արցախը դարձել է մարդու իրավունքների պաշտպանության առումով ոչ թե գորշ գոտի, այլ՝ սև խոռոչ, որտեղ կարող են պատահել մարդկային քաղաքակրթության տեսած բոլոր հանցագործությունները, արդյո՞ք չեք գիտակցում, որ միջազգային այսպիսի անպատժելիությունը և նոր ցեղասպանության թույլատրումը ծնելու են նորանոր հանցագործություններ՝ միգուցե նաև ձեր ժողովուրդների հանդեպ:
Ուստի, բոլորիդ խնդրում ու պահանջում եմ՝ անհապաղ կերպով գործել և կասեցնել Արցախի ժողովրդի այս ընթացող ցեղասպանությունը, քանի դեռ լրիվ ուշ չէ»:

In urgent appeal, Nagorno-Karabakh President asks int’l community to take immediate action to prevent genocide
STEPANAKERT, AUGUST 8, ARMENPRESS. On August 8th, President of Nagorno-Karabakh (Artsakh Republic) Arayik Harutyunyan sent an urgent appeal to the international community to take immediate measures to prevent the genocide of the Artsakh people and to lift the siege.
Below is the transcript of President Harutyunyan’s address, as published by the Nagorno-Karabakh presidential press service.
“Esteemed members of the international community,
“I, Arayik Harutyunyan, the President of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic), bring forth this urgent appeal to draw your attention to the fact that this very moment, the people of the Republic of Artsakh find themselves in the midst of a harrowing genocide, confronted with an imminent threat to their very existence and the homeland they hold dear.
“For the purpose of controlling the only road connecting Artsakh with Armenia and the outside world, passing through the Lachin Corridor, the Azerbaijani authorities planned and initiated a show that started on December 12, 2022, under the guise of an “environmental” protest. In reality, this was just a prelude to the crime of genocide, which gained an official and systemic nature with the illegal establishment of an Azerbaijani checkpoint in the Lachin Corridor on April 23, 2023. On June 15, Azerbaijan completely sealed off the road passing through the Lachin Corridor, besieging the 120-thousand population of the Republic of Artsakh. For almost eight months now, the population of Artsakh has been deprived of the opportunity for unimpeded and two-way movement along the Lachin Corridor. For about two months now, there were no supplies of food, medicines and other essential goods, previously carried out by the Russian peacekeeping forces and the International Committee of the Red Cross (ICRC). Azerbaijan's actions not only violate universal legal norms but also specific international legal acts regarding the Lachin Corridor, including paragraph 6 of the Trilateral Statement of November 9, 2020, legally binding decisions of the International Court of Justice and the European Court of Human Rights requiring the unblocking the Lachin Corridor.
“The blockade of the Lachin Corridor is not an isolated incident; it should be regarded as part of a planned, large-scale and coordinated policy by Azerbaijan aimed at the destruction of the people of Artsakh as a whole. The blockade of Artsakh is a direct continuation of the military aggression unleashed by Azerbaijan in 2020, with the direct involvement of Turkey and terrorist organizations from the Middle East. Azerbaijan has consistently pursued a policy of forcibly suppressing the right of the people of Artsakh to self-determination, accompanying its actions with the use of force and widespread violations of human rights. The ultimate goal of this policy is the expulsion of the people of Artsakh and closing the issue of the right to self-determination for the people of Artsakh.
“It is in this context that Azerbaijan's encroachments on the sovereignty of Artsakh must be considered, since the presence of a sovereign state with international legal subjectivity is a crucial condition and means for preserving the people of Artsakh and their traditions, values, culture, as well as their natural development.
“More than two years after the trilateral ceasefire statement, and having failed to achieve its criminal goal of ethnic cleansing of Artsakh through military means, Azerbaijan continues making consistent attempts to achieve its nefarious objectives еmploying non-violent yet equally inhumane methods. The establishment of an illegal checkpoint in the Lachin Corridor, with its evident criminal intent to deliberately restrict and eventually halt humanitarian cargo shipments, which are crucial for sustaining the normal livelihood of the people of Artsakh, has become a new weapon in Azerbaijan's arsenal against the people of Artsakh. A direct victim of this illegally established checkpoint was Vagif Khachatryan, a citizen of the Republic of Artsakh, who was abducted by Azerbaijani military personnel in violation of international humanitarian law while traveling under the escort of the ICRC.
“The Azerbaijani authorities, attempting to conceal their genocidal intentions, come up with false alternatives, supposedly aimed at mitigating the humanitarian catastrophe they have themselves created. The current critical situation, which Artsakh can overcome only with international humanitarian and political support, is a direct consequence of Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor and the factual siege of the people of Artsakh. Azerbaijan is thus trying to create the illusion that Artsakh is unsustainable and dependent on external assistance. The imposed offer of so-called assistance by the Azerbaijani authorities is an attempt to subjugate Artsakh and its people.
“But make no mistake: the offer to deliver humanitarian cargo to Artsakh from Azerbaijan is yet another means of realizing Azerbaijan's criminal agenda, which will lead to imposing its own will, violating the human dignity and other criminal consequences of subjugating the people of Artsakh to Azerbaijan. Through these actions, Azerbaijan aims to hinder the normal development of Artsakh and the improvement of the people's living standards.
“The Azerbaijani authorities do not conceal their goal of expelling the Armenian population of Artsakh from their homeland. Accordingly, by presenting a so-called concept of conflict resolution, along with a package of proposals, Azerbaijan is attempting to hide this new way of realizing their genocidal intention under the cover of negotiations.
“The fabricated agenda of dialogue between Stepanakert and Baku promoted by the Azerbaijani authorities is, in fact, an attempt to legitimize Azerbaijan's criminal actions. Any calls encouraging Artsakh's participation in such dialogue without international mediators and effective guarantees is perceived as support for the implementation of Azerbaijan's genocidal policy. Artsakh's participation in any such talks under these conditions would be tantamount to recognizing and legitimizing Azerbaijan's veiled program of genocide.
“For the effectiveness and legitimacy of negotiations, it is necessary to ensure at the very least that the parties adhere to the norms of international law. At the same time, both proposals aimed at resolving the conflict itself and the potential consequences of their implementation should align with the principles of international law and universal human values. However, all of this continues to be violated by Azerbaijan with persistence and impunity.Artsakh, in turn, has always advocated for the start of meaningful and substantive negotiations, based on universal principles of justice, dignity and equality.
“Our unwavering stance is that for negotiations to take place, first of all, it is necessary to ensure favorable and equitable conditions. Subsequently, an international mechanism with a relevant international mandate should be established to define the criteria for the negotiation process. These criteria should be based on norms of international law and international practice. Otherwise, proposals to engage in negotiations with a party that remains committed to its criminal intention of destroying the other party by all means, be it military, economic or political, cannot be a subject of discussion.
“Decisions of the International Court of Justice and the European Court of Human Rights, periodic appeals and statements from international institutions, individual states and organizations all universally acknowledge the fact of the illegal blockade of the Lachin Corridor. They underline the necessity of restoring free movement through the corridor. However, no effective and concrete steps are being taken in this direction. Meanwhile, Azerbaijan's deliberate actions to create unbearable living conditions in Artsakh with the ultimate goal of physically destroying the people of Artsakh constitutes nothing less than a crime of genocide, composed of criminal intention and explicit actions. Leading international experts also concur with this assessment. For instance, the former Chief Prosecutor of the International Criminal Court, Luis Moreno Ocampo, highlighted this in his recent comprehensive report. Preventing the crime of genocide is a universal obligation of states, and each state must actively and consistently exert efforts to prevent such a crime from occurring.
“In the current circumstances, displaying inaction or indifference amounts to nothing less than condoning the crime of genocide. The international community is obligated to take effective individual and collective measures to prevent Azerbaijan's attempt to inscribe another page of genocide into the annals of history.
“In line with the above, I earnestly call upon international actors, within the scope of their commitments, to take decisive and effective measures to prevent the crime of genocide against the people of Artsakh. Specifically, I address:
to the Republic of Armenia
• In order to adopt a resolution involving urgent and specific actions, I urge for the immediate presentation of the humanitarian catastrophe resulting from Azerbaijan's blockage of the Lachin Corridor and the unlawful blockade of Artsakh, which has escalated into the crime of genocide, to the discussion of the United Nations Security Council;
• I call for intensified efforts to actively raise awareness of the issue of the unlawful blockade of the Lachin Corridor and Artsakh through information, advocacy and other platforms, as well as by informing the international community;
• I call to engage with international partners to discuss and impose sanctions against Azerbaijan in order to halt its international crimes.
• At the same time, I strongly urge the authorities of Armenia, public figures and political leaders to exercise caution in their public statements and assessments of the situation: no statement or action should cast doubt on the right of the people of Artsakh to self-determination or contribute to further aggressive actions by Azerbaijan;
to the Armenian Diaspora
• I urge you to consolidate efforts with the aim of drawing the attention of authorities and the public in the countries of your residence to the international crimes committed in Artsakh, and to demand immediate and effective measures to stop them;
• from our compatriots in the Diaspora, we expect actions in the following directions:
• ensure that your governments strongly condemn and take specific measures to increase pressure on Azerbaijan to lift the blockade of Artsakh;
• ensure that your governments, human rights organizations, media outlets and other actors provide direct legal and political assessments of Azerbaijan's crimes against Artsakh;
• ensure that your governments consider and impose sanctions against Azerbaijan to halt its international crimes;
To the Russian Federation
• Emphasizing the importance of the Russian peacekeeping mission in Artsakh, I strongly urge the intensification of efforts for the immediate lifting of the unlawful blockade of Artsakh by Azerbaijan and the restoration of the functioning of the Lachin Corridor, as established by the Trilateral Statement of November 9, 2020;
To OSCE Minsk Group Co-Chairs – the Russian Federation, the United States of America and the French Republic
• I strongly urge you, both as counties directly involved in the conflict resolution process and as UN Security Council member states, to fulfill your primary obligation by taking effective measures for the immediate cessation of the illegal blockade of Artsakh by Azerbaijan and the restoration of uninterrupted functioning of the Lachin corridor;
• I call upon the OSCE Minsk Group Co-Chairs countries to exert individual and joint efforts to establish a robust negotiation format endowed with an appropriate international mandate, which would ensure that the negotiation process, its criteria and final outcomes are in line with international law and universal human values;
• I hope that the co-chairing countries will demonstrate consistency in pursuing a peaceful and comprehensive settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict and will actively work towards reactivating the negotiation mechanism empowered with an international mandate for the resolution of the conflict;
To UN Security Council members states
• I urge an immediate convening of a UN Security Council meeting to discuss the genocide and humanitarian catastrophe caused by the blockade of Artsakh. Furthermore, I call for the adoption of a UNSC resolution obligating Azerbaijan to promptly unblock the Lachin Corridor and restore its functioning in accordance with the decision of the International Court of Justice dated February 22, 2023;
• I also remind that preventing genocide is not only an erga omnes obligation but also a collective responsibility of the international community;
To the Secretary-General of the United Nations
• I urge you to demonstrate moral and political responsibility and leadership by engaging the entire UN system to prevent further international crimes committed by Azerbaijan in Artsakh;
• I urge the Special Adviser to the Secretary-General on the Prevention of Genocide and other relevant entities to present factual and legal information to the United Nations Security Council regarding the international crimes committed against the Republic of Artsakh;
• I propose making a meaningful contribution to the process of forming a conflict resolution mechanism between Artsakh and Azerbaijan by using your institution of good offices;
To the Special Adviser to the UN Secretary-General on the Prevention of Genocide
• I urge you to activate the early warning mechanism within your mandate, thereby presenting the crisis situation that has emerged in the Republic of Artsakh to the Secretary-General of the United Nations, and through him, to the Security Council;
• I urge you to take effective measures to dispatch a fact-finding mission to the Republic of Artsakh to assess the consequences of international crimes committed by Azerbaijan through the illegal blockade of the Lachin corridor;
To the UN High Commissioner for Human Rights, the UN High Commissioner for Refugees and other UN structures responsible for the protection of human rights
• I urge you, within the scope of your mandates, to provide a legal assessment of the crimes committed by Azerbaijan against the people of Artsakh, document the widespread violations of human rights and provide member states of the United Nations Security Council and other international entities with detailed factual and legal information about the escalating human rights crisis in Artsakh;
To the International Committee of the Red Cross, as the sole international organization present in the Republic of Artsakh and having the appropriate international mandate
• I urge you to provide all actors of the international community and, in particular, the UN Security Council member states, with detailed factual and legal information about the situation in Artsakh and the actions of Azerbaijan, which grossly violate norms of international humanitarian law;
To the Council of Europe
• I urge you to take effective and decisive measures to ensure the immediate implementation of the binding ruling issued by the European Court of Human Rights on December 21, 2022;
• I strongly call for measures to be taken regarding the flagrant and severe violation by Azerbaijan of the “three pillars” of the Council of Europe, including a potential exclusion of this member state from the organization;
To the European Union
• I urge the utilization of available resources and tools within the European Union, including the imposition of sanctions, to intensify pressure on Azerbaijan to lift the blockade of Artsakh and end its widespread human rights violations;
• I urge you to remain faithful to the values and principles proclaimed by the European Union, refraining in particular from prioritizing energy partnership with Azerbaijan over human rights and freedoms;
To International Human Rights Organizations and Other International Actors
• I urge you to actively engage in campaigns to raise awareness about the massive and systematic violations of international humanitarian law and human rights law committed by Azerbaijan against Artsakh, including by providing clear legal descriptions and demanding that governments and international organizations take appropriate preventive measures;
To Representatives of the Media
• Acknowledging the indispensable role of independent media in increasing awareness about mass crimes and their prevention, I urge you to remain true to your mission and break the unacceptable silence by providing the international community with objective information about the mass crimes taking place in Artsakh, thereby breaking the vicious cycle of injustice and impunity.
“Esteemed representatives of the international community,
“As I conclude this message of alarm, I implore you not to forget that Artsakh is currently the only territory in the world under a complete siege, where even the international community lacks access. Do you not question Azerbaijan's intent to subject the peaceful population of Artsakh to total isolation? Does it not concern you that, from a human rights perspective, Artsakh has become not a gray zone but a black hole where all the crimes imaginable by human civilization can occur? Do you not realize that such international impunity and the allowance of another genocide will give rise to new crimes, possibly even against your own peoples?!
“Therefore, I implore and demand from all of you to promptly take action and stop this ongoing genocide of the people of Artsakh before it becomes too late.”