ՄԱԿ-ի փորձագետներն Ադրբեջանին կոչ են անում վերացնել Լաչինի միջանցքի շրջափակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ի մի խումբ փորձագետներ տագնապ են հայտել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շարունակվող շրջափակման առնչությամբ, ինչը սոսկալի հումանիտար ճգնաժամի է հանգեցրել Լեռնային Ղարաբաղում:
ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ շրջափակման հետևանքով վերջին յոթ ամիսների ընթացքում արգելափակված է մնում Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը, ինչի հետևանքով բնակչությունը բախվել է սննդամթերքի, պարենի, բժշկական և հիգիենայի պարագաների կտրուկ պակասի հետ: Շրջափակումը խափանել է նաև բժշկական և կրթական հաստատությունների գործունեությունը և մեծագույն ռիսկի է ենթարկում բնակիչների, հատկապես՝ երեխաների, հաշմանդամների, ծերերի, հղի կանանց և հիվանդների կյանքը:
«Լաչինի միջանցքի շրջափակումը հումանիտար ճգնաժամ է, որը հանգեցրել է սննդամթերքի պաշարների, այն թվում՝ ձեթի, ձկնամթերքի, թռչնամսի, կաթնեղենի, ցորենի, շաքարի և մանկական սննդի կտրուկ նվազման», նշում են փորձագետները:
Նրանք ահազանգում են, որ արագ սպառվում է դեղորայքը, իսկ հիվանդանոցները դժվարությամբ են ապահովում բժշկական օգնություն, քանի որ շտապ օգնության մեքենանարի աշխատանքը խափանվել է վառելիքի պակասի հետևանքով:
Փորձագետները կոչ են անում Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ վերականգնել Լաչինի միջանցքով մարդկանց, մեքենաների և բեռների անխափան տեղաշարժը երկու ուղղություններով՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի զինադադարի մասին պայմանագրի:
Նրանք նաև կոչ են անում շրջանում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ ուժերին պաշտպանել միջանցքը՝ համաձյան զինադադարի մասին պայմանագրի դրույթների:
«Վերացնելով շրջափակումը, իշխանությունները կազատեն Լեռնային Ղարաբաղի հազարավոր բնակիչներին տառապանքներից և թույլ կտան մարդասիրական օգնության անխոչընդոտ առաքումը քաղաքացիական բնակչությանը։ Այս սուր պահին անհրաժեշտ է ապահովել բոլոր անհատների անվտանգությունը, արժանապատվությունը և բարօրությունը։ Կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը հավատարիմ լինել իր միջազգային պարտավորություններին՝ հարգել և պաշտպանել մարդու իրավունքները՝ ներառյալ սննդի, առողջության, կրթության և կյանքի իրավունքները: Մենք նաև շեշտում ենք համագործակցության և երկխոսության կարևորությունը բոլոր այն կողմերի միջև, որոնք ներգրավված են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և երկարաժամկետ կարգավորման գործընթացում»,-նշում են փորձագետները:

UN experts urge Azerbaijan to lift Lachin corridor blockade and end humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh
YEREVAN, AUGUST 7, ARMENPRESS. A group of UN experts today expressed alarm over the ongoing blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan, which has led to a dire humanitarian crisis in the region of Nagorno-Karabakh.
The blockade, obstructing the sole road connecting Nagorno-Karabakh to Armenia for the past seven months, has left the population facing acute shortages of food staples, medication, and hygiene products, impacted the functioning of medical and educational institutions, and placed the lives of the residents – especially children, persons with disabilities, older persons, pregnant women, and the sick – at significant risk.
“The blockade of the Lachin Corridor is a humanitarian emergency that has created severe shortages of essential food staples including sunflower oil, fish, chicken, dairy products, cereal, sugar and baby formula,” the experts said.
They warned that the region was rapidly depleting its medical reserves, and hospitals were struggling to provide care as the operation of ambulances has been hampered due to declining fuel supplies.
The experts urged authorities in Azerbaijan to immediately restore the free and secure movement of persons, vehicles, and cargo moving along the Lachin corridor in both directions, in accordance with the ceasefire agreement of November 2020.
They also called on Russian peacekeeping forces deployed in the region, to protect the corridor under the terms of the ceasefire agreement.
“By lifting the blockade, the authorities can alleviate the suffering of thousands of people in Nagorno-Karabakh and allow for the unimpeded flow of humanitarian assistance to the civilian population,” the experts said. “It is essential to ensure the safety, dignity, and well-being of all individuals during this critical time,” they said.
"We urge the Government of Azerbaijan to uphold its international obligations to respect and protect human rights, including the right to food, health, education and life. We also emphasise the importance of cooperation and dialogue among all parties involved to find a peaceful and sustainable resolution to the Nagorno-Karabakh conflict," the experts said.
The experts:Michael Fakhri,Special Rapporteur on the right to food;Farida Shaheed,Special Rapporteur on the right to education;Claudia Mahler,Independent Expert on the enjoyment of all human rights by older persons;Gerard Quinn,Special Rapporteur on the rights of persons with disabilities.