Մարդասիրական գործունեություն ծավալող մի շարք կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ այցելել են Կոռնիձորի սահմանային հատված
ԿՈՌՆԻՁՈՐ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում գործունեություն ծավալող մարդասիրական մանդատով և երեխաների պաշտպանության իրավունքներով զբաղվող և ծառայություններ մատուցող մի շարք կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ այցելել են Կոռնիձորի սահմանային հատված, որտեղ շարունակում են կանգնած մնալ Լեռնային Ղարաբաղի համար նախատեսված հումանիտար օգնությամբ բեռնատարները։ Հայաստանի կառավարության ուղարկած 361 տոննա հումանիտար օգնությամբ 19 բեռնատարները, ինչպես նաև «Գրանդ Քենդի» ընկերության՝ քաղցրավենիքով բեռնված 2 բեռնատարները շարունակում են կանգնած մնալ Կոռնիձորի սահմանային հատվածում՝ Լաչինի միջանցքի մուտքի մոտ, քանի որ Ադրբեջանն արգելում է դրանց մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին ուղեկցում է Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Աննա Ժամակոչյանը։
Երեխաների պաշտպանության ցանցի նախագահ Քնարիկ Գարամֆիլյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ խիստ մտահոգված են Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակով՝ հավելելով, որ Ադրբեջանի գործողությունները համարում են ցեղասպանության ակտ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ։
«Սա համարում ենք ցեղասպանության ակտ։ Հատկապես մեր մտահոգության առարկան են 30 հազար երեխաները, որոնք ապրում են Արցախում և այս պահին զրկված են սնունդից, դեղորայքից։ Ընտանիքները բաժանված են։ Ոտնահարված են երեխաների բոլոր իրավունքները, և մեր ակնկալիքն է, որ այս հարցը շուտափույթ լուծում ստանա, ու միջոցներ ձեռնարկվեն միջանցքը բացելու համար»,- ասաց նա։
«Հայ օգնության ֆոնդ» երեխաների պաշտպանության կենտրոնի ներկայացուցիչ Միրա Անտոնյանը նշեց՝ իրենց կազմակերպությունն անդամակցում է Eurochild կազմակերպությանը, որտեղ միավորվել են երեխաների պաշտպանության հարցերով զբաղվող մասնագետները։
«Չափազանց մտահոգված ենք, և ուզում ենք մեր միջազգային գործընկերներին տեղեկացնել և խնդրել նրանց, որ կոտրեն բոլոր այն դռները, որոնց հնարավոր է հասնել, տեղ հասցնել մեսիջներն այն մասին, որ չի կարող օրը ցերեկով, աշխարհի աչքերի առաջ 30 հազար երեխա սովի մատնվել։ Արցախի երեխաներն էլ աշխարհի բոլոր երեխաների նման ունեն նույն իրավունքներն ու հնարավորությունները»,- նշեց Անտոնյանը։

Representatives of humanitarian organizations visit Kornidzor
KORNIDZOR, AUGUST 4, ARMENPRESS. Representatives of a number of humanitarian and children’s rights organizations operating in Armenia have visited the border area of Kornidzor, where humanitarian aid trucks intended for Nagorno-Karabakh are still blocked. 19 trucks with 361 tons of humanitarian aid sent by the Armenian government, as well as 2 trucks loaded with confectionaries from the candy-producer "Grand Candy", continue to stand in the border area of Kornidzor, near the entrance to the Lachin Corridor, because Azerbaijan prohibits their entry into Nagorno-Karabakh.
The representatives of the organizations are accompanied by the Deputy Minister of Labor and Social Affairs of Armenia, Anna Zhamkochyan.
“We consider this an act of genocide. The object of our concern are the 30,000 children who live in Artsakh and are currently deprived of food and medicine. Families are separated. All children's rights have been violated, and it is our expectation that this issue will be resolved as soon as possible, and measures will be taken to open the corridor,” Knarik Garamfilyan, the president of the Armenian Child Protection Network (CPN) said during an interview.
Mira Antonyan, the representative of the Child Protection Center of the “Fund for Armenian Relief” noted that their organization is a member of the Eurochild organization where specialists who deal with child protection issues are united.
"We are extremely concerned, and we want to inform our international partners and ask them to knock on all possible doors, to deliver the messages that 30 thousand children cannot starve in broad daylight, in front of the eyes of the world. The children of Artsakh have the same rights and opportunities as all the children of the world," Antonyan said.