«Ներուժ 4.0» ծրագրի հայտերի ընդունման ավարտին մնացել են ժամեր. ԲՏԱ նախարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը շարունակում է «Ներուժ 4.0» սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափների ծրագրի մասնակցության հայտերի ընդունումը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԲՏԱ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը լրանում է 2023 թ. օգոստոսի 3-ին ժամը 18:00-ին:
«Ներուժ 4.0» ծրագրով նախատեսվում է աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող հայազգի ձեռներեցներից և առաջատար մասնագետներից բաղկացած թիմերին հրավիրել Հայաստան՝ տեխնոլոգիական ընկերություններ հիմնելու և զարգացնելու նպատակով՝ վերջիններիս տրամադրելով ֆինանսական, կրթական և խորհրդատվական աջակցություն:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ինչպես նախորդ տարիներին, այնպես էլ այս տարի, աշխարհի տարբեր ծայրերից շուրջ 40 թիմ հրավիրվելու է Հայաստան՝ մասնակցելու Դիլիջանում օգոստոսի 23-28-ը կայանալիք 6-օրյա միջոցառմանը, ծանոթանալու Հայաստանում բիզնես վարելու առավելություններին, ստանալու համագործակցությունների և բացառիկ անհատական մենթորության հնարավորություն:
Միջոցառման շրջանակներում գաղափարի փուլում գտնվող թիմերից հանձնաժողովի որոշմամբ հաղթող ճանաչված 3 թիմ կստանա համապատասխանաբար 15, 10 և 5 մլն ՀՀ դրամ, իսկ պրոդուկտ ունեցող թիմերից հաղթող ճանաչված 3 թիմ՝ համապատասխանաբար 30, 20 և 10 մլն ՀՀ դրամ աջակցություն:
Թիմերին հնարավորություն կտրվի ընդլայնել համագործակցային ցանցը, փոխանակվել գիտելիքներով և փորձով, ինչպես նաև ստանալ ավելի քան 40 երկրներից հրավիրված թիմերի հետ շփվելու հնարավորություն:
Ստարտափը կարող է մասնակցել «Ներուժ» ծրագրին, եթե.
ունի նախապես ձևավորված թիմ,
հիմնադիրը (կամ առնվազն համահիմնադիրների 50%-ը)՝
1. ունի/ունեն հայկական ծագում,
2. չի/չեն հանդիսանում ՀՀ քաղաքացի (բացառությամբ երկքաղաքացիների),
3. վերջին 12 ամիսների ընթացքում չի/չեն բնակվել ՀՀ-ում կամ հայրենադարձվել է/են վերջին 6 ամիսների ընթացքում,
գտնվում է գաղափարի կամ պրոդուկտի մակարդակում,
գործում է կայքում թվարկված առանցքային ճյուղերից մեկում,
հայտը ներկայացնելու օրվան նախորդող վերջին 24 ամիսների ընթացքում չի ստացել դրամաշնորհ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից:
Ծրագրի հայտադիմումներն ընդունվում են հետևյալ հղումով:
Շեշտվում է, որ Դիլիջանում կայանալիք միջոցառմանը յուրաքանչյուր ստարտափից կհրավիրվի միայն 2 մասնակից:
Հավելյալ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել www.neruzh.am:
«Ներուժ» պետական ծրագիրը հաջողությամբ մեկնարկել է 2018 թվականին՝ նպաստելով սփյուռքի տեխնոլոգիական և գործարար տաղանդի հայրենադարձությանը: Նախորդ տարվա «Ներուժ 3.0» ծրագրի միջոցառումն անցկացվել էր 2022 թ. հոկտեմբերի 21-25-ը Դիլիջանում: Ծրագրի արդյունքներով հաղթող էր ճանաչվել 3 թիմ, որոնք ներկայացնում էին բիոտեխնոլոգիական ոլորտը: Ժյուրիի գնահատման արդյունքում առաջին տեղը զբաղեցրել էր «Biocentric» թիմը՝ ստանալով 20 մլն դրամ, երկրորդ տեղը՝ «Reactive Science» թիմը՝ ստանալով 15 մլն դրամ, երրորդ տեղը՝ «ATMT» թիմը՝ ստանալով 10 մլն դրամ:

Only 1 day left till the end of accepting applications for the "Neruzh 4.0" program
YEREVAN, AUGUST 2, ARMENPRESS. The Armenian Ministry of High-Tech Industry continues accepting applications for the "Neruzh 4.0" Diaspora Tech Startups Program.
• To apply for the program, click on the following link and register the data.
• Application deadline is 3rd of August, 2023, at 6:00 p.m.
As in previous years, this year around 40 teams from all over the world will be invited to Armenia to participate in the 6-day event to be held Dilijan on August 23-28, to get acquainted with the advantages of doing business in Armenia, get an opportunity for cooperation and exclusive individual mentorship.
Within the framework of the event, by the decision of the commission, 3 winning teams at the idea stage will receive 15, 10, 5 million AMD respectively, and 3 winning teams with the product will receive support in the amount of 30, 20, 10 million AMD, respectively.
Teams will be given the opportunity to expand the collaborative network, exchange knowledge and experience, and also get the opportunity to interact with invited teams from leading countries of more than 40 countries.
A startup can participate in the "Neruzh" program if:
• it has a pre-formed team,
• the founder of it (or at least 50% of the co-founders)
1. has/have Armenian origin,
2. is/are not RA citizens (except for dual citizens),
3. has/have not lived in RA in the last 12 months or has/have been repatriated in the last 6 months,
• it is at the idea or product level,
• it operates in one of the key branches listed on the website,
• it did not receive a grant from the RA Ministry of High-Tech Industry during the last 24 months prior to the date of submitting the application,
• the founder (co-founders) wants to establish and register a startup in Armenia and reside here for at least 1 year.
Due to space limitations, only 2 members from each startup will be invited to participate in the program in Dilijan.
The "Neruzh" governmental program was launched in 2018, promoting the repatriation of technological and business talent of the Armenian Diaspora. Last year's event of the "Neruzh 3.0" program was held on October 21-25, 2022 in Dilijan. 3 teams representing the biotechnology sector were recognized as winners. According to the jury, "Biocentric" took the 1st place, receiving 20 million AMD, "Reactive Science" took the 2nd place, receiving 15 million AMD, and "ATMT" took the 3rd place, receiving 10 million AMD.