ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանին մեկ շաբաթ ժամանակ է տվել Վագիֆ Խաչատրյանի վերաբերյալ տեղեկատվություն տրամադրելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին մինչև օգոստոսի 8-ը ժամանակ է տրամադրել այդ երկրի կողմից առևանգված Արցախի բնակիչ Վագիֆ Խաչատրյանի մասին տեղեկատվություն տրամադրելու համար։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցչի գրասենյակը։
«Ադրբեջանը պարտավոր է դատարանին տեղեկություններ հայտնել այդ անձի գտնվելու վայրի, պահման պայմանների, առողջական վիճակի, ստացած բուժօգնության և հնարավոր վերադարձի մասին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը Վագիֆ Խաչատրյանի իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ դիմում էր ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջով:
Ադրբեջանը հուլիսի 29-ին առևանգել է ԿԽՄԿ-ի ուղեկցությամբ բուժման նպատակով Արցախից Հայաստան տեղափոխվող քաղաքացիներից մեկին՝ 68-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանին։ Լաչինի միջանցքում տեղակայված ապօրինի անցակետում ադրբեջանցի սահմանապահները ստուգել են Արցախից Հայաստան տեղափոխվող քաղաքացիների անձնագրերը, հետո վերադարձրել են անձնագրերը, սակայն Վագիֆ Խաչատրյանի անձնագիրը չեն վերադարձրել։ Նրան ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցչի ուղեկցությամբ տարել են հարցաքննելու, իսկ որոշ ժամանակ անց ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցչին վերադարձրել են, իսկ Վագիֆ Խաչատրյանին՝ տեղափոխել Բաքու։ Բաքվում նրան շինծու մեղադրանքներ են առաջադրել՝ իբր Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ «ադրբեջանցիների նկատմամբ ցեղասպանական գործողությունների մասնակցելու համար»։

ЕСПЧ дал Азербайджану неделю на предоставление информации о Вагифе Хачатряне
ЕСПЧ дал Азербайджану время до 8 августа для предоставления информации о похищенном этой страной жителе Арцаха Вагифе Хачатряне. Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в представительстве Армении по международным правовым вопросам.
«Азербайджан обязан сообщить суду о местонахождении этого лица, условиях содержания под стражей, состоянии здоровья, оказанной медицинской помощи и возможном возвращении», - говорится в сообщении.
Ранее представитель РА по международным правовым вопросам подал в Европейский суд по правам человека заявление о защите прав Вагифа Хачатряна с просьбой применить к Азербайджану промежуточную меру.
29 июля Азербайджан похитил 68-летнего Вагифа Хачатряна, которого на машине МККК перевозили из Арцаха в Армению. На незаконно установленном в Лачинском коридоре КПП, азербайджанские пограничники проверили паспорта граждан, направляющихся из Арцаха в Армению, затем вернули все паспорта, кроме паспорта Вагифа Хачатряна. Его в сопровождении представителя МККК повели на допрос, спустя некоторое время представитель МККК вернулся, а Вагифа Хачатряна увезли в Баку. В Баку ему предъявили сфабрикованные обвинения якобы за «участие в геноцидальных действиях против азербайджанцев» во время первой Арцахской войны.