Մենք հույս ունենք, որ Բաքվի ցեղասպան քաղաքականությունը կդադարեցվի միջազգային խիստ միջամտությամբ. Արցախի նախագահ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախում հույս ունեն, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ցեղասպանական քաղաքականությունը օր առաջ կդադարեցվի միջազգային գործուն ու խիստ միջամտության արդյունքում։
Արցախում անվտանգային ու հումանիտար իրավիճակը օրեցօր ծանրանում է, իսկ Ադրբեջանը խստացնում է վտանգներն ու սահմանափակությունները մեր ժողովրդի նկատմամբ, որի վերջին դրսևորումը եղավ միջազգային մարդասիրական իրավունքի պաշտպանության տակ գտնվող Վագիֆ Խաչատրյանի առևանգումը ապօրինի անցակետից: Մյուս կողմից, որոշակի ակտիվացում է նկատվում իրավիճակի կարգավորման նպատակով իրականացվող միջազգային ջանքերում:
Ամփոփելով այս օրերին մեր և միջազգային կոնկրետ դերակատարների կողմից իրականացվող որոշ գործընթացների միջանկյալ արդյունքները՝ ես նախատեսում եմ մի քանի օրից բացառիկ հարցազրույց տալ Արցախի հանրային հեռուստատեսությանը: Այդ միջոցով հնարավորինս բաց կերպով կներկայացնեմ իրավիճակը, ռիսկերն ու հեռանկարները: Այնուհետև, բոլոր ակտիվ քաղաքական շրջանակների հետ կսկսեմ խորհրդակցություններ՝ մեր անելիքները քննարկելու և համապատասխան որոշումներ կայացնելու նպատակով:
Մենք հույս ունենք, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ցեղասպանական քաղաքականությունը օր առաջ կդադարեցվի միջազգային գործուն ու խիստ միջամտության արդյունքում: Դրան զուգահեռ մենք միշտ բաց ենք խաղաղ ու բանակցային ճանապարհով քննարկելու բոլոր հիմնախնդիրները և գտնելու լուծումներ, սակայն դրա համար նույնպես անհրաժեշտ են միջազգային պատշաճ ներգրավվածություն ու երաշխիքներ»,- նշել է Արցախի նախագահը:

Nagorno-Karabakh President hopes for strong international intervention to stop Azerbaijan’s genocidal policy
STEPANAKERT, JULY 31, ARMENPRESS. Nagorno-Karabakh President Arayik Harutyunyan has said that he hopes a strong international intervention will bring an end to Azerbaijan’s genocidal policy.
In a statement released Monday evening, Harutyunyan warned that the security and humanitarian situation is deteriorating day by day, while the dangers and restrictions posed by Azerbaijan are becoming stronger, with the kidnapping of the Red Cross-protected medical evacuee at the illegal checkpoint being the latest manifestation. Harutyunyan said that an intensification in the international efforts for the resolution of the situation can be noticed.
The Nagorno Karabakh President said he’ll speak about the situation, the risks and prospects in an interview to the local public television in a few days, and then “will launch consultations with all active political circles to discuss our tasks and to make the appropriate decisions.”
“We hope that the genocidal policy carried out by Azerbaijan will be halted immediately as a result of effective and strong international intervention. At the same time, we are always ready for peaceful negotiations to discuss all problems and find solutions, however this also requires proper international involvement and guarantees,” Harutyunyan added.
A 68-year-old medical evacuee from Nagorno-Karabakh, Vagif Khachatryan, was kidnapped on Saturday by Azerbaijani border guards while being transported to Armenia for treatment by the ICRC. The Armenian foreign ministrysaidthe Azerbaijani actions amount to a war crime.