«Fitch»-ը բարելավել է Հայաստանի վարկանիշը՝ տալով դրական հեռանկար
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Fitch Ratings» միջազգային վարկանիշային կազմակերպությունը վերանայել է Հայաստանի՝ արտարժույթով և ազգային արժույթով երկարաժամկետ պարտավորությունների թողարկման սուվերեն վարկանիշը` «B+»-ից բարձրացնելով «BB-»՝ կայուն հեռանկարով: Կազմակերպության կողմից ՀՀ-ին տրված վարկանիշի բարելավումը պայմանավորված է տնտեսական կայուն աճի, պարտքի կայունացման ցածր մակարդակի, կայուն հարկաբյուջետային քաղաքականության իրականացման, ինչպես նաև արտաքին հաշվեկշռի բարելավման կանխատեսումներով։
Կազմակերպության կողմից առանձնացվել են ՀՀ տնտեսությունում տեղի ունեցած այն կարևոր իրադարձությունները, որոնք ընկած են վարկանիշի բարելավման հիմքում։ Ստորև ամփոփ ներկայացնում ենք դրանք.
2020թ․-ին ՀՀ վարկանիշի կտրուկ իջեցումից հետո վերջին տարիներին ՀՀ տնտեսությունը շարունակական ցնցումներից վերականգնման միտումներ է ցուցաբերել, ուստի ներկայում կազմակերպության կողմից ակնկալվում է տնտեսական կայուն աճ։
«Fitch»-ի կողմից բարելավվել է նաև ՀՀ տնտեսական աճի կանխատեսումը։ Ակնկալվում է, որ 2023թ․-ին ՀՀ տնտեսությունը կաճի 7․2%-ով՝ նախորդ 6․1% կանխատեսման համեմատ։ Համեմատաբար ցածր աճ է սպասվում հաջորդող 2 տարիներին՝ 2024թ․-ին համապատասխանաբար 5․9%, իսկ 2025թ․-ին՝ 4․5%։
88888.png (45 KB)
2023-2025թթ․-ի համար կազմակերպության կողմից ակնկալվում է պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցության բարելավում 44․6% մակարդակում, ինչը ցածր է նախաքովիդյան ժամանակահատվածի ցուցանիշից։ Կանխատեսվում է, որ բնակչության մեկ շնչին բաժին ընկնող եկամուտը (շուկայական փոխարժեքով) մինչև 2025թ․-ը գրեթե կրկնապատկվելու է 2021թ․-ի մակարդակի համեմատ:
Վարկանիշի բարելավումը պայմանավորված է նաև ընթացիկ հաշվի վերաբերյալ դրական կանխատեսումներով։ Մասնավորապես, ակնկալում է, որ 2023-2025թթ․-ին այն կվերադառնա ՀՆԱ-ի միջինում 1․1%-ի դեֆիցիտի՝ բարձր ներքին պահանջարկի հետևանքով, սակայն վերոնշյալ դրական գործոնների ներքո կշարունակի մնալ պատմական միջինից ցածր:
Կազմակերպության կողմից առանձնացվել են նաև վարկանիշի բարելավման հիմնարար գործոնները, որոնցից են երկրում ամուր մակրոտնտեսական և հարկաբյուջետային քաղաքականության շրջանակը, կառուցվածքային բարեփոխումների նկատմամբ բարձր վստահելիությունը և 1 շնչի հաշվով ՀՆԱ-ի բարենպաստ մակարդակը: Այս ամենին զուգահեռ կազմակերպությունն արձանագրել է աշխարհաքաղաքական ռիսկերի պահպանում։
«Հայաստանում նվազել է գնաճի մակարդակը, սակայն շարունակվում է դրամի արժևորումը։ Դրամական փոխանցումների կտրուկ աճը և Ռուսաստանից միգրանտների տեղաշարժը նպաստել են դրամի արժևորմանը 2022թ․-ի կեսերից ի վեր»,-նշված է «Fitch Ratings»-ի կողմից կատարված կանխատեսման մեջ։
Միաժամանակ, «Fitch Ratings» միջազգային վարկանիշային կազմակերպության կողմից 2023-2024թթ․-ին կանխատեսվել է դրամի չափավոր արժեզրկում, թեև դեռևս ավելի բարձր մակարդակ՝ ռուս-ուկրաինական հակամարտության սկզբի համեմատ:
Համեմատաբար բարենպաստ զարգացումներ են արձանագրվել նաև ՀՀ բանկային ոլորտում։ Հայաստանյան բանկերն ունեն համապատասխան դրամային և դոլարային իրացվելիություն, և կազմակերպությունն ավանդների ապակայունացնող արտահոսքը հավանական չի համարում:
Վերոնշյալ բոլոր գործոնները հիմք են հանդիսացել կազմակերպության կողմից ՀՀ-ին տրվող վարկանիշի բարելավմանը։
Հիշեցնենք, որ «Fitch Ratings»-ը վերահաստատել էր նախորդ կանխատեսման (փետրվար) մեջ ՀՀ արտարժույթով և ազգային արժույթով երկարաժամկետ պարտավորությունների թողարկման սուվերեն «B+» վարկանիշը՝ հեռանկարը «կայուն»-ից փոխելով դեպի «դրական»:

YEREVAN, JULY 31, ARMENPRESS. FitchRatings has upgraded Armenia's Long-Term Foreign-Currency Issuer Default Rating (IDR) to 'BB-' from 'B+'. The Outlook is Stable.
In a press release, Fitch Ratings said that Armenia has had a strong rebound from successive shocks in recent years since its downgrade in 2020, and Fitch expects this dynamism to continue in light of an extraordinary inflow of migrants. Since the start of the Ukraine conflict in 2022, an estimated 50,000-65,000 immigrants (equivalent to 2.2% of Armenia's pre-conflict population) from Russia, Ukraine and Belarus have settled in the country. This supported strong growth of 12.6% in 2022, and Fitch expects the economy to grow by 7.2% in 2023, 5.9% in 2024 and 4.5% in 2025.
According to the report, consumption will remain solid while the outlook for goods-and-services exports is also positive despite a strong appreciation of the Armenian dram, mainly due to a resurgence in tourism and re-exports to Russia. If current economic trends continue, Armenia's already favourable medium-term potential growth (estimated at 4.5%) could receive a further boost from expansion of the labour force and improvements in productivity. Fitch expects income per capita (at market exchange rates) to nearly double from 2021 levels by 2025.
Armenia's 'BB-' ratings are supported by a robust macroeconomic and fiscal policy framework, and credible commitment to structural reforms, and favourable per capita GDP. These factors are balanced against a high share of foreign-currency-denominated public debt, and relatively high (albeit reducing) financial dollarisation. Governance scores are slightly below the 'BB' median, and capture heightened geopolitical risks emanating from tensions with Azerbaijan.
Armenia benefits from strong support and technical assistance from a range of multilateral and bilateral creditors. As of May 2023, an estimated 78% of external public debt was owed to official lenders, offering favourable financing conditions. Armenia is also the beneficiary of a 36-month USD172 million stand-by arrangement with the IMF, although authorities are currently treating this as precautionary.
The Armenian banking sector has favourable profitability (return on equity of 18%), asset quality (non-performing loan ratio of 2.6%) and capitalisation (Tier 1 capital ratio of 18.7% as of May). Deposit dollarisation levels have been stable, at 52.3% as of May 2023, while loan dollarisation declined slightly to 34.8% as of May.
Armenia has an ESG Relevance Score (RS) of '5' & '5[+]' respectively for both Political Stability and Rights and for the Rule of Law, Institutional and Regulatory Quality and Control of Corruption.