Հայաստանն ու Վրաստանը կհամագործակցեն փոքր ավիացիայի ոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի փոքր ավիացիայի հիմնադրամն օրերս համագործակցության հուշագիր է ստորագրել Վրաստանի ավիացիայի ակումբի հետ։ Նպատակը ոլորտի զարգացման ճանապարհին միմյանց աջակցելն ու ձեռք մեկնելն է։ Թե Հայաստանում, թե Վրաստանում փոքր ավիացիայի ոլորտի զարգացումը համեմատաբար նոր է։ Երկու երկրներոմ էլ կան դժվարություններ, երկու տեղում էլ կա հաջողված փորձ, մասնագետների ձևավորված բազա։ Ոլորտի գործընկերները որոշել են օգնել միմյանց։
«Համագործակցության ուղիները տարբեր են, օրինակ՝ կարող ենք միմյանց ձեռք մեկնել վառելիքի հարցում։ Ինչպես գիտեք, այն բարդ ձեռք բերվող է, հետևաբար խնդրի դեպքում կարող ենք միմյանց օգնությունն ակնկալել։ Դրանից բացի, մասնագետների հարցում կարող ենք իրար աջակցել։ Կարող ենք նաև օգնել ինքնաթիռները սպասարկելու հարցում։ Այս գործում որակավորված մասնագետների պահանջարկ կա։ Օրենսդրական դաշտում ձեռքբերումներին կարող ենք ծանոթանալ և հաջողված փորձը կիրառենք մեր երկրներում»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հայաստանի փոքր ավիացիայի հիմնադրամի համահիմնադիր Արմեն Սարգսյանը։
Հայաստանը պատրաստ է ընդունել Վրաստանի փոքր ինքնաթիռները, վրացի գործընկերներն էլ պատրաստ են տրամադրել իրենց աերոդրոմները։ Հուշագրում նախանշված դրույթները կյանքի կոչելու համար Հայաստանի մասնագետները ժամանակ չեն կորցնում։ Վրացի գործընկերներին հրավիրել են մասնակցելու օգոստոսի 26-ին Ստեփանավանում կայանալիք խոշոր ավիաշոուին։ Մասնակցելուց բացի, տեղում գործնականում մասնագետները կհստակեցնեն հաջորդ քայլերը։
«Մենք ունենք փոքր դպրոց, որտեղ օդաչուներ ենք պատրաստում, ունենք քիչ թե շատ զարգացած ենթակառուցվածքներ, օդանավակայան, 2-4 տեղանոց ինքնաթիռներ, ունենք օդաչուներ, սովորեցնող մասնագետներ։ Այնպես որ, մենք նույնպես ասելիք ունենք և կարող ենք օգտակար լինել մեր վրացի գործընկերներին»,-նշեց Արմեն Սարգսյանը։
Հայաստանում փոքր ավիացիայի ոլորտը զարգանում է, սակայն դանդաղ տեմպերով։ Արմեն Սարգսյանը վերհիշում է այն պահը, երբ տարիներ առաջ առաջին փոքր ինքնաթիռն էր բերվել ու ինչ ոգևորություն կար։ Այսօր իրենց ակումբը զարգանում է, արդեն 8 ինքնաթիռ ունեն։ Զարգացման ճանապարհը Արմեն Սարգսյանը բնորոշում է մեկ բառով՝ դժվար։
«Մեր երկրում օրենսդրություն չկա, որը կհեշտացներ զարգացման գործընթացը, ավիատորների ներդրումների պրոցեսը, որ ոլորտը զարգանա, մարդիկ գան, սովորեն, թռիչքներ իրականացնեն։ Այսօր փոփոխություններ կատարվում են, գրվում են նոր կարգեր, համագործակցում ենք Քաղավիացիայի կոմիտեի հետ, որ աշխատանքը հնարավորինս արագ կատարվի»,-ասաց Արմեն Սարգսյանը։
Նպատակն այն է, որ Հայաստանում ոլորտի զարգացման պայմանները բարելավվեն, ավիատորները շատանան։ Դա կօգնի ոլորտի արագ զարգացմանը, ինչն էլ իր հետ կբերի ներդրումային մեծ հնարավորություններ։ Դրա համար անհրաժեշտ են դպրոցներ, որտեղ կպատրաստեն օդաչուներ, սպասարկող մասնագետներ։ Այդ ուղղությամբ արդեն որոշ քայլեր կատարվել են, ստեղծվել է «Սքայ մաստեր» ավիաուսումնական կենտրոնը, որտեղ այս պահին սովորում են օդաչուներ։ Ի՞նչ է անհրաժեշտ ուսանող-օդաչուների շարքը համալրելու համար։
«Ամենակարևորն ուժեղ ցանկությունն է։ Դրանից բացի, պետք է պատրաստ լինել բավական ժամանակ տրամադրել տեսական ու գործնական պարապմունքներին։ Տեսական դասընթաց, 45 ժամ թռիչք և համապատասխան լիցենզիան պատրաստ է»,-հավելեց մասնագետը։
Փոքր ավիացիայի ոլորտում գործունեություն ծավալողներն ակնկալում են պետական աջակցություն, հատկապես օրենսդրական դաշտը բարելավելու ուղղությամբ։ Համոզված են՝ ոլորտի զարգացումը, տրանսպորտային նոր ենթակառուցվածքները մեծ հեռանկարներ կբացեն Հայաստանի համար։ Հնարավոր կլինի արագ տեղաշարժվել դեպի հարևան երկրներ, ինչպես նաև Հայաստանի տարածքում, նոր ծրագրեր իրականացնել՝ խնայելով ամենաթանկը՝ ժամանակը։

Армения и Грузия начинают сотрудничество в сфере малой авиации
Недавно Фонд малой авиации Армении подписал меморандум о сотрудничестве с Авиаклубом Грузии. Цель заключается в том, чтобы поддержать и протянуть друг другу руку на пути к развитию сектора. Развитие малой авиации как в Армении, так и в Грузии началось недавно. В обеих странах есть трудности, есть и успешный опыт, сформировавшаяся база специалистов. Отраслевые партнеры решили помогать друг другу.
«Пути сотрудничества будут разные, к слову, мы можем помочь друг другу в вопросе топлива. Как известно, получить его сложно, поэтому в случае возникновения проблемы мы можем рассчитывать на помощь друг друга. Кроме того, мы можем поддерживать друг друга в вопросах специалистов. Мы также можем помочь в обслуживании самолетов. В этой области есть спрос на квалифицированных специалистов. Мы можем узнавать о достижениях в законодательной сфере и применять успешный опыт в наших странах», - рассказал «Арменпресс» соучредитель Фонда малой авиации Армении Армен Саркисян.
Армения готова принимать малые самолеты из Грузии, грузинские партнеры также готовы предоставлять свои аэродромы. Армянские специалисты не теряют времени на реализацию положений, изложенных в меморандуме. Грузинские коллеги приглашены на большой авиасалон, который состоится в Степанаване 26 августа.
«У нас есть небольшая школа, где мы готовим пилотов, у нас есть более-менее развитая инфраструктура, аэропорт, 2-4-местные самолеты, есть пилоты, мы готовим специалистов. Так что нам тоже есть что сказать, и мы можем быть полезны нашим грузинским коллегам», - сказал Армен Саркисян.
Сфера малой авиации в Армении развивается, но медленными темпами. Армен Саркисян помнит время, когда много лет назад был приобретен первый небольшой самолет, и какое было волнение. Сегодня их клуб расширяется, у них уже - 8 самолетов. Путь развития Армен Саркисян описывает одним словом: тяжелый.
«В нашей стране нет законодательства, которое облегчило бы процесс развития, процесс инвестирования в авиацию, чтобы отрасль развивалась, люди приезжали, учились, летали. Сегодня уже вносятся изменения, пишутся новые правила, мы сотрудничаем с Комитетом гражданской авиации, чтобы работа была сделана как можно скорее», - сказал Армен Саркисян.
Нужно улучшить условия развития сектора в Армении и увеличить количество авиаторов. Это поможет быстрому развитию сектора, что принесет с собой большие инвестиционные возможности. Для этого нужны школы, где будут обучать пилотов и специалистов службы. Некоторые шаги в этом направлении уже сделаны, создан авиационный учебный центр «Sky Master», где в настоящее время проходят обучение пилоты. Что нужно, чтобы пополнить ряды курсантов-пилотов?
«Самое главное – иметь желание. Кроме того, вы должны быть готовы уделять достаточно времени теоретическим и практическим занятиям. Теоретический курс, 45 часов налета – и соответствующая лицензия будет готова», - добавил специалист.
Те, кто работает в сфере малой авиации, рассчитывают на государственную поддержку, особенно в направлении совершенствования законодательной базы. Они убеждены, что развитие отрасли, новые транспортные инфраструктуры откроют перед Арменией большие перспективы. Можно будет быстро перелететь в соседнюю страну, также летать по территории Армении, экономя самое дорогое - время.