Միջազգային հումանտար պաշտպանության տակ գտնվող անձի առևանգումը միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում է. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային մարդասիրական պաշտպանության տակ գտնվող անձի առևանգումը միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին շեշտել է Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանն՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից 68-ամյա արցախցու առևանգմանը, որը Հայաստան էր տեղափոխվում բուժման նպատակով:
«Անհանգստացած ենք լուրերից, որ 68-ամյա բուժառուն, ով Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան բուժօգնության էր տեղափոխվում՝ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ, առևանգվել է Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության կողմից ապօրինի տեղադրված անցակետում։ Միջազգային մարդասիրական պաշտպանության տակ գտնվող անձի առևանգումը միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում է»,-շեշտել է խոսնակը:
Ավելի վաղ նաև հայտնի էր դարձել, որ ոչ ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչները, ոչ ռուս խաղաղապահները տեղյակ չեն Ադրբեջանի կողմից ապօրինաբար առևանգված քաղաքացու գտնվելու վայրի մասին:

Kidnapping of patient by Azerbaijan constitutes flagrant violation of international humanitarian law – Armenian MFA
YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. The Armenian foreign ministry has described the kidnapping of a Nagorno-Karabakh patient by Azerbaijani border guards as a “flagrant violation of international humanitarian law.”
“Troubled by news that 68-year-old patient, being transported from Nagorno-Karabakh to Armenia for medical treatment, accompanied by ICRC, was abducted at illegally installed checkpoint by border guard service of Azerbaijan. Abduction of person under international humanitarian protection is flagrant violation of IHL,” Armenian foreign ministry spokesperson Ani Badalyan tweeted.
A senior Armenian diplomat earlier said that the whereabouts of the kidnapped patient remain unknown.