Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է մարդասիրական կոնսենսուսի հասնեն․ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) ներկայումս ի վիճակի չէ մարդասիրական օգնություն հասցնել Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը Լաչինի միջանցքով կամ այլ ուղիներով, այդ թվում՝ Աղդամով․ չնայած այդ ուղղությամբ գործադրվող համառ ջանքերին՝ դրա համար հարկավոր է, որ կողմերը հասնեն կոնսենսուսի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ կազմակերպությունը համապատասխան որոշում կայացնողներին կոչ է անում թույլ տալ վերսկսել իր խիստ անհրաժեշտ մարդասիրական գործողությունները տարածաշրջանում:
ԿԽՄԿ-ն հիշեցնում է, որ տասնյակ հազարավոր մարդիկ սննդամթերքի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների խիստ պակաս ունեն, իսկ սակավաթիվ առկա ապրանքները չափազանց թանկ են։
Ըստ կոմիտեի տարածած հաղորդագրության ՝վերջին անգամ ԿԽՄԿ-ին շաբաթներ առաջ են թույլ տվել տարածաշրջան հասցնել բժշկական պարագաներ և սննդամթերք։
«Մեր մարդասիրական օգնության ավտոշարասյուները փրկօղակ են այս տարածքի բնակչության համար: Այս ավտոշարասյունների արգելափակման պայմաններում մեր մտահոգությունն այն է, որ հումանիտար իրավիճակն է՛լ ավելի կվատթարանա։ Մեզ ամենից շատ անհանգստացնում են անօգնական մարդիկ։ Հատկապես վտանգի տակ են հիվանդներն ու քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող մարդիկ, ինչպես նաև տարեցները, տկարներն ու երեխաները։ Այստեղ գործելու համար մեզ անհրաժեշտ է, որ կողմերը հասնեն մարդասիրական կոնսենսուսի։ Սա կյանքեր փրկող աշխատանք է, և պետք է թույլ տալ, որ այն շարունակվի»,- ասել է ԿԽՄԿ-ի Եվրասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Արիան Բաուերը։
Հաղորդագրությունում ընդգծվում է, որ համաձայն միջազգային մարդասիրական օրենքի՝ կողմերը պետք է թույլ տան և նպաստեն կարիքի մեջ գտնվող քաղաքացիական անձանց համար մարդասիրական օգնության մատակարարումն արագ և անարգել կերպով։
ԿԽՄԿ-ն հիշեցնում է, որ վերջին մի քանի օրերին հնարավորություն է ունեցել Լաչինի միջանցքով տեղափոխել 24 հիվանդների, իսկ ընդհանուր առմամբ, 2022 թ․ դեկտեմբերից կազմակերպությունը տեղափոխել է անհապաղ բուժօգնության կարիք ունեցող 600 հիվանդի։
«ԿԽՄԿ-ն շարունակում է երկխոսությունը կողմերի հետ և պատրաստ է շարունակել իր մարդասիրական աշխատանքը, երբ այդպիսի կոնսենսուս գտնվի», - եզրափակել են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեում։

Армения и Азербайджан должны достичь гуманитарного консенсуса: МККК о блокировании Лачинского коридора
Международный Комитет Красного Креста (МККК) в настоящее время не имеет возможности доставлять гуманитарную помощь гражданскому населению Нагорного Карабаха по Лачинскому коридору или по другим маршрутам, в том числе и через Агдам, несмотря на настойчивые усилия в этом направлении. Сторонам необходимо достичь консенсуса. Как передает «Арменпресс», МККК призывает ответственных лиц разрешить возобновление столь необходимых гуманитарных действий.
МККК напоминает, что десятки тысяч людей остро нуждаются в продуктах питания и предметах первой необходимости, а те немногие доступные продукты чрезвычайно дороги.
Последний раз МККК была разрешена доставка медикаментов и продуктов питания несколько недель назад.
«Наши колонны с гуманитарной помощью являются спасательным кругом для населения этого района. В условиях блокирования этих колонн мы опасаемся, что гуманитарная ситуация еще больше ухудшится. Больше всего нас беспокоят беспомощные люди. Особому риску подвержены больные и люди с хроническими заболеваниями, а также пожилые, немощные и дети. Чтобы действовать здесь, нам нужно, чтобы стороны достигли гуманного консенсуса. Это работа по спасению жизней, и она должна продолжаться», - сказала региональный директор МККК по Евразии Ариан Бауэр.
В обращении подчеркивается, что в соответствии с международным гуманитарным правом стороны должны разрешать и способствовать доставке гуманитарной помощи нуждающимся гражданским лицам в оперативном и беспрепятственном порядке.
МККК напоминает, что за последние дни не было возможности перевезти 24 пациента по Лачинскому коридору. Всего с декабря 2022 года организация перевезла 600 пациентов, нуждающихся в неотложной медицинской помощи.
«МККК продолжает двусторонний диалог со сторонами и готов продолжить свою гуманитарную деятельность, как только такой консенсус будет найден», - заключили в Международном комитете Красного Креста.