Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամը մեղմելուն միտված ամենատարբեր գաղափարներ են քննարկվում․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց, թե ինչ գործնական քայլեր է ձեռնարկում Հայաստանը Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախում առկա հումանիտար ճգնաժամը մեղմելու համար։
Վարչապետն ընդգծեց՝ Հայաստանի կառավարությունը մշտական կապի մեջ է Լեռնային Ղարաբաղի գործընկերների հետ, փորձում են տեսնել՝ ինչ հնարավորություններ կան, ինչ բանաձևեր ու մոտեցումներ կան, որոնք կարող են օգնել։
«Նաև մեր աշխատանքի շնորհիվ միջազգային տարբեր ատյաններ թեմային առնչվող տարբեր որոշումներ են կայացնում։ Բանակցային գործընթացում փորձ է արվում լուծումներ գտնել։ Գիտեք, որ արդեն երկար ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղում հաստատված հումանիտար իրավիճակի հետ կապված՝ Հայաստանի փոխվարչապետի գլխավորությամբ աշխատանքային խումբ է ձևավորվել, որն ամենօրյա քննարկումների մեջ է, թե ինչ քայլեր կարելի է ձեռնարկել, որոնք առավել արդյունավետ կլինեն։ Քանի դեռ հումանիտար աղետի վտանգը հաղթահարված չէ, նշանակում է, որ գործողությունները բավարար չափով արդյունավետ չեն, հետևաբար ամեն օրվա հետ մենք պետք է մտածենք, թե էլ ինչ կարող ենք անել, որպեսզի ի վերջո կարողանանք որևէ՝ թեկուզ միջանկյալ, բայց արդյունքի հասնենք։ Ամենատարբեր գաղափարներ կան, և կարծում եմ, որ ինչ-որ փուլում այդ գաղափարների իրագործումը կտեսնեք»,- հայտարարեց նա։
Վարչապետն այդ գաղափարների մասին չցանկացավ այլ մանրամասներ հայտնել, միայն հստակեցրեց, որ հնարավոր քայլերը պետք է լինեն հումանիտար բնույթի։ Նրա խոսքով՝ կարևորը ոչ թե քննարկվող գաղափարների մասին բարձրաձայնելն է, այլ դրանք ճիշտ ժամանակին, ճիշտ ձևրով օգտագործելը։

Обсуждаются разные идеи, направленные на смягчение гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян представил, какие практические шаги предпринимает Армения для смягчения гуманитарного кризиса в Арцахе, возникшего в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Премьер-министр подчеркнул, что правительство Армении находится в постоянном контакте с коллегами Нагорного Карабаха, вместе пытаются понять, какие существуют возможности, какие есть решения и подходы, которые могут помочь.
«Также благодаря нашей работе разные международные суды принимают разные решения по этой теме. Делается попытка найти решения в переговорном процессе. Вы знаете, что в связи с затянувшейся гуманитарной ситуацией в Нагорном Карабахе сформирована рабочая группа во главе с вице-премьером Армении, которая ежедневно обсуждает, какие шаги можно предпринять, чтобы они были наиболее эффективными. Пока угроза гуманитарной катастрофы не преодолена, значит, действия недостаточно эффективны, поэтому каждый день приходится думать, что еще можно сделать, чтобы в итоге добиться какого-то, пусть даже промежуточного, результата. Есть всякие идеи, и я думаю, что на каком-то этапе вы увидите реализацию этих идей», - заявил он.
Других подробностей об этих идеях премьер раскрывать не пожелал, лишь уточнил, что возможные шаги должны носить гуманитарный характер. По его словам, важно не говорить об обсуждаемых идеях, а использовать их в нужное время и правильным образом.