Ադրբեջանի, այսպես կոչված, «քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների» պնդումներն ակնհայտ սուտ են. ՀՀ ՇՄ նախարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի, այսպես կոչված՝ «քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների» կողմից հրապարակված բաց նամակում տեղ գտած պնդումներն ակնհայտ սուտ են։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Հայաստանի Հանրապետության շրջակա միջավայրի նախարարության տարածած հայտարարության մեջ:
«Շրջակա միջավայրի նախարարությունն ի գիտություն է ընդունում Ադրբեջանի Հանրապետությունում գործող մի շարք, այսպես կոչված, «քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների» կողմից ուղարկված բաց նամակը, որը վերաբերում է ենթադրյալ «բնապահպանական լուրջ ճգնաժամին՝ պայմանավորված Հայաստանի Հանրապետության հանքարդյունաբերության ոլորտում իրականացվող գործունեության տարածաշրջանային և գլոբալ բնապահպանական ազդեցությամբ»։ Նամակում տեղ գտած պնդումներն ակնհայտ սուտ են։
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ Ադրբեջանը, որի սեփական հեղինակությունը բնապահպանական հարցերում տխրահռչակ է, փորձում է օգտագործել, այսպես կոչված, «քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները» հանրային կապերի նպատակով Հայաստանի դեմ կեղծ մեղադրանքներ ներկայացնելու համար: Անցյալ տարվա դեկտեմբերին Ադրբեջանը կազմակերպեց և ուղղորդեց նմանատիպ բազմաթիվ կազմակերպությունների՝ այսպես կոչված բնապահպանական «բողոքներ» անցկացնել՝ փակելով Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին՝ կտրելով Լեռնային Ղարաբաղի 120,000 էթնիկ հայերին արտաքին աշխարհից և լուրջ հետևանքներ պատճառելով Արցախի շրջակա միջավայրին։ Այն, որ նման «բողոքները» պատրվակ էին և իրականում ղեկավարվում էին Ադրբեջանի կողմից, վկայում է այն փաստը, որ «ցուցարարները» ցրվեցին այն պահին, երբ Ադրբեջանը կարողացավ դրանք փոխարինել նույն ճանապարհով երթևեկությունը խոչընդոտող կառավարական անցակետով։
Բաց նամակում արված պնդումներն ամբողջովին անհիմն են և արժանի չեն արձագանքի։ Այնուամենայնիվ, Շրջակա միջավայրի նախարարությունը տեղին է համարում հակիրճ անդրադառնալ մի քանի կետերի»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Ինչ վերաբերում է ջրային ռեսուրսների ենթադրյալ աղտոտմանը (նշված բաց նամակի նախաբանում և դրա 1-3 կետերում), Շրջակա միջավայրի նախարարությունից նշում են, որ Հայաստանի գետերի բոլոր անդրսահմանային հատվածներում կան ջրի որակի մոնիթորինգի դիտակետեր, որտեղ ամենամսյա պարբերականությամբ իրականացվում է ջրի որակի բոլոր պարամետրերի, այդ թվում՝ ծանր մետաղների մոնիթորինգ։
«Հանքարդյունաբերական ձեռնարկությունները օրենքով սահմանված կարգով իրականացնում են ջրի որակի, մթնոլորտային օդի և հողերի աղտոտվածության մոնիթորինգ և արդյունքները ներկայացնում են Նախարարություն եռամսյակային և տարեկան հաշվետվությունների ձևով, որոնք այնուհետև հրապարակվում են։ Միևնույն ժամանակ Հայաստանը Կովկասի տարածաշրջանում «Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության» (ԱՃԹՆ) միակ անդամ երկիրն է, ինչը վկայում է այն կարևորության մասին, որ Հայաստանը տալիս է բնական պաշարների բաց և պատասխանատու կառավարմանը»,- ասված է նախարարության հայտարարության մեջ:
Ի պատասխան բաց նամակի 4-րդ կետի, նախարարությունը նշում է, որ «Սոթքի» ոսկու հանքավայրը 1964 թվականին օրինական կերպով տրվել է Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությանը և, հետևաբար, իրավահաջորդության հիման վրա այն այժմ պատկանում է Հայաստանի Հանրապետությանը։ Բաց նամակում տեղ գտած պնդումն այն մասին, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը որոշել է, որ Հայաստանը խախտել է «էկոլոգիական հավասարակշռության իրավունքները» պարզապես սխալ է. նման որոշում գոյություն չունի.
«Բաց նամակի 5-րդ կետը խեղաթյուրում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2019 թվականի փետրվարի 14-ի վճիռները։ Այդ վճիռներում Դատարանը ընդունել է, որ Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի շահագործման ծրագրի իրականացումը բխում է հանրային շահից։ Դատարանը փոխհատուցում է տրամադրել Հայաստանի քաղաքացիներին միայն այն պատճառով, որ նրանց ունեցվածքը օտարվել է այս ծրագրի համար: Հակառակ բաց նամակում արված պնդումների, Դատարանը հանքարդյունաբերական գործունեությունը ապօրինի չի համարել։
Գրության 6-րդ կետում նշված անվանմամբ հանքավայրը չի գտնվում Հայաստանի Հանրապետությունում և չի շահագործվում է Հայաստանի Հանրապետության կողմից.
Ինչ վերաբերում է նամակի 7-րդ կետում հիշատակված Ախթալայի ԼՀԿ-ին, ապա այն գործում է նոր տեխնոլոգիայով, որը չի նախատեսում պոչամբարների օգտագործում։
Բաց նամակի 8-րդ կետում նշված անվանմամբ գործարանը չի գտնվում Հայաստանի Հանրապետությունում և չի շահագործվում Հայաստանի Հանրապետության կողմից։
Բաց նամակի 9-րդ կետում նշվածը չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ Հայաստանի Հանրապետության Կոտայքի մարզում պղնձի, ցինկի և կապարի արտադրությամբ զբաղվող գործարան գոյություն չունի։
Բաց նամակի 10-րդ կետը ևս չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզում պղնձաձուլարան գոյություն չունի։
Ինչ վերաբերում է Երասխի գործարանին, ապա այն լիովին համապատասխանում է միջազգային բնապահպանական ստանդարտներին։ Այս առնչությամբ սույն թվականի հունիսի 15-ին Շրջակա միջավայրի նախարարությունը հանդես է եկել մանրամասն պարզաբանմամբ։
Ինչ վերաբերում է Ամուլսարի հանքավայրին, այն դեռևս չի մտել շահագործման փուլ, հետևաբար որևէ աղտոտման մասին խոսք գնալ չի կարող։ Իսկ դրա շահագործման ընթացքում կպահպանվի բնապահպանական ռիսկերի կառավարման ամենաբարձր միջազգային ստանդարտը, և դրա իրականացումը խստորեն կվերահսկվի, այդ թվում՝ միջազգային կազմակերպությունների կողմից։
Հարկ է նշել, որ Հայաստանի սահմաններից դուրս եկող ջուրը համապատասխանում է միջազգային նորմերին։ Սա ապացուցվել է դեռևս տարիներ առաջ, երբ ԳԱԱ էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնը Հյուսիսատլանտյան դաշինքի կազմակերպության (NATO) աջակցությամբ 6 տարի շարունակ, 40 ցուցանիշների մասով ուսումնասիրություններ է կատարել սահմանային կետերում՝ կիրառելով ծրագրի շրջանակում հարևան երկրների հետ համատեղ ընդունված նույն մեթոդաբանությունը»,- եզրափակվում է Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարարության հայտարարությունը:

Azerbaijani allegations on Armenian mining industry are ‘manifestly false’ – statement
YEREVAN, JULY 21, ARMENPRESS. The Ministry of Environment of Armenia has said that the allegations made by a number of alleged “civil society organizations” in Azerbaijan regarding the Armenian mining industry are manifestly false.
The Ministry of Environment of Armenia released a statement on Friday:
“The Ministry of Environment takes note of the open letter sent by a number of alleged “civil society organizations” operating in the Republic of Azerbaijan referring to an alleged “serious environmental crisis caused by the regional and global environmental impact of the activities carried out in the mining industry of the Republic of Armenia”. The allegations in the letter are manifestly false.This is not the first time that Azerbaijan—whose own record on environmental issues is notoriously poor—has sought to use alleged “civil society organizations” to make false accusations against Armenia for public relations purposes. Just last December, Azerbaijan organized and directed many of the very same types of organizations to hold so-called environmental “protests” blocking the Goris-Stepanakert highway, thereby cutting off the 120,000 ethnic Armenians of Nagorno-Karabakh from the outside world and causing serious consequences to the environment in Artsakh. That such “protests” were pretextual and in reality led by Azerbaijan can be seen from the fact that the “protesters” dispersed as soon as Azerbaijan was able to replace them with a Government checkpoint impeding traffic along the same road.
The claims made in the open letter are entirely without foundation and are unworthy of a response. The Ministry of Environment nonetheless wishes to briefly make the following points:
- With respect to the alleged pollution of water resources (mentioned in the preface of the open letter and its points 1-3), the Ministry notes that there are water quality monitoring points in all transboundary sections of rivers in Armenia, where the monitoring of all water quality parameters, including heavy metals, is carried out at monthly intervals. According to the law, mining enterprises monitor water quality and atmospheric air and soil pollution, and the results are submitted to the Ministry in the form of quarterly and annual reports, which are then published. At the same time, Armenia is the only member country of the "Extractive Industries Transparency Initiative" in the Caucasus region, which proves the importance Armenia accords to open and accountable management of natural resources.
- In response to point 4 of the open letter, the Ministry observes that the ''Sotk'' gold mine was lawfully assigned to the Armenian Soviet Socialist Republic in 1964, and so it now belongs to the Republic of Armenia on the basis of succession. The open letter is simply wrong that the European Court of Human Rights has ruled that Armenia has violated “rights to ecological balance”; no such decision exists.
- Point 5 of the open letter misrepresents the judgments of the European Court of Human Rights of 14 February 2019. In those judgments, the Court accepted that the implementation of the Teghout copper‑molybdenum deposit exploitation project was in the public interest. It granted compensation to Armenian nationals only because their properties had been expropriated for this project. Contrary to what the open letter states, the Court did not consider the mining activities in question to be illegal.
- The mine with the name mentioned in point 6 of the letter is neither located in nor operated by the Republic of Armenia.
- As for the Akhtala Ore Processing Combine mentioned in point 7 of the letter, it is being operated with a new technology, which does not provide for the use of tailings.
- The factory with the name mentioned in point 8 of the open letter is neither located in nor operated by the Republic of Armenia.
- What is mentioned in point 9 of the open letter does not correspond to reality, because there is no factory engaged in the production of copper, zinc and lead in the Kotayk region of the Republic of Armenia.
- Point 10 of the open letter is also not true, because there is no copper smelter in the Gegharkunik region of the Republic of Armenia.
- As for the Eraskh factory, it fully complies with international environmental standards. On June 15, the Ministry of Environment issued a detailed explanation on this (http://www.mnp.am/news/yeraskh-15-06-2023).
- As for the Amulsar mine, it has not yet entered the operational phase, so there is no question of any contamination. And when it begins operation, the highest international benchmark of environmental risk management will be followed, and its implementation will be strictly monitored, including by international organizations.
- It should be noted that the water leaving the borders of Armenia corresponds to international norms. This was proven years ago, when the Center for Ecological-Noosphere Studies National Academy of Sciences, with the support of the North Atlantic Treaty Organization (NATO), conducted studies on 40 indicators at border points for 6 years, applying the same methodology adopted jointly with neighboring countries within the framework of the project,” reads the statement.