Արցախում ինտերնետի անջատման դեպքում կապը կապահովի Zangi-ն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի կառավարության և հայկական Zangi ընկերության միջև ստորագրվել է հուշագիր՝ կապի ժամանակակից և պաշտպանված համակարգ ստեղծելու մասին: Նախագիծը ArtsakhX կանվանվի։
«Մի քանի խնդիր ենք լուծել: Ամենակարևոր երկու խնդիրներն անվտանգության և հասանելիության խնդիրներն են: Արցախի՝ ինտերնետից անջատման դեպքում ոչ ամբողջական ֆունկցիոնալությամբ շարունակելու է աշխատել՝ ապահովելով կապ Արցախի ներսում»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Zangi-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Վահրամ Մարտիրոսյանը:
ArtsakhX-ը կոդավորված է ՆԱՏՕ-ի կողմից հաստատված Military Grade End-to-End AES-GSM-256 ալգորիթմով: Սերվերները և ամբողջ տվյալները գտնվելու են Արցախի տարածքում, որոնք կարողանալու են ապահովել տվյալների փոխանցում՝ թշնամու կողմից ՌԵՊ ռադիոէլեկտրոնային համակարգերով կապը ճնշելու և այն վատացնելու դեպքում:
Նրա խոսքով՝ աշխատանքները սկսել էին դեռ 6 ամիս առաջ, սակայն գաղափարը ծագել էր Ապրիլյան պատերազմից հետո, և համակարգը շատ շուտով հասանելի կլինի բոլոր արցախցիների համար։
«ArtsakhX-ը աշխարհում եզակի լուծում է, որը իրականացնում է քաղաքացիական GSM օպերատորի և մեսենջերային համակարգի ինտեգրացիա: ArtsakhX-ը ստեղծվել և սպասարկվելու է Zangi ընկերության կողմից՝ ամբողջովին անհատույց սկզբունքներով»,- եզրափակեց Մարտիրոսյանը։

Zangi обеспечит связь в случае отключения интернета в Арцахе
Между правительством Арцаха и армянской компанией Zangi подписан меморандум о создании современной и защищенной системы связи. Проект будет называться ArtsakhX.
“Мы решили несколько задач. Двумя наиболее важными задачами являются безопасность и доступность. В случае отключения интернета в Арцахе, ArtsakhX продолжит работать с неполным функционалом, обеспечивая связь внутри Арцаха”, - в беседе с Арменпресс сказал учредитель и исполнительный директор Zangi Ваграм Мартиросян.
ArtsakhX закодирован с помощью одобренного НАТО сквозного алгоритма Military Grade End-to-End AES-GSM-256. Серверы и все данные будут находиться на территории Арцаха, что сможет обеспечить передачу данных в случае подавления противником связи с радиоэлектронными системами РЭП или в случае ухудшения связи.
По его словам, работы начались еще полгода назад, но идея возникла уже после апрельской войны, и совсем скоро система будет доступна для всех жителей Арцаха.
«ArtsakhX — уникальное в мире решение, реализующее интеграцию гражданского оператора GSM и системы обмена сообщениями. ArtsakhX создан и будет обслуживаться компанией Zangi на совершенно бесплатной основе», — заключил Мартиросян.