Արցախում ինտերնետի անջատման դեպքում կապը կապահովի Zangi-ն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի կառավարության և հայկական Zangi ընկերության միջև ստորագրվել է հուշագիր՝ կապի ժամանակակից և պաշտպանված համակարգ ստեղծելու մասին: Նախագիծը ArtsakhX կանվանվի։
«Մի քանի խնդիր ենք լուծել: Ամենակարևոր երկու խնդիրներն անվտանգության և հասանելիության խնդիրներն են: Արցախի՝ ինտերնետից անջատման դեպքում ոչ ամբողջական ֆունկցիոնալությամբ շարունակելու է աշխատել՝ ապահովելով կապ Արցախի ներսում»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Zangi-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Վահրամ Մարտիրոսյանը:
ArtsakhX-ը կոդավորված է ՆԱՏՕ-ի կողմից հաստատված Military Grade End-to-End AES-GSM-256 ալգորիթմով: Սերվերները և ամբողջ տվյալները գտնվելու են Արցախի տարածքում, որոնք կարողանալու են ապահովել տվյալների փոխանցում՝ թշնամու կողմից ՌԵՊ ռադիոէլեկտրոնային համակարգերով կապը ճնշելու և այն վատացնելու դեպքում:
Նրա խոսքով՝ աշխատանքները սկսել էին դեռ 6 ամիս առաջ, սակայն գաղափարը ծագել էր Ապրիլյան պատերազմից հետո, և համակարգը շատ շուտով հասանելի կլինի բոլոր արցախցիների համար։
«ArtsakhX-ը աշխարհում եզակի լուծում է, որը իրականացնում է քաղաքացիական GSM օպերատորի և մեսենջերային համակարգի ինտեգրացիա: ArtsakhX-ը ստեղծվել և սպասարկվելու է Zangi ընկերության կողմից՝ ամբողջովին անհատույց սկզբունքներով»,- եզրափակեց Մարտիրոսյանը։

Zangi unveils messenger with NATO-approved military grade encryption for Nagorno Karabakh in case of internet blackout
YEREVAN, JULY 20, ARMENPRESS. The Government of Nagorno Karabakh (Artsakh) has signed a memorandum with the Armenian Zangi on launching a modern and secure messenger capable of being used without internet.
The messenger is developed by Zangi and will be called ArtsakhX.
“We’ve solved several problems, most importantly the problems of security and access. In case of Artsakh’s internet getting cut off, ArtsakhX will continue to work with partial functionality,” Zangi CEO Vahram Martirosyan told ARMENPRESS.
ArtsakhX is encrypted with NATO-approved military grade End-to-End AES-GSM-256 algorithm. The servers and data will be located in Nagorno Karabakh, enabling to ensure data transfer in the event of an enemy electronic warfare or cyber attack.
The messenger is free and will be available in Nagorno Karabakh soon.
“ArtsakhX is a unique solution in the world, integrating civilian GSM operator and messenger system. ArtsakhX is created by Zangi and will be serviced by Zangi for free,” the CEO added.
Zangi began to work on the project six months ago, but the idea was conceived after the 2016 Nagorno Karabakh Four-Day War.