Արցախում առողջապահական լուրջ ճգնաժամ է. Անահիտ Ավանեսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն անդրադարձել է արցախում ստեղծված առողջապահական ճգնաժամին, որը հետևանք է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ամբողջական շրջափակման։
«Այս պահին կան նաև բուժառուներ, որոնք Հայաստան տեղափոխվելու կարիք ունեն: Առավոտյան էլ խոսել եմ, և այժմ հնարավորինս մոտ ժամանակներում ակնկալում ենք տեղափոխում իրականցնել»,- կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց նախարարը:
Անդրադառնալով դեղորայքային պաշարներին՝ նախարարը նշեց, որ այս պահին Արցախում բոլոր պլանային միջամտությունները կասեցված են․ բոլոր դեղորայքային և բժշկակական նշանակության ապրանքները օգտագործվում են միայն անհետաձգելի ու սուր կարիքի պարագայում:
«Դեղորայքային ռեսուրսներն Արցախում, իհարկե, անսպառ չեն․ այս իրավիճակը իրենից ներկայացնում է լուրջ առողջապահական ճգնաժամ, քանի որ այս պահին ամբողջ գործընթացը խաթարված է, և Արցախ դեղորայքի նոր խմբաքանակ չի մտնում»,- ասաց Անահիտ Ավանեսյանը:
Նախարարը հավելեց, որ միջազգային բոլոր գործընկերներին թե՛ կոչերով, թե գրավոր ձևով փոխանցում է ստեղծված իրավիճակի մասին տեղեկատվությունը:
«Այս բոլոր փաստերը փոխանցվում են նաև Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանին, Եվրոպական դատարանում Հայասատանի ներկայացուցչական խմբին և այլն: Այս ամենը նաև փաստագրվում է, որպեսզի հետո հիմք հանդիսանա որոշակի պատժամիջոցների համար: Այս պահին պատասխանները գոհացնող չեն, քանի որ Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը բաց չէ»,- եզրափակեց նախարարը:

В Арцахе серьезный кризис в сфере здравоохранения: министр здравоохранения Армении
Министр здравоохранения РА Анаит Аванесян обратилась к кризису в сфере здравоохранения, возникшему в Арцахе, который является следствием полной блокады Азербайджаном Лачинского коридора.
«В настоящее время есть больные, которых необходимо перевести в Армению. Я говорила об этом утром, и теперь мы рассчитываем осуществить переезд в кратчайшие сроки», - сказала министр журналистам после заседания правительства.
Говоря о запасах лекарственных средств, министр отметила, что на данный момент в Арцахе приостановлены все запланированные медицинские вмешательства, лекарственные и медицинские средства применяются только в случае неотложной и острой необходимости.
«Лекарственные ресурсы Арцаха, безусловно, не бесконечны. Эта ситуация представляет собой серьезный кризис здравоохранения, потому что на данный момент нарушен весь процесс, в Арцах не поступают новые партии лекарств», - сказала Анаит Аванесян.
Министр добавила, что доводит информацию о ситуации до всех международных партнеров как по телефонной связи, так и в письменной форме.
«Все эти факты передаются и Защитнику прав человека Армении, представительской группе Армении в Европейском суде и т.д. Все это документируется, чтобы потом послужить основанием для тех или иных санкций. На данный момент ответы неудовлетворительны, потому что дорога, соединяющая Арцах с Арменией, не открыта», - заключил министр.