Ադրբեջանը մեկ շաբաթվա ընթացքում 4 անգամ կրակել է գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ. Արցախի ՆԳՆ ոստիկանություն
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական կողմը հուլիսի 10-17-ն ընկած ժամանակահատվածում 4 անգամ խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը՝ կրակ բացելով դաշտերում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության տարածած հաղորդագրությունից:
Հուլիսի 13-ին ոստիկանության Մարտունու շրջանային բաժնում հաղորդում է ստացվել, որ «Ամարասի հովտում» 3 կոմբայն, հունձ կատարելու ժամանակ, ժամը 17:40-ին Ադրբեջանի մարտական դիրքերից կրակոցներ են արձակվել բերքահավաք իրականացնող քաղաքացիների ուղղությամբ, ինչի հետևանքով դադարեցվել են գյուղատնտեսական աշխատանքները:
Հուլիսի 14-ին ժամը 19:20-ին Մարտունու շրջանային բաժնում հաղորդում է ստացվել, որ Մաճկալաշեն գյուղին հարակից ադրբեջանական մարտական դիրքերից ականանետից կրակոցներ են արձակել գյուղատնտեսական նշանակության ցանքատարածքների ուղղությամբ:
Հուլիսի 15-ին ոստիկանության Ասկերանի շրջանային բաժնի Շոշի բաժանմունքում հաղորդում է ստացվել, որ նույն օրը ժամը 09:50-ի սահմաններում, Ա. Մ.-ն (ծնված 1959թ.), «Fortschritt E 302» խոտհնձիչ տրակտորով Վերին Սզնեք գյուղում խոտհարման աշխատանքներ իրականացնելիս, ադրբեջանական մարտական դիրքերից հրաձգային զենքերով կրակահերթեր է արձակվել տրակտորի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով դադարեցվել են գյուղատնտեսական աշխատանքները:

Азербайджан в течение недели 4 раза обстреливал людей, выполнявших сельскохозяйственные работы: Полиция МВД Арцаха
В период с 10 по 17 июля азербайджанские ВС 4 раза нарушали режим прекращения огня, ведя огонь по мирным жителям, выполнявшим на полях сельскохозяйственные работы. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение Полицией МВД Республики Арцах.
13 июля в Мартунинское РОВД поступило сообщение, что в 17:40 в Амарасской долине азербайджанские ВС обстреляли граждан, занимавшихся уборкой урожая на 3 зерноуборочных комбайнах, в результате чего сельскохозяйственные работы были прекращены.
14 июля в 19:20 в Мартунинское РОВД поступило сообщение, что с азербайджанских военных позиций в районе села Мачкалашен в направлении сельскохозяйственных полей велся минометный огонь.
15 июля в Шошское отделение Аскеранского РОВД поступило сообщение, что азербайджанские ВС около 09:50 в селе Верин Сзнек обстреляли гражданина А. М. (1959 г.р.), проводящего на тракторе сельскохозяйственные работы, в результате чего сельскохозяйственные работы были прекращены.