FemInno-ն այս տարի էլ կշարունակի նշանավորել կանանց դերը նորարարության և տեխնոլոգիաների ոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդեն երկրորդ անգամ կազմակերպված FemInno համաժողովում այս տարի կանայք կհամախմբվեն «Կայուն զարգացում. շարժվելով դեպի մետավերս» թեմայի շուրջ:
«Մենք առաջին տարվանից հետո կարողացել ենք ստանալ մի ծրագիր, որը շատ ավելի ուժեղ ու լայն է, քան առաջին տարին: Այս տարվա թեման է «Կայուն զարգացում. շարժվելով դեպի մետավերս»: Հայաստանում մետավերսի գաղափարը շատ թարմ է. քննարկումները վիրտուալ իրականության շուրջ շատ քիչ են: Բայց բավական լուրջ տեխնոլոգիական զարգացումներ հենց սրա շուրջ են, ու մենք որոշեցինք մետավերսի թեման առաջ բերել, ոչ միայն օգնելով մեզ համար կարևորություն ունեցող կանանց մասնակցությունը շեշտադրելու, այլ նաև մի նոր հետաքրքիր ուղղություն քննարկելու համար»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց համաժողովի հիմնադիր Սեդա Պապոյանը:
8D1A4101.JPG (521 KB)
Այս տարի կոնֆերանսին ելույթներով հանդես կգան խոսնակներ Ուրուգվայից, Ղրղըզստանից, ԱՄԷ-ից, ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Գերմանիայից, Ավստրիայից, Վրաստանից և մի շարք եվրոպական երկրներից: Պապոյանի խոսքով՝ աշխարհագրությունը, որը ծածկում են, օգնում է հասնել իրենց ամենակարևոր նպատակներից մեկին՝ Հայաստանի վրա նոր ուշադրություն բերել մինչև այդ Հայաստանի հետ որևէ առնչություն չունեցած մարդկանց միջոցով:
«Անցած տարի, լինելով առաջինը, մենք կարողացանք հաստատել, որ նման կոնֆերանսի կարիք Հայաստանում կա՝ գնահատելու, կարևորելու և խրախուսելու կանանց մասնակցությունը ինովացիաների կամ նորարարության ոլորտում, մասնավորապես բիզնեսում, տեխնոլոգիաներում ու գիտության մեջ:
8D1A4056.JPG (372 KB)
Առաջին կոնֆերանսին նշաձող էինք սահմանել ու ուզում էինք հասնել դրան և հասկացանք, որ այդ նշաձողից վերև արձագանքներ ունեցանք, ինչը մեզ շատ օգնեց ավելի ուժեղանալու և ավելի վստահ շարունակելու մեր աշխատանքը, նորից խրախուսելու կանանց մասնակցությունը գիտության, տեխնոլոգիաների ոլորտում և նաև կարևորելու նրանց դերը»,- նշեց Պապոյանը:
Այս տարի կոնֆերանսին են միանալու այնպիսի մարդիկ, ինչպիսիք են NVIDIA ընկերության փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանը, ֆինանսական տեխնոլոգիաների հեղինակավոր ներկայացուցիչ Հենրի Արսլանյանը, Viber ընկերությանը գլոբալ բիզնես զարգացման ղեկավար Պետյա Կամբուրովան, որոնք, կոնֆերանսի կազմակերպիչների խոսքով, տեխնոլոգիական աշխարհի քարտեզի վրա Հայաստանը տեսանելի են դարձնում:
8D1A4065.JPG (367 KB)
«Բոլոր բանախոսներն իրենց մասնագիտական փորձն ու կարողությունները կիսելուց զատ, միաժամանակ կարևորում են այն առաքելությունը, որը մենք ենք նախաձեռնել: Կարևորում ենք նաև տղամարդ խոսնակներին, որոնց շարքն աստիճանաբար ընդլայնվում է: Միանալով՝ նրանք խրախուսում են կանանց դերն այս ոլորտում»,-ասաց Պապոյանը:
Պապոյանի խոսքով՝ բոլոր ելույթները սովորեցնող են: Հիմնական բեմում ունեն առնվազն 20 ելույթ: Այս տարի առանձնացվել է 3 բեմ, դրանցից մեկում՝ Հայաստան բեմում, լեզուն հայերենն է, ունեն նաև վարպետության դասերի բեմ:
«Ունենք ցուցահանդեսային հատված, կրթական գոտի, տեխնոլոգիական ընկերությունների գոտի՝ իրենց աշխատանքի տոնավաճառի հնարավորությամբ: Այս տարվա կարևոր գոտիներից մեկը կանանց կողմից ստեղծված բիզնեսի գոտին է: Նպատակ ունենք ցույց տալ, աջակցել նրանց զարգացմանն ու առաջխաղացմանը: Ունենալու ենք նաև հետաքրքիր աշխատարաններ՝ տիկնիկ պատրաստելուց մինչև կավով աշխատանք»,- նշեց Պապոյանը:
8D1A4077.JPG (344 KB)
Այս տարի ևս գործակցում են մի շարք միջազգային կազմակերպությունների հետ, և շարունակվում է նաև Սոնա Մնացականյանի անվան կին տաղանդների կրթաթոշակի ծրագիրը:
«Նախորդ տարի սկսեցինք կրթաթոշակը և շատ հետաքրքիր արդյունքներ ունեցանք: 10 աղջկա կարողացանք օգնել գիտության, տեխնոլոգիաների և կանաչ էներգիայի ոլորտում առաջ տանել իրենց գաղափարներն ու կրթական պլանները: Նույն ձևաչափով և բովանդակությամբ մրցույթը հայտարարված էր նաև այս տարի: Մրցույթը կամփոփվի համաժողովի վերջին օրը՝ մեր բեմից: Հուսով ենք՝ Սոնայի մայրիկը կմիանա մեզ՝ աղջիկներին հանձնելու մրցանակները, նաև փոխանցելու Սոնայի գործը շարունակելու կարևոր առաքելությունը: Մրցույթի դրամահավաքը շարունակվում է: Կարևոր է, որ մարդիկ միանան ու աջակցեն կրթաթոշակին, որպեսզի Հայաստանում շարունակվի նոր տաղանդների հաղթարշավը»,- նշեց Պապոյանը:
Կոնֆերանսի հիմնադրի խոսքով՝ կոնֆերանսին մասնակցել ցանկացող յուրաքանչուր անձ կկարողանա մասնակից լինել: Նա վստահեցրեց՝ այս տարի կոնֆերանսի շուրջ հետաքրքրությունը մեծացել է:
«Մենք անցած տարվա համեմատ նկատելի առաջխաղացում ենք նկատել, ավելի հեշտ են տղամարդիկ ասում մեր անունը, ավելի հեշտությամբ են որոշում միանալ մեր նախաձեռնությանը, շատ գործընկերներ իրենք են ցանկություն հայտնում միանալ մեր աշխատանքին և կոնֆերանսի մաս կազմել, ինչն արդեն խոսում է այն մասին, որ մենք հետաքրքիր միջավայր ենք ստեղծել: Նրանք գիտակցում են նաև, որ այս ուղղությունը կարևոր է»,- ասաց համաժողովի հիմնադիրը:
Միջոցառման կազմակերպիչները մտադիր են Հայաստանում ստեղծված այս կոնֆերանսը միջազգային հարթակներ տանել:
«Հոկտեմբերի 26-ին Սան Ֆրանցիսկոյում կկայանա FemInno առաջին արբանյակը: Մենք որոշել ենք հայկական արտադրության այս կոնֆերանսը, որպես համայնքին համախմբող երևույթ, տանել այն վայրեր, որտեղ տեխնոլոգիաները կարևոր են, տեխնոլոգիաների շուրջ զարգացումները ակտիվ են և որտեղ կան հայեր: Մենք պատրաստվում ենք FemInno-ի օգնությամբ նոր աճող ցանց ձևավորել հայ կանանց ներուժի շուրջ , որտեղ ներգրաված կլինեն ոչ միայն հայ կանայք»,- նշեց նախաձեռնության հիմնադիր Սեդա Պապոյանը:
Նա հիշեցրեց նաև համաժողովից հետո After party համերգի մասին: Գոռ Սուջյանը և Միքայել Ոսկանյան և ընկերներ բենդը միասին կամբողջականացնեն համաժողովի մասնակիցների և համերգին մասնակցել ցանկացողների երեկոն: Ամփոփելով, Պապոյանն ընդգծեց՝ իրենք ամենևին չեն փորձում ստեղծել հակադարձ խտրականություն, ճիշտ հակառակը՝ FemInno-ի շնորհիվ իրենք ստեղծում են նոր տոն՝ նորարարության շուրջ կանանց մասնակցությունը տղամարդկանց հետ միասին տոնելու համար:
FemInno կանանց նորարարական միջազգային համաժողովն այս տարի կանցկացվի հուլիսի 29-30-ին։ Միջոցառումը Հայաստանում և տարածաշրջանում կանանց ամենամեծ տեխնոլոգիական համաժողովն է, որի նպատակը բիզնեսի, գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում կանանց գնահատելը, ներկայացնելն ու հզորացնելն է։ FemInno-ի թիմը նաև Girls in Tech համաշխարհային ցանցի հայկական մասնաճյուղն է ներկայացնում։

This year FemInno will continue celebrating women's role in innovation and technology
YEREVAN, 14 JULY, ARMENPRESS. This year, at the FemInno conference organized for the second time, women will be united under the theme "Sustainable development. Heading to Metaverse".
"After the first year, we managed to create a much stronger and broader program than last year. This year's topic is "Sustainable development. Heading to Metaverse". The idea of the metaverse in Armenia is new: there is not much discussion around virtual reality. But there are quite serious technological developments around it, and we decided to bring up the topic of the metaverse, not only to help emphasize the participation of women, which is important to us but also explore a new interesting direction" mentioned in a conversation with "Armenpress" Seda Papoyan, the founder of the conference.
This year, speakers from Uruguay, Kyrgyzstan, UAE, the USA, the Great Britain, Germany, Austria, Georgia, and several European countries will be delivering speeches at the conference. According to Papoyan, the geography they cover helps them achieve one of their most important goals: to bring attention to Armenia through people who had no prior connection with Armenia.
"Last year, being the first, we confirmed that there is a need for such a conference in Armenia to appreciate, highlight and encourage the participation of women in the field of innovation, particularly in business, technology, and science.
For the first-year conference, we set a benchmark and wanted to achieve it, and we understood that we had reactions surpassing that benchmark, which helped us to become stronger and continue our work with more confidence, to again encourage the participation of women in the field of science and technology, and also to highlight their role," noted Papoyan.
This year, such people as the vice president of NVIDIA Rev Lebaredian, the world-known fintech leader Henri Arslanian, and the head of global business development of Viber Petya Kamburova will be joining the conference, who, according to the conference organizers, make Armenia visible on the map of the technological world.
"All the speakers, apart from sharing their professional experience and abilities, also emphasize the mission that we have initiated. We also highlight male speakers, whose list is gradually expanding. By joining, they encourage the role of women in this field," said Papoyan.
According to Papoyan, all of the speeches are educational. On the main stage, they have at least 20 speeches. This year, 3 stages were distinguished, one of them being the Armenia stage, where the language is Armenian, and they also have workshops.
"We have an exhibition section, an education zone, a zone for tech companies with the opportunity of raising brand awareness and hiring new talents. One of the important zones this year is the zone showcasing female-founded businesses. We aim to show and support their development and promotion. We will also have interesting workshops, from making dolls to working with pottery," said Papoyan.
This year again, they cooperate with a number of international organizations, and the Sona Mnatsakanyan scholarship for female talents also continues.
"We started the scholarship last year and had exciting results. We were able to help 10 girls advance their ideas and educational plans in the field of science, technology, and green energy. With the same format and content, the competition was also announced this year. The competition will be concluded on the last day of the conference from the stage. We hope Sona's mother will join us to present the awards to the girls and convey the important mission of continuing Sona's work. The fundraising for the competition is still open. It is important for people to join and support the scholarship so that the triumph of new talents in Armenia continues," said Papoyan.
According to the founder, anyone who wants to participate in the conference will have the opportunity. She assured that interest in the conference has increased this year.
"We noticed an apparent improvement compared to last year. It's easier for men to pronounce our name, it's easier for them to decide to join our initiative, and many colleagues themselves express their desire to join our mission and be part of the conference, which already speaks about the fact that we were able to create an interesting environment. They also realize that this direction is important," said the founder of the conference.
The event organizers intend to bring this conference created in Armenia to international platforms.
"On October 26, the first FemInno satellite will be held in San Francisco. As a community-unifying phenomenon, we have decided to take this conference to places where technologies are important, developments around technologies are active, and where there are Armenians. With the help of FemInno, we are going to form a new growing network around the potential of Armenian women, where not only Armenian women will be involved," Seda Papoyan, the founder of the initiative, said.
She also reminded me of the afterparty concert after the conference. Gor Sujyan and Mikayel Voskanyan & friends will complete the evening for the conference participants and those who want to participate in the concert. Summing up, Papoyan emphasized that they are not trying to create counter discrimination at all; on the contrary, thanks to FemInno, they are creating a new opportunity to celebrate women's participation in innovation together with men.
FemInno international female innovation conference will be held this year on July 29-30. The event is the largest technology conference for women in Armenia and the region, the purpose of which is to evaluate, represent and empower women in the field of business, science and technology. The FemInno team also represents the Armenian branch of the Girls in Tech global network.