Գեղեցկության մրցույթում տիտղոսներ են ստացել Ուդմուրտիայի կովերը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուդմուրտիայի ​​հանրապետությունից մի քանի կովեր տիտղոսներ են ստացել կենդանիների համար նախատեսված գեղեցկության համառուսաստանյան մրցույթում, որը տեղի է ունեցել Թաթարստանում։
Այդ մասին տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Lenta.ru»-ին։
Մրցույթն անցկացվել է «Համառուսական դաշտային օր-2023» գյուղատնտեսական խոշորագույն ցուցահանդեսում։ Ընդհանուր առմամբ՝ մրցույթին մասնակցել է 80 կով Մորդովիայից, Թաթարստանից, Ուդմուրտիայից, Չուվաշիայից և Ուլյանովսկի մարզից։ Ինը ուդմուրտական կովեր հաղթանակի համար պայքարում էին տարբեր անվանակարգերում: Ժյուրին գնահատել է նրանց գիրությունը, կազմվածքը, կուրծքը, ինչպես նաև քայլվածքը։
Ուդմուրտյան կովերը տիտղոսներ են նվաճել «Միսս ներդաշնակ քայլվածք», «Լավագույն թիկունքի գիծ», «Լավագույն ցեղատեսակի գլուխ» և «Լավագույն կուրծք» անվանակարգերում։

Коровы из Удмуртии получили титулы на конкурсе красоты
Несколько коров из Удмуртской Республики получили титулы на всероссийском конкурсе красоты среди буренок, который состоялся в Татарстане. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на lenta.ru, об этом сообщает портал Izhlife.
Конкурс проходил на крупнейшей агровыставке «Всероссийский день поля-2023». Всего в состязании приняли участие 80 коров из Мордовии, Татарстана, Удмуртии, Чувашии и Ульяновской области. Из них за победу в различных номинациях боролись девять удмуртских коров. Жюри оценивало упитанность буренки, ее телосложение, вымя и конечности, а также походку.
Удмуртские коровы завоевали титулы в номинации «Мисс гармоничная походка», «Лучшая линия спины», «Лучшая породная голова» и «Лучшее вымя».
Ранее сообщалось, что нацпарк «Земля леопарда» открыл финальный этап голосования за имя первого самца леопарда Leo 270M, переселенного в Уссурийский заповедник. Вариант, набравший наибольшее количество голосов, и присвоят леопарду.