Աթենքում կայացել է Սուրբ Ներսես Շնորհալու մահվան 850-րդ տարելիցին նվիրված գիտամշակութային միջոցառում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության նախաձեռնությամբ հուլիսի 7-ին կայացել է միջնադարի մեծ մտածող, բանաստեղծ, աստվածաբան, 12-րդ դարի հայոց կաթողիկոս Սուրբ Ներսես Շնորհալու մահվան 850-րդ տարելիցին նվիրված գիտամշակութային միջոցառում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հունաստանում Հայաստանի դեսպանությունից, միջոցառումը կայացել է Աթենքում ՀՀ դեսպանատան շենքում, որտեղ ներկա են եղել Հունաստանում հավատարմագրված դիվանագետներ, մտավորականներ, հոգևոր դասի, հունահայ համայնքի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ:
Ըստ աղբյուրի՝ Հունաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանն իր ողջույնի խոսքում նշել է. «2021 թվականի նոյեմբերի 23-ին Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր համաժողովի 41-րդ նստաշրջանի ժամանակ, Հայաստանի կողմից ներկայացված Սուրբ Ներսես Շնորհալի հայրապետի մահվան 850-րդ տարելիցը ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների հոբելյանների օրացույցում», որտեղ Հայաստանի հայտին աջակցել են Հունաստանը, Կիպրոսը, Իտալիան և Սիրիան։ Ուստի, չափազանց կարևոր է նման միջոցառման կազմակերպումն այստեղ՝ Աթենքում՝ որպես երախտագիտության նշան մեր հույն ընկերներին՝ իրենց աջակցության համար։ Թերևս այս աջակցության պատճառներից մեկն էլ գալիս է նրանից, որ Ներսես Շնորհալին եկեղեցիների միասնության մեծ ջատագովն էր։ Ներսես Շնորհալին անխոնջ աշխատում էր՝ հունական, լատինական և սիրիական եկեղեցիների հետ միությանն ուղղված քննարկումներում և բանակցություններում՝ մի խնդիր, որը թվում էր մոտ է հաջողության, այնինչ Ներսես Շնորհալու մահվամբ պայմանավորված՝ գործընթացը վերջնական ավարտին չհասավ: Պատահական չէ նաև այն հանգամանքը, որ Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցին նրան մեծարում է որպես Սուրբ Ներսես Կլայեցի՝ եկեղեցու միասնությանն ուղղված կարևոր ջատագով լինելու փաստի համար»:
Ըստ աղբյուրի՝ այս առանձնահատուկ տարելիցը նշելու համար Հունաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանի նախաձեռնությամբ հատուկ հրավերով դասախոսությամբ հանդես է եկել Օքսֆորդի համալսարանի Գալուստ Գյուլբենկյանի անվան հայագիտության ամբիոնի ղեկավար, պրոֆեսոր Թեո Մաարթըն վան Լինտին՝ ներկայացնելու մեծ Կաթողիկոսի մտքի արդիականությունը՝ նշելով. «Թերևս կարելի է հասկանալ Ներսես Շնորհալու բացառիկ անհատականությունը ու ձեռքբերումները, եթե մեկը գիտակցի, որ դրանք բխում են ոչ միայն հազվագյուտ, աստվածատուր տաղանդներից, այլ հատկապես նրա խորը հոգևորությունից և անձնական հավատքից»: Շարունակելով խոսքը՝ նա կարևորել է. «Ներսեսի բանաստեղծությունները հավատացյալին առաջարկում են անմիջական և սերտ ըմբռնում մարդկության նկատմամբ Աստծո հոգատարության մասին՝ հեշտությամբ և կիրառելի կերպով նրանց հասցնելով աստվածաշնչյան տեքստը»: Բանախոսն ընդգծել է նաև, որ հատկապես «աչքի է ընկնում Ներսես Շնորհալու էկումենիկ ոգին, որը ծնվել է Քրիստոսի մարմնի միասնության խոր ցանկությունից։ Դրան զուգընթաց ընթանում է նրա հոգատարությունը հայ ժողովրդի անվտանգության և հոգևոր բարեկեցության նկատմամբ ցնցումների ու այս ու այն կողմ սփռված լինելու ժամանակաշրջանում»:
Ամփոփելով դասախոսությունը, պրոֆեսոր Թեո Մաարթըն վան Լինտը շեշտել է հետևյալը. «Ներսես Շնորհալին եղել է հայ ժողովրդի առաջնորդը։ Նրա անունից ես կցանկանայի խնդրել համաշխարհային առաջնորդներին խիզախություն և կարեկցանք ցուցաբերել՝ գտնելու ուղիներ՝ անհապաղ դադարեցնելու Ադրբեջանի կողմից 120 000 արցախահայության անօրինական և կյանքին վտանգ սպառնացող շրջափակումը»։
Հունաստանում ՀՀ դեսպանության տեղեկացմամբ՝ ելույթից, ինչպես նաև հարցուպատասխանից հետո հյուրերը վայելել են հայկական և հունական երաժշտություն՝ հունահայ երկու մեծագույն երաժիշտների կատարմամբ՝ Ֆիլիպոս Նակասի անվան կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր, նշանավոր կիթառահար Յակովոս Քոլանյանի և Հունաստանի Ամերիկյան քոլեջի երաժշտության պրոֆեսոր, հայտնի դաշնակահար Քրիստինե Թոքաթլյանի կատարմամբ, որին հետևել է ընդունելություն՝ հայկական գինիների և կոնյակի, ինչպես նաև տարբեր ուտեստների հյուրասիրությամբ:

В Афинах состоялось научно-культурное мероприятие, посвященное 850-летию со дня смерти Св. Нерсеса Шнорали
По инициативе посольства Республики Армения в Греции 7 июля состоялось научно-культурное мероприятие, посвященное 850-летию со дня кончины великого средневекового мыслителя, поэта, богослова, армянского католикоса 12 века Святого Нерсеса Шнорали.
Как сообщили Арменпресс из посольства Армении в Греции, мероприятие состоялось в здании посольства РА в Афинах, где присутствовали аккредитованные в Греции дипломаты, представители интеллигенции, духовного сословия, греко-армянской общины, а также студенты.
Согласно источнику, Чрезвычайный и полномочный посол РА в Греции Тигран Мкртчян в своем приветственном слове отметил:
«На 41-й сессии Генеральной Ассамблеи ЮНЕСКО в Париже 23 ноября 2021 года 850-летие со дня смерти святого Нерсеса Шнорали было включено в «Юбилейный календарь известных людей и важных событий ЮНЕСКО», чему немало содействовали Греция, Кипр, Италия и Сирия. Поэтому крайне важно организовать такое мероприятие здесь, в Афинах, в знак благодарности нашим греческим друзьям за их поддержку. Пожалуй, одна из причин такой поддержки связана с тем, что Нерсес Шнорали был большим сторонником единства церквей. Шнорали неустанно способствовал союзу с Греческой, Латинской и Сирийской церквями, и цель казалась близкой, но из-за смерти Нерсеса Шурали процесс не достиг своего окончательного завершения. И не случайно Римско-католическая церковь чтит его как Святого Нерсеса Клаеци за то, что он был важным сторонником церковного единства».
Согласно источнику, в связи с празднованием этой особой годовщины по инициативе Чрезвычайного и полномочного посла РА в Греции Тиграна Мкртчяна Профессор Тео Маартен ван Линти – заведующий кафедрой арменоведения им.Галуста Гюльбенкяна в Оксфордском университете, выступил со специальной лекцией, представив актуальность мысли великого католикоса.
«Можно понять исключительность личности и достижений Нерсеса Шнорали, если осознать, что они проистекают не только из редких, Богом данных талантов, но прежде всего из его глубокой духовности и личной веры. Творения Шнорали предлагают верующим прямое и глубокое понимание заботы Бога о человечестве, донося до них библейский текст в доступной форме. Особо следует отметить экуменизм Нерсеса Шнорали. И наряду с этим поражает его забота о безопасности и духовном благополучии армянского народа в период потрясений», - отметил ученый.
Подводя итог, профессор Тео Маартен ван Линт подчеркнул следующее: «Нерсес Шнорали был предводителем армянского народа. От его имени я хотел бы попросить мировых лидеров проявить мужество и сострадание, чтобы найти способы немедленно прекратить незаконную и опасную для жизни азербайджанскую блокаду 120 000 арцахских армян».
По сообщению посольства РА в Греции, после выступления, а также вопросов и ответов гости наслаждались армянской и греческой музыкой в ​​исполнении двух величайших греко-армянских музыкантов: известного гитариста Яковоса Коланяна, профессор Консерватории имени Филиппоса Накаса, и известной пианистки Кристин Токатлян — профессора музыки Американского колледжа Греции.