ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ 17 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից հուլիսի 7-ին 17 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ, տեղափոխվել են Հայաստանի Հանրապետության մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
«Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 15 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է Արցախի առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Արցախում «Արևիկ» բուժմիավորումում ստացիոնար բուժում է ստանում 44 երեխա, 5-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 87 հիվանդ, 5 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. The International Committee of the Red Cross (ICRC) on July 7 facilitated the evacuation of 17 patients from Nagorno Karabakh to Armenia for treatment, the Nagorno Karabakh (Artsakh) Healthcare Ministry said in a statement.
The 17 patients were accompanied by their attendants and ICRC staff.
15 other patients, together with their attendants, who were previously evacuated and have completed treatment, will be taken back to Nagorno Karabakh by the ICRC later on July 7.
44 children are hospitalized in the Arevik clinic in Artsakh. Five of them are in neonatal and intensive care.
87 patients are hospitalized in the Artsakhi capital Stepanakert’s Republican Medical Center. 5 of them are in intensive care, 4 of whom are critically-ill.