ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ 17 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից հուլիսի 7-ին 17 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ, տեղափոխվել են Հայաստանի Հանրապետության մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
«Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 15 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է Արցախի առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Արցախում «Արևիկ» բուժմիավորումում ստացիոնար բուժում է ստանում 44 երեխա, 5-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 87 հիվանդ, 5 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

При посредничестве и в сопровождении МККК 17 больных из Арцаха были доставлены в Армению
7 июля 17 пациентов Республиканского медицинского центра Министерства здравоохранения Республики Арцах при посредничестве и в сопровождении Международного Комитета Красного Креста были перевезены в специализированные медицинские центры Республики Армения.
«В течение сегодняшнего дня на автомобилях МККК планируется вернуть в Арцах 15 больных вместе с их сопрпвпждающимими, которые в свое время были направлены в Армению для лечения в рамках госзаказа», - передает «Арменпресс» сообщение Минздрава Арцаха.
В Медицинском центре «Аревик» на стационарном лечении находятся 44 ребенка, 5 – в отделении неонатологии и реанимации.
На стационарном лечении в ЗАО Республиканский медицинский центр находятся 87 пациентов, 5 пациентов - в отделении реанимации, 4 – в крайне тяжелом состоянии.