Մոսկվան Ադրբեջանին կոչ է անում ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնությունը չափազանց անհանգստացած է Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի հաճախակի խախտումներով և Լաչինի միջանցքի շարունակվող շրջափակմամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ըստ առկա տեղեկատվության՝ տարածաշրջանում հումանիտար իրավիճակը վատթարանում է։ Ցավով ստիպված ենք արձանագրել, որ մատակարարման դադարեցման պատճառով Ղարաբաղի բնակչությունը կարող է մնալ առանց սննդամթերքի, առաջին անհրաժեշտության ապրանքների և դեղորայքի պաշարների», - ասել է Զախարովան՝ շեշտելով, որ դա հակասում է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև ձեռք բերված եռակողմ համաձայնագրերին։
Զախարովան նաև Ադրբեջանին կոչ է արել ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը։
«Բաքվին և Երևանին կոչ ենք անում բոլոր հարցերը լուծել բացառապես քաղաքական-դիվանագիտական ճանապարհով, ադրբեջանական կողմին կոչ ենք անում ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը, ապահովել դրանով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների, բեռների անարգել տեղաշարժը՝ քաղաքացիական նպատակներով», - նշել է Զախարովան։
Նա նաև նշել է, որ ՌԴ խաղաղապահների գործողությունները Ղարաբաղում պայմանավորված կլինեն տեղում իրավիճակի զարգացմամբ և եռակողմ պայմանավորվածություններով։
Դիվանագետի պնդմամբ՝ Մոսկվան կապի մեջ է կողմերի հետ՝ տարածաշրջանում լարվածությունը թուլացնելու համար։
«Այդ շփումները շարունակվում են քաղաքական մակարդակով, ինչպես նաև ռուսական խաղաղապահ զորակազմի գծով։ Եվ, իհարկե, շատ բան կախված է հենց կողմերից, նրանց քաղաքական կամքից և պատրաստակամությունից՝ ընդառաջ գնալու միմյանց։ Մենք մեր կողմից բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը գործադրում ենք», - ասել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Զախարովան նաև նշել է, որ մոտ ապագայում տարածաշրջան կարող է այցելել Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորմանն աջակցելու հարցերով ՌԴ ԱԳ նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևը։

Russia calls on Azerbaijan to unblock Lachin Corridor
YEREVAN, JULY 6, ARMENPRESS. Russia has expressed extreme concern over the frequent ceasefire violations in Nagorno Karabakh and the continuing blockade of Lachin Corridor.
“According to the existing information, the humanitarian situation in the region is deteriorating. Regrettably we have to note that due to the suspension of supplies the population of Karabakh could be left without food, other essential products and reserves of medication,” Russian foreign ministry spokesperson Maria Zakharova said at a press briefing. She said that this contradicts the trilateral agreements between the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan.
She also called on Azerbaijan to unblock the Lachin Corridor.
“We call on Baku and Yerevan to resolve all issues exclusively through political-diplomatic means, we call on the Azerbaijani side to unblock the Lachin Corridor and ensure unimpeded passage of persons, vehicles and goods for civilian purposes,” Zakharova said.
Zakharova said the actions of the Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh would depend on the development of the situation on the ground and the trilateral agreements.
She said that Moscow maintains contact with the sides to de-escalate the tension in the region.
“These contacts continue on the political level, as well as in terms of the Russian peacekeeping contingent. And of course, a lot depends on the parties themselves, their political will and readiness to meet each other halfway. We are making all necessary efforts from our side,” Zakharova said.
Zakharova added that the Russian Foreign Minister’s Special Envoy for supporting normalization between Armenia and Azerbaijan, Igor Khovaev, could pay a visit to the region soon.