Ադրբեջանն ականապատ դաշտերի քարտեզների փոխանցմանը ի պատասխան ոչ մի համարժեք քայլ չարեց․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանը Հայաստանի կողմից ականապատ դաշտերի քարտեզների փոխանցմանը ի պատասխան ոչ մի համարժեք քայլ չարեց, մինչև օրս շարունակում է ապօրինի կերպով պահել հայ ռազմագերիներին և նրանց օգտագործել որպես քաղաքական սակարկման գործոն։ Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, Կառավարության հերթական նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետն անհիմն է համարում ականապտման հարցերով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանին ուղղված մեղադրանքները։
«Նախ Արդարադատության միջազգային դատարանը սույն թվականի փետրվարի 22-ի որոշմամբ հերքեց ականապատման հարցերում Հայաստանին ուղղված մեղադրանքները, և հետո հարաբերությունների կարգավորման հարցում իր անկեղծությունն ու վճռականությունը ցույց տալու համար հայկական կողմը նախորդ տարիներին Ադրբեջանին փոխանցեց վերջինիս վերահսկողության տակ գտնվող բոլոր տարածքների ականադաշտերի քարտեզները, որոնց օգտագործմամբ այսօր իրականացվում են ակազերծման լայնածավալ աշխատանքներ։ Իսկ Ադրբեջանը սրան ի պատասխան ոչ մի համարժեք քայլ չարեց, մինչև օրս շարունակում է ապօրինի կերպով պահել հայ ռազմագերիներին և նրանց օգտագործել որպես քաղաքական սակարման գործոն»,- ընդգծեց Փաշինյանը։

Azerbaijan took no adequate step in response to minefield maps, says Pashinyan
YEREVAN, JULY 6, ARMENPRESS. Azerbaijan didn’t make a single adequate step in response to Armenia providing the maps of minefields, and continues to illegally hold Armenian prisoners of war and uses them as a political bargaining factor, Prime Minister Nikol Pashinyan said on July 6.
He said that Azerbaijan is making groundless accusations against Armenia regarding laying mines.
“First of all, the International Court of Justice debunked the accusations targeting Armenia over laying mines in its February 22 ruling, and besides, as a sign of sincerity and determination in normalizing relations, Armenia gave Azerbaijan in the past years the maps of all minefields in the territories under Azerbaijani control, which is today being used in large-scale de-mining works. But in response Azerbaijan did not make a single adequate step, it still continues to hold Armenian prisoners of war and uses them as a factor for political bargaining,” Pashinyan said.