Meta-ն հայտարարել է Twitter-ի մրցակից սոցիալական հարթակի մեկնարկի օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկացի ծրագրավորող, ձեռնարկատեր Մարկ Ցուկերբերգի Meta ընկերությունը կմեկնարկի միլիարդատեր, ճարտարագետ Իլոն Մասկին պատկանող Twitter ընկերության մրցակից հավելվածը հուլիսի 6-ին։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է BBC-ից։
Հավելվածը կոչվում է Threads, և դրա նախնական պատվերներն արդեն հասանելի են Apple-ի սարքերի համար։ Threads-ը կլինի Instagram-ի հարթակի մի մաս և կապված կլինի հարյուր միլիոնավոր օգտահաշիվների հետ։ Ինչպես բնութագրում է ընկերությունը, այն իրենից կներկայացնի «տեքստի վրա հիմնված զրույցի հավելված»։
Հենց Twitter-ի մրցակից հավելվածի ստեղծումն է դարձել Մարկ Ցուկերբերգի և Իլոն Մասկի միջև մրցակցության առիթ։ Հունիսի 22-ին Ցուկերբերգն ընդունել էր Մասկի հրավերը՝ հարաբերությունները պարզելու խառը կանոններով մենամարտում: Ultimate Fighting Championship-ի (UFC) նախագահ Դեյնա Ուայթի կարծիքով՝ Մասկ-Ցուկերբերգ մենամարտը կլինի պատմության մեջ ամենադիտվածը և հարյուրավոր միլիոն դոլար կհավաքի բարեգործական նպատակներով: Ուայթը մտադիր է կազմակերպել երկու միլիարդատերերի մարտը:
Առայժմ պարզ չէ, թե որքան լրջորեն են երկու տղամարդիկ տրամադրված այս մենամարտի անցկացմանը։ Այնուամենայնիվ, Իլոն Մասկը, կարծես, մարզումներ է անցկացնում։ Հուլիսի 3-ին UFC-ի նախկին կրկնակի չեմպիոն Ժորժ Սեն Պիեռը Instagram-ում լուսանկար է հրապարակել Մասկի հետ մարզումներից հետո։ Լուսանկարում են նաև ռուս-ամերիկացի հայտնի բլոգեր և գիտնական, ջիու ջիցուի սև գոտի ունեցող Լեքս Ֆրիդմանը և ջիու ջիցուի մարզիչ Ջոն Դանահերը:

Meta объявила дату запуска социальной платформы конкурирующей с Twitter
Компания Meta американского программиста, предпринимателя Марка Цукерберга, 6 июля запустит приложение конкурирующее с Twitter, принадлежащим инженеру-миллиардеру Илону Маску. «Арменпресс» сообщает об этом, со сылкой на BBC.
Приложение называется Threads, и предварительные заказы на него уже доступны для устройств Apple. Темы станут частью платформы Instagram и будут связаны с сотнями миллионов учетных записей пользователей. Как описывает компания, оно будет представлено как «приложение для текстового чата».
Именно создание конкурирующего приложения Twitter стало поводом для конкуренции между Марком Цукербергом и Илоном Маском. 22 июня Цукерберг принял приглашение Маска выяснить отношения в поединке по смешанным правилам. По словам президента Ultimate Fighting Championship (UFC) Даны Уайта, бой Маска и Цукерберга станет самым популярным в истории и соберет сотни миллионов долларов на благотворительность. Уайт намерен организовать битву между двумя миллиардерами.
Пока не ясно, насколько серьезно они настроены на проведение этого боя. Однако Илон Маск, похоже, тренируется. 3 июля бывший двукратный чемпион UFC Жорж Сен-Пьер опубликовал в Instagram фото после тренировки с Маском. На фото видны и известный российско-американский блогер и ученый, обладатель черного пояса по джиу-джитсу Лекс Фридман и тренер по джиу-джитсу Джон Данахер.