Ադրբեջանի իշխանությունները նույնիսկ չեն թաքցնում էթնիկ զտումներ իրականացնելու իրենց մտադրությունը. Արցախի ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել հունիսի 27-ի լույս 28-ի գիշերն Արցախի դեմ Ադրբեջանի կատարած հերթական ագրեսիայի մասին՝ նշելով, որ Ադրբեջանի իշխանությունները նույնիսկ չեն թաքցնում էթնիկ զտումներ իրականացնելու իրենց մտադրությունը: Դրա մասին բազմիցս հրապարակավ հայտարարել է այդ երկրի նախագահը։ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի հունիսի 26-ի հայտարարությունն առ այն, որ Արցախի այն բնակիչները, ովքեր չեն ցանկանում ճանաչել Բաքվի իշխանությունը, պետք է լքեն իրենց հայրենիքը, Արցախի և նրա ժողովրդի նկատմամբ Բաքվի ունեցած իրական նպատակների ևս մեկ ապացույց է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արցախի ԱԳՆ հայտարարության մեջ նշված է. «2023 թվականի հունիսի 27-ի լույս 28-ի գիշերը Ադրբեջանի զինված ուժերը, կոպտորեն խախտելով հրադադարի ռեժիմը և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթները, հրետանու և հարվածային ԱԹՍ-ների կիրառմամբ հարվածներ են հասցրել Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի դիրքերի ուղղությամբ, ինչպես նաև Արցախի տարածքի խորքում գտնվող օբյեկտների վրա, որի հետևանքով զոհվել է Արցախի Հանրապետության ՊԲ 4 զինծառայող։
Այդ հարվածների համար մեղքը արցախյան կողմի վրա բարդելու ադրբեջանական կողմի արդեն սովորական դարձած փորձերը զուրկ են որևէ հիմքից: Այդ են վկայում նաև Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի խոսքերը, որը հունիսի 26-ին՝ նշված հարձակումից ընդամենը երկու օր առաջ, հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել էր, որ Արցախի ՊԲ-ն Ադրբեջանի համար որևէ վտանգ չի ներկայացնում՝ միաժամանակ սպառնալով մեկ կորպուսի ուժերով ռազմական գործողություն իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղում: Ըստ էության, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը խոստովանել է, որ հենց իր երկիրն է հանդիսանում ագրեսոր և իրականացնում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտու ռազմականացում։
Մարդկային զոհերի հանգեցրած այս չհրահրված հարձակումը հերթական անգամ ցույց տվեց, որ Ադրբեջանը չի հրաժարվել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը ռազմական ուժով լուծելու իր ծրագրերից։ Հունիսի 28-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի տարածքում հասցված հարվածները, ինչպես և դրանից առաջ տեղի ունեցած գնդակոծումներն ու հարձակումները խաղաղ բնակիչների վրա, Ադրբեջանի կողմից հետևողականորեն իրականացվող ցեղասպան քաղաքականության ակնհայտ դրսևորումն են, որը նա հետևողականորեն իրականացնում է միջազգային հանրության կողմից դիմադրության բացակայության պայմաններում։
Եվս մեկ անգամ միջազգային հանրության ուշադրությունն ենք հրավիրում այն ​​փաստի վրա, որ շուրջ 200 օր է՝ Արցախն ամբողջական շրջափակման մեջ է, որը գնալով էլ ավելի խիստ և անմարդկային է դառնում։ Հանրապետության բնակչությունը զրկված է գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումներից: Վերջին 14 օրերի ընթացքում Ադրբեջանն ամբողջությամբ արգելափակել է հումանիտար բեռնափոխադրումներն Արցախի Հանրապետություն, որոնք վերջին ավելի քան վեց ամիսների ընթացքում սահմանափակ ռեժիմով իրականացվում էին ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից։
Ադրբեջանի իշխանությունները նույնիսկ չեն թաքցնում էթնիկ զտումներ իրականացնելու իրենց մտադրությունը: Դրա մասին բազմիցս հրապարակավ հայտարարել է այդ երկրի նախագահը։ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի հունիսի 26-ի հայտարարությունն առ այն, որ Արցախի այն բնակիչները, ովքեր չեն ցանկանում ճանաչել Բաքվի իշխանությունը, պետք է լքեն իրենց հայրենիքը, Արցախի և նրա ժողովրդի նկատմամբ Բաքվի ունեցած իրական նպատակների ևս մեկ ապացույց է:
Ուշադրություն ենք հրավիրում նաև այն հանգամանքի վրա, որ ինչպես արդեն բազմիցս եղել է կարևոր հանդիպումներից առաջ կամ դրանց ընթացքում, հունիսի 28-ի հարձակումը տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների՝ երեկ Վաշինգտոնում մեկնարկած բանակցությունների հերթական փուլի ֆոնին՝ վերահաստատելով, որ Բաքուն փորձում է հարկադրանքի միջոցով, այդ թվում՝ ռազմական ուժի կիրառմամբ հայկական կողմին պարտադրել իր վերջնագրային ու առավելապաշտական ​​պահանջները։
Այն, որ Բաքուն պատրաստ չէ բարեխղճորեն մասնակցել բանակցություններին, ակնհայտ է դառնում նաև Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի՝ 2023 թվականի հունիսի 23-ին Reuters-ին տված հարցազրույցում արված հայտարարություններից։ Մասնավորապես, նա մերժել է Արցախի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության միջազգային երաշխիքների գաղափարը՝ այն հիմնավորմամբ, թե դա իբր Ադրբեջանի ներքին գործն է։ Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը, այդ թվում՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության ապահովման խնդիրը փորձելով ներկայացնել որպես Ադրբեջանի ներքին գործ՝ այդ երկրի իշխանություններն իրականում ձգտում են օրինականացնել Արցախի էթնիկ զտմանն ուղղված իրենց ծրագրերը: Նման հայտարարությունները վկայում են նաև, որ Բաքուն ձգտում է տապալել միջազգային դերակատարների ջանքերը՝ միտված ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և համապարփակ կարգավորման համար պայմանների ստեղծմանը։
Այս համատեքստում զինված հարձակումից մի քանի օր առաջ Ադրբեջանի ԱԳՆ կողմից արված հայտարարությունը, թե իբր այդ երկիրը պատրաստ է օգնություն ցուցաբերել Արցախի ժողովրդին, հանդիսանում է ծայրահեղ ցինիզմի դրսևորում: Լավագույն օգնությունը, որ կարող է ցուցաբերել Ադրբեջանը, հրադադարի ռեժիմի անշեղ պահպանումն է, Արցախի Հանրապետության տրանսպորտային և էներգետիկ շրջափակման դադարեցումը, ինչպես նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթների և ՄԱԿ-ի միջազգայինի դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի որոշման լիարժեք կատարումը, որոնք վերաբերում են Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով ազատ, անվտանգ և անարգել երթևեկությանը։
Նշենք, որ Լաչինի միջանցքի ամբողջական արգելափակման հետևանքով Արցախի 120 հազար բնակչությանը կանխամտածված տառապանք պատճառելը և հումանիտար ճգնաժամը խորացնելը, միջազգային իրավունքի համաձայն, հավասարազոր են ռազմական հանցագործության: Կրկին ընդգծում ենք, որ միջազգային հանրությունն ընդհանրապես, և խաղաղ գործընթացում ներգրավված միջազգային բոլոր դերակատարները մասնավորապես, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներն ուղղակի պատասխանատվություն են կրում Արցախում հումանիտար և անվտանգային ճգնաժամի հետագա խորացումը կանխելու, ինչպես նաև միջազգային նորմերի ու սկզբունքների հիման վրա ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և համապարփակ կարգավորման, տարածաշրջանում տևական խաղաղության ու կայունության ապահովման համար: Այս կապակցությամբ ևս մեկ անգամ պնդում ենք, որ վերջիններս պետք է օգտագործեն իրենց տրամադրության տակ եղած ճնշման բոլոր լծակներն ու գործիքները՝ ապահովելու Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության բոլոր դրույթների պահպանումն ու ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի փետրվարի 22-ի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշման անհապաղ կատարումը»։

Azerbaijani authorities don’t even try to conceal their intention to carry out ethnic cleansing – MFA Artsakh
YEREVAN, JUNE 28, ARMENPRESS. On the night of 27-28 June 2023, the Azerbaijani armed forces, in flagrant violation of the ceasefire and the provisions of the Trilateral Statement of 9 November 2020, using artillery and combat UAVs attacked the positions of the Defence Army of the Republic of Artsakh, as well as objects located deep in the territory of Artsakh, which left 4 servicemen of the Armed Forces of the Republic of Artsakh killed, ARMENPRESS was informed from MFA Artsakh.
The already common attempts by the Azerbaijani side to lay the blame for this attack on Artsakh are groundless. This is also indicated by the statement of the Minister of Defence of Azerbaijan, who on 26 June, just two days before this attack, stated in an interview that the Artsakh Defence Army did not pose any threat to Azerbaijan and at the same time threatened to conduct a military operation in Nagorno-Karabakh with the forces of one army corps. Therefore, the Azerbaijani Defence Minister admitted that it is his country, which is the aggressor and which militarises the Azerbaijan-Karabakh conflict zone.
This unprovoked deadly attack once again demonstrates that Azerbaijan has not abandoned its plans to resolve the Azerbaijan-Karabakh conflict with the use of military force. The attack of 28 June by the Azerbaijani armed forces against the territory of Artsakh, like the previous numerous cases of shelling and attacks on civilians, are a clear manifestation of the genocidal policy consistently pursued by Azerbaijan with tacit non-resistance on the part of the international community.
We once again draw the attention of the international community to the fact that Artsakh has been under blockade for almost 200 days, which is becoming increasingly tight and inhumane. The population of the Republic is deprived of gas and electricity supply. Over the past 14 days, Azerbaijan has completely blocked the delivery of humanitarian cargo to the Republic of Artsakh, which has been carried out over the past more than six months in a limited regime by the Russian peacekeeping forces and the International Committee of the Red Cross (ICRC).
The Azerbaijani authorities do not even hide their intention to carry out ethnic cleansing. The President of this country has publicly stated this on numerous occasions. The statement made by the Minister of Defence of Azerbaijan on 26 June that the residents of Artsakh, who do not wish to accept the authority of Baku, must leave their homeland is another evidence of the real intentions of Baku in relation to Artsakh and its people.
We also draw attention to the fact that, as it has repeatedly happened before and during important meetings, the June 28 attack occurred at a time when another round of talks between the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan kicked off yesterday in Washington, DC, and became yet another confirmation that Baku is trying to impose its ultimatum and maximalist demands through coercive measures, including the use of military force.
The fact that Baku is not ready to engage in negotiations in good faith is also indicated by the statements made by the Azerbaijani Foreign Minister on 23 June in an interview with Reuters. In particular, he rejected the idea of international guarantees of the rights and security of the people of Artsakh under the pretext that this was an alleged internal affair of Azerbaijan. Trying to present the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, including the issue of ensuring the rights and security of the people of Artsakh, as an internal affair of Azerbaijan, the authorities of this country are actually trying to legitimise their plans to carry out ethnic cleansing of Artsakh. Such statements also indicate Baku's desire to undermine the efforts of international actors aimed at creating conditions conducive to finding a peaceful and comprehensive settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict.
Against this background, the statement made by the Azerbaijani Foreign Ministry a few days before the armed attack about the alleged readiness of this country to provide assistance to the residents of Artsakh is a manifestation of extreme cynicism. The best assistance that Azerbaijan can provide is its strict adherence to the ceasefire, ending its transport and energy blockade of the Republic of Artsakh, and the full implementation of the provisions of the Trilateral Statement of 9 November 2020 and the Order of the International Court of Justice of 22 February 2023 regarding free, safe and unimpeded movement along the Lachin Corridor in both directions.
We note that the deliberate infliction of suffering on the 120,000 population of Artsakh and the deepening of the humanitarian crisis as a result of the complete blockade of the Lachin Corridor amount to war crimes under international law. We reiterate that the international community as a whole, and in particular the international actors involved in the peace process, as well as the OSCE Minsk Group co-chairing countries, have a direct responsibility for preventing further deepening of the humanitarian and security crisis in Artsakh, as well as for a peaceful and comprehensive settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict on the basis of the norms and principles of international law and ensuring lasting peace and stability in the region. In this regard, we once again emphasise the need to use all the levers and instruments at their disposal to put pressure on Azerbaijan in order to ensure its compliance with the Trilateral Statement of 9 November 2020, as well as the immediate implementation of the legally binding Order of the International Court of Justice of 22 February 2023.