Ամբողջովին արգելափակելով Լաչինի միջանցքը՝ Ադրբեջանը փաստացի նոր մակարդակի է հասցրել Արցախի էթնիկ զտման իր նպատակաուղղված քաղաքականությունը. Արցախի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լաչինի միջանցքի ամբողջական և կամայական արգելափակումը միջազգային իրավունքում դիտարկվում է որպես պատերազմական հանցագործություն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության մեջ:
«Հունիսի 15-ից ի վեր՝ արդեն 7-րդ օրն է, ինչ Ադրբեջանը ամբողջությամբ արգելափակել է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի (ՌԽԶ) և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) կողմից Լաչինի միջանցքով իրականացվող բոլոր տեսակի հումանիտար բեռների` ներառյալ պարենի և դեղորայքի մատակարարումներն Արցախի Հանրապետություն՝ դրանով իսկ միտումնավոր զրկելով Արցախի 120 հազար բնակչությանը, այդ թվում՝երեխաներին, կանանց և ծերերին,գոյատևման նվազագույն միջոցներից։
Ընդգծում ենք, որ Լաչինի միջանցքի ամբողջական և կամայական արգելափակումը, մասնավորապես, ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի և ԿԽՄԿ-ի կողմից Արցախի պաշարված ժողովրդի հիմնական կարիքների համար նախատեսված մարդասիրական բեռների փոխադրմանը միտումնավոր խոչընդոտելը, միջազգային իրավունքում դիտարկվում է որպես պատերազմական հանցագործություն։ Ըստ էության, Ադրբեջանը 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների աղաղակող խախտումներից և ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի 2023 թ․ փետրվարի 22-ի իրավաբանորեն պարտավորեցնող վճռի լիակատար անտեսումից անցել է պատերազմական հանցագործություն հանդիսացող գործողությունների։
Հիշեցնենք, որ Լաչինի միջանցքը, որը նախատեսված է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ, որով, մասնավորապես, սահմանվում է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից միջանցքի բացառիկ վերահսկողությունը, անցած վեց ամիսների ընթացքում գործել է Ադրբեջանի կողմից խիստ և կամայական սահմանափակումներով և օգտագործվել միայն ԿԽՄԿ-ի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ավտոմեքենաների անցման համար։ Հունիսի 15-ին Հակարիի կամրջի վրա ադրբեջանական դրոշի հետ կապված կանխամտածված սադրանքից հետո Ադրբեջանն ամբողջությամբ արգելափակել է միջանցքը, այդ թվում՝ զրահամեքենաների օգտագործմամբ։ Այսպիսով, միջանցքով երկու ուղղություններով երթևեկությունն արդեն փակ է նաև ԿԽՄԿ-ի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ներկայացուցիչների համար, որոնք առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ էին մատակարարում Արցախի Հանրապետություն։
Արցախի Հանրապետության լիակատար շրջափակումը և արտաքին աշխարհից մեկուսացումը խորացնում են հումանիտար ճգնաժամը և բարենպաստ հողնախապատրաստում, որպեսզի մարդկության դեմ ուղղված Ադրբեջանի շարունակական հանցագործությունները վերաճեն ցեղասպանության հանցագործության։ Ամբողջովին արգելափակելով Լաչինի միջանցքը, որն արցախցիների կյանքի միակ ճանապարհն է, Ադրբեջանը փաստացի նոր մակարդակի է հասցրել Արցախի էթնիկ զտման և որպես այդպիսին նրա ժողովրդի ոչնչացման՝ իր նպատակաուղղված քաղաքականությունը»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Հայտարարության մեջ նաև նշվում է, որ կասկածից վեր է, որ Լաչինի միջանցքի նկատմամբ ապօրինի վերահսկողություն սահմանելու սկզբնական նպատակը եղել է դրա հետագա արգելափակումը և շրջափակման օգտագործումը որպես Արցախի ժողովրդի դեմ ագրեսիվ և ցեղասպան քաղաքականություն վարելու միջոց։
«Ըստ էության, Լաչինի միջանցքը, որն ի սկզբանե նախատեսված էր արտաքին աշխարհի հետ Արցախի կապն ապահովելու համար և հանդիսանում էր նրա ժողովրդի բնականոն կենսագործունեության երաշխիքներից մեկը, Ադրբեջանի կողմից օգտագործվում է որպես ռազմաքաղաքական գործիք՝ Արցախի Հանրապետության և նրա քաղաքացիների դեմ ագրեսիվ գործողություններ իրականացնելու համար:
120 հազար մարդկանց, այդ թվում՝կանանց, ծերերին և երեխաներին գիտակցաբար սովի մատնելը, նրանց ամենօրյա անտանելի տառապանքներ պատճառելը, ինչպես նաև ուժի կամ ուժի սպառնալիքի միջոցով սեփական կամքը պարտադրելը, միջազգային հանրությունից պահանջում են ձեռնարկել հրատապ և արդյունավետ հարկադրական բնույթի միջոցներ՝ ուղղված Արցախի ժողովրդի իրավունքների զանգվածային խախտումները կանխելուն։
Խստորեն պահանջում ենք, որպեսզի միջազգային հանրության բոլոր պատասխանատու անդամները ձեռնարկեն անհրաժեշտ հավաքական և անհատական միջոցներ՝ դադարեցնելու Ադրբեջանի կողմից իրականացվող շարունակական միջազգային հանցագործությունները, ինչպես նաև կանխելու Արցախի ժողովրդին սպառնացող ցեղասպանության աղետը: Ժամանակն է նաև, որպեսզի ԿԽՄԿ-ն և այլ համապատասխան միջազգային կառույցները և իրավապաշտպան կազմակերպությունները պատշաճ և համարժեք գնահատեն ստեղծված իրավիճակը և հորդորեն Ադրբեջանի իշխանություններին հարգել Արցախի ժողովրդի մարդասիրական օգնության և միջազգային պաշտպանության իրավունքը։ Ընդգծում ենք, որ անգործությունը և անտարբերությունը փաստացի խրախուսում են Ադրբեջանի ցեղասպան գործողությունները»,-եզրափակվում է Արցախի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը:

YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. The complete and arbitrary blocking of the Lachin Corridor, in particular thedeliberate obstruction of the delivery of humanitarian cargo by the Russian peacekeeping forces and the ICRC for the basic needs of the people of Artsakh under siege, is considered a war crime under international law, the Artsakh (Nagorno Karabakh) Foreign Ministry said in a statement on June 21.
“For the seventh day now, since 15 June, Azerbaijan has completely blocked the delivery of all types of humanitarian cargo to the Republic of Artsakh through the Lachin Corridor, including food and medicine, carried out by the Russian peacekeeping forces and the International Committee of the Red Cross (ICRC), thereby deliberately depriving the 120,000 population of Artsakh, including women, children and the elderly, of the minimum means of subsistence.
“We emphasise that the complete and arbitrary blocking of the Lachin Corridor, in particular the deliberate obstruction of the delivery of humanitarian cargo by the Russian peacekeeping forces and the ICRC for the basic needs of the people of Artsakh under siege, is considered a war crime under international law. In essence, Azerbaijan has gone from blatant violation of the provisions of the Trilateral Statement of 9 November 2020 and complete disregard for the legally binding Order of the International Court of Justice of 22 February 2023 to actions that amount to a war crime.
“We recall that the Lachin Corridor, envisaged by the Trilateral Statement of the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan dated 9 November 2020, which establishes,inter alia, the exclusive control of the Corridor by the Russian peacekeeping forces, has been functioning for the past six months with severe and arbitrary restrictions imposed by Azerbaijan and was used only for the passage of vehicles of the ICRC and the Russian peacekeeping forces. On 15 June, after a deliberate provocation with the Azerbaijani flag on the Hakari bridge, Azerbaijan completely closed the Corridor, including by blocking the road with armoured vehicles. Thus, movement in both directions through the Corridor has now been blocked for representatives of the ICRC and the Russian peacekeeping forces, who delivered essential supplies to the Republic of Artsakh.
“The complete blockade and isolation of the Republic of Artsakh from the outside world exacerbate the humanitarian crisis and prepare fertile ground for the escalation of Azerbaijan's ongoing crimes against humanity into the crime of genocide. By completely blocking the Lachin Corridor, which is the only Road of Life for the people of Artsakh, Azerbaijan has actually taken its targeted policy of ethnic cleansing of Artsakh and destruction of its people as such to a new level.
“There is no doubt that the initial purpose of the illegal establishment of Azerbaijani control over the Lachin Corridor was its subsequent blockade and use as a means of conducting its aggressive and genocidal policy against the people of Artsakh. In fact, the Lachin Corridor, originally intended to connect Artsakh with the outside world and as one of the guarantees of the normal life activity of its people, is used by Azerbaijan as a military-political tool to carry out aggressive actions against the Republic of Artsakh and its citizens.
“The deliberate starvation of 120,000 people, including women, children and the elderly, inflicting unbearable daily suffering on them, as well as imposing Azerbaijan's own will with the use or threat of force, requires the international community to take urgent and effective enforcement measures aimed at preventing massive violations of rights of the people of Artsakh.
“We strongly demand that all responsible members of the international community take the necessary collective and individual measures to stop the ongoing international crimes committed by Azerbaijan, and to prevent a catastrophe threatening the people of Artsakh with genocide. We also consider it timely for the ICRC and other relevant international structures and human rights organisations to properly and adequately assess the situation and urge the Azerbaijani authorities to respect the right of the people of Artsakh to humanitarian assistance and international protection. We note that inaction and indifference in fact encourage Azerbaijan's genocidal actions.”