Հայաստանը շարունակում է մնալ Ադրբեջանում ատելության խոսքի թիրախում. եվրոպական հանձնաժողովի զեկույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը շարունակում է ռասիստական կարծրատիպեր քարոզող լեզվի օգտագործումը և թշնամանքի հրահրումը: Հանրային քննարկումները նշանավորվել են քաղաքական գործիչների հրապարակային հայտարարություններում Հայաստանի դեմ հրահրող հռետորաբանության կիրառմամբ, այդ թվում՝ ամենաբարձր քաղաքական մակարդակում, ինչպես նաև ավանդական և սոցիալական լրատվամիջոցներում ատելություն պարունակող բովանդակության լայն տարածմամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրված է Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ եվրոպական հանձնաժողովի (ՌԱԵՀ)՝ Ադրբեջանի վերաբերյալ 6-րդ զեկույցում:
Փաստաթղթում նշվում է, որ դպրոցական դասագրքերում խտրական վերաբերմունք կա հայերի դեմ: ՌԱԵՀ-ը մտահոգություն է հայտնում, որ հարևան երկրի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ատելության խոսքի օգտագործում է նկատվում երիտասարդների շրջանում դպրոցից և դպրոցից դուրս, ինչը կարող է հետագա թշնամանքի համար հող նախապատրաստել:
ՌԱԵՀ-ը նաև անդրադառնում է 2021 թ.-ի ապրիլին Բաքվում «Ռազմավարի պուրակի» բացմանը, ինչը նույնպես մեծ քննադատություն է առաջացրել:
«ՌԱԵՀ-ը կիսում է այլ միջազգային մարմինների, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հարցերով հանձնակատարի և Ռասայական խտրականության վերացման մասին հանձնաժողովի արտահայտած լուրջ մտահոգությունները «ագրեսիայի» լեզվի դիմելու և պարբերաբար թշնամական թեզերի առաջ քաշման առնչությամբ, որոնք քարոզում են ռասիստական կարծրատիպեր և հավերժացնում թշնամանքը», - նշված է զեկույցում:
Զեկույցում նշվում է նաև բազմաթիվ հաղորդումների մասին, որոնք ՌԱԵՀ-ը ստացել է հայերի դեմ բռնության, կամայական սպանությունների, նրանց գույքի ոչնչացման մասին 2020 թ.-ի պատերազմից ընթացքում և դրանից հետո:

Армения остаётся объектом разжигания ненависти в Азербайджане: доклад Европейской комиссии
Азербайджан продолжает использовать язык, пропагандирующий расистские стереотипы и разжигание ненависти. Публичные обсуждения и заявления политиков, в том числе на высшем политическом уровне, были отмечены использованием подстрекательской риторики против Армении и широким распространением ненавистнического контента как в традиционных, так и в социальных сетях. Как передает «Арменпресс», об этом говорится в 6-м докладе Европейской комиссии против расизма и нетерпимости (ERC) относительно Азербайджана.
В документе говорится, что даже в школьных учебниках пропагандируется дискриминация армян. Комиссия выражает обеспокоенность тем, что использование Азербайджаном языка ненависти в отношении соседней страны наблюдается среди молодежи и в школе и вне школы, что может подготовить почву для дальнейшей вражды.
ERC в докладе обращается и к открытию в Баку в апреле 2021 года Парка трофеев, что вызвало много осуждений.
«Европейская комиссия против расизма и нетерпимости разделяет серьезную обеспокоенность, выраженную и другими международными органами, в том числе Комиссаром Совета Европы по правам человека и Комитетом по ликвидации расовой дискриминации, в отношении использования языка ненависти и регулярного использования враждебных тезисов, которые пропагандируют расистские стереотипы и увековечивают вражду», - говорится в докладе.
В докладе также упоминаются многочисленные сообщения, получаемые комиссией о насилии в отношении армян, об убийствах, уничтожении их имущества во время и после войны 2020 года.