Հայաստանը շարունակում է մնալ Ադրբեջանում ատելության խոսքի թիրախում. եվրոպական հանձնաժողովի զեկույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը շարունակում է ռասիստական կարծրատիպեր քարոզող լեզվի օգտագործումը և թշնամանքի հրահրումը: Հանրային քննարկումները նշանավորվել են քաղաքական գործիչների հրապարակային հայտարարություններում Հայաստանի դեմ հրահրող հռետորաբանության կիրառմամբ, այդ թվում՝ ամենաբարձր քաղաքական մակարդակում, ինչպես նաև ավանդական և սոցիալական լրատվամիջոցներում ատելություն պարունակող բովանդակության լայն տարածմամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրված է Ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ եվրոպական հանձնաժողովի (ՌԱԵՀ)՝ Ադրբեջանի վերաբերյալ 6-րդ զեկույցում:
Փաստաթղթում նշվում է, որ դպրոցական դասագրքերում խտրական վերաբերմունք կա հայերի դեմ: ՌԱԵՀ-ը մտահոգություն է հայտնում, որ հարևան երկրի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ատելության խոսքի օգտագործում է նկատվում երիտասարդների շրջանում դպրոցից և դպրոցից դուրս, ինչը կարող է հետագա թշնամանքի համար հող նախապատրաստել:
ՌԱԵՀ-ը նաև անդրադառնում է 2021 թ.-ի ապրիլին Բաքվում «Ռազմավարի պուրակի» բացմանը, ինչը նույնպես մեծ քննադատություն է առաջացրել:
«ՌԱԵՀ-ը կիսում է այլ միջազգային մարմինների, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հարցերով հանձնակատարի և Ռասայական խտրականության վերացման մասին հանձնաժողովի արտահայտած լուրջ մտահոգությունները «ագրեսիայի» լեզվի դիմելու և պարբերաբար թշնամական թեզերի առաջ քաշման առնչությամբ, որոնք քարոզում են ռասիստական կարծրատիպեր և հավերժացնում թշնամանքը», - նշված է զեկույցում:
Զեկույցում նշվում է նաև բազմաթիվ հաղորդումների մասին, որոնք ՌԱԵՀ-ը ստացել է հայերի դեմ բռնության, կամայական սպանությունների, նրանց գույքի ոչնչացման մասին 2020 թ.-ի պատերազմից ընթացքում և դրանից հետո:

Armenia still the target of Azerbaijani hate speech - European Commission against Racism and Intolerance
YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. Azerbaijan continues to propagate racist stereotypes and perpetuate animosities, the European Commission against Racism and Intolerance (ECRI) said in its 6th report on Azerbaijan.
It said that public discourse in Azerbaijan has been marked by the use of inflammatory rhetoric in public statements by politicians, including at the highest political level, and other public figures, as well as by the wide dissemination of hateful and dehumanising content against Armenia.
The report stated that discriminatory language in Azerbaijani school textbooks against Armenians exists.
“In this context, ECRI is deeply concerned that the use of hate speech linked to the long-lasting conflict and confrontations with neighbouring country Armenia, has been observed among young people in and outside schools and could eventually provide a breeding ground for further hostilities,” the ECRI said in the report.
The commission also addressed the infamous “Trophy Park” in Baku.
“The opening of the Baku Trophy Park in April 2021, where Armenian military equipment and personnel were portrayed very negatively, also raised a lot of criticism. ECRI shares the grave concerns expressed by other international bodies, including the Commissioner for Human Rights of the Council of Europe and the CERD about the language of “aggression” and regular resort to adversarial narratives that propagates racist stereotypes and perpetuates animosities.”
“ECRI has received numerous reports with graphic accounts of violence against Armenians, including wilful killings or the extensive destruction of their property during and after the 2020 armed conflict and confrontations in and around Nagorno-Karabakh,” it added.