ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը կրկին ապատեղեկատվություն է տարածել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ ստորաբաժանումները հունիսի 20-ին ժամը 20:10-ի սահմաններում կրակ են բացել Արցախի Հանրապետության Շուշիի շրջանի օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, հերթական ապատեղեկատվությունն է»,- ասված է Արցախի ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:

YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS. The Azerbaijani authorities have again spread disinformation, the Nagorno Karabakh military warned Wednesday.
In a statement, the Azerbaijani Ministry of Defense has again falsely accused the Nagorno Karabakh (Artsakh) Defense Army of opening gunfire.
“The statement released by the Azerbaijani Ministry of Defense accusing the Defense Army units of opening gunfire around 20:10 on June 20 at Azerbaijani positions deployed in the occupied territories of the Shushi region of Artsakh Republic is usual disinformation,” the Nagorno Karabakh (Artsakh Republic) Ministry of Defense said in a statement.