Հաշվի առնելով, որ այսօր ՀՀ-ում պետական խորհրդանիշների օրն է՝ Ադրբեջանը փորձել է կրկին ի ցույց դնել իր սադրիչ էությունը. Պապիկյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը հունիսի 15-ին Ադրբեջանի հերթական ագրեսիան կապում է նաև օրվա հետ. Հայաստանում նշվում է պետական խորհրդանիշների օրը, և հակառակորդը փորձել է սրանով ևս մեկ անգամ ցույց տալ իր սադրիչ էությունը:
«Արմենպրես»-իհաղորդմամբ՝ ԱԺ նիստում «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը խնդրեց ներկայացնել վերջին օրերի ընթացքում ադրբեջանական հերթական գործողությունների նպատակը՝ թե Երասխում, թե Տեղում, թե Հակարի կամրջին:
Նախարարն ակնհայտ համարեց, որ այն ամենը, ինչ կատարվում է թե տեղեկատվական դաշտում, թե հետո՝ իրական հողի վրա, նպատակ ունի իրավիճակը սրելու կամ ցույց տալու, թե հայկական կողմը ունի ապակառուցողական դիրքավորում և մշտապես խախտում է հրադադարի ռեժիմը:
«Այսօրվա դիպվածն առավել ևս կապում եմ նաև այսօրվա օրվա հետ: Հաշվի առնելով, որ այսօր ՀՀ-ում նշվում է պետական խորհրդանիշների օրը՝ իրենք փորձել են այս ձևով ևս մի անգամ ի ցույց դնել իրենց սադրիչ էությունը: Բայց ի պատիվ մեր սահմանապահների գործողությունների՝ նրանց նպատակը չի իրականացել: Ցավոք, դիպուկահարի կրակոցից կա մեկ վիրավոր: Իրենք նույնպես հայտնել են վիրավորի մասին»,-ասաց Պապիկյանը:
Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները հունիսի 15-ին կրակ էին բացել Տեղի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ՝ կիրառելով նաև ականանետ: Ադրբեջանի ԶՈՒ կրակի հետևանքով վիրավորում է ստացել ԱԱԾ սահմանապահ ծառայության զինծառայողը: Նույն օրը ադրբեջանական զինված ուժերը Կապանի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքի վրա կիրառել էին դրոն-ԱԹՍ:

В День государственных символов Армении противник попытался проявить свою провокационную сущность: Папикян
Министр обороны Армении Сурен Папикян связывает ​​очередную агрессию Азербайджана 15 июня в том числе и с тем, что сегодня Армения отмечает День государственных символов, и противник в очередной раз попытался проявить свою провокационную сущность.
Как сообщает Арменпресс, на заседании НС секретарь фракции “Армения” Арцвик Минасян попросил представить цель очередных действий Азербайджана в последние дни, будь то в Ерасхе, Техе или на мосту Хакари.
Министр посчитал очевидным, что все происходящее как в информационном поле, так и в дальнейшем “на земле”, имеет целью обострить ситуацию или показать, что армянская сторона занимает деструктивную позицию и постоянно нарушает режим прекращения огня.
“Я связываю сегодняшние действия со значением сегодняшнего дня. Принимая во внимание, что сегодня в Армении отмечается День государственных символов, они попытались таким образом еще раз продемонстрировать свой провокационный характер. Но благодаря действиям наших пограничников их цель не была достигнута. К сожалению, есть один пострадавший от снайперского огня. Они также сообщили о раненом”, - сказал Папикян.
15 июня подразделения ВС Азербайджана открыли огонь, в том числе из минометов, в направлении армянских позиций, расположенных на участке Тех. В результате обстрела ВС Азербайджана ранен сотрудник пограничной службы Службы национальной безопасности. В тот же день вооруженные силы Азербайджана применили беспилотник по армянским позициям, расположенным в районе Капана.