Հայաստանում շինարարական բումը դեռ երկար է շարունակվելու. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում շինարարարական բում է ու այն երկար է շարունակվելու, քանի որ կառավարությունը նոր որոշում է կայացնում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` ԱԺ-ում Հայաստանի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին նախագծի քննարկմանը:
Վարչապետը նկատեց՝ ընդդիմության կողմից տեսակետ կա, թե 2022-ի մոտ 12 տոկոս տնտեսական աճի հետ Հայաստանի կառավարությունն ի՞նչ կապ ունի:
«Պետք է հիասթափեցնեմ, այդպես չէ: Հայաստանում այսօր մեծ շինարարարական բում է: Այդ ո՞նց եղավ: Դա կապված է կառավարության շատ կոնկրետ մի ծրագրի հետ, երբ մենք որոշեցինք, որ հիփոթեքային վարկի դիմաց եկամտային հարկը շարունակելու ենք վերադարձնել և 2025 թ հունվարի 1-ից հետո Երևանում այդ համակարգը չի գործելու: Եվ բոլոր այն ներդրողները, որոնք գիտեին, որ Երևանում կա բնակարանային հսկայական պահանջարկ, շտապեցին ներդրումներ անել, որովհետև 2022 թ. 35 մլրդ դրամը չէր գնալու ներդրում այդ ծրագրին: Այդ շինարարական բումը դեռ երկար է շարունակվելու, որովհետև մենք հիմա հաջորդ որոշումն ենք կայացնում»,-ասաց Փաշինյանը:
2025թ համակարգը դուրս կգա Երևանից, հաջորդ փուլով, ամենայն հավանականությամբ, 2028 թ հունվարի 1-ից համակարգը կփակվի երևանամերձ մարզերի համար: Իսկ մնացած բոլոր մարզերի համար համակարգը բաց կլինի:
«Եվ այս շինարարարական բումը, Երևանը և երևանամերձ մարզերը հագեցնելով, կհասցնի ՀՀ ամենահեռավոր բնակավայրերը: Այսօր դրա երևույթները մենք տեսնում ենք: Կապանում նորակառույց շենքեր ունենք, այդ թվում աջակցում ենք պետական ծրագրերում, որ գնողունակությունը, շուկայում մրցունակությունը բարձրանա»,-ասաց վարչապետը:
Նրա խոսքով, այդ շինարարություններում օգտագործվում է տեխնիկա, որ 30 տարի Հայաստանում չի եղել: Վարչապետի կարծիքով՝ դա ևս տնտեսության արդիականացման պետական ծրագրի շնորհիվ է եղել, որով ընկերությունների կողմից ձեռք բերվող տեխնիկայի համար վերցրած վարկերի տոկոսները պետությունը սուբսիդավորում է:

Строительный бум в Армении будет продолжаться еще долго: Пашинян
В Армении происходит строительный бум, и он будет продолжаться еще долго, потому что правительство принимает новое решение. Как сообщает Арменпресс, об этом на заседании Национального Собрания сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что у оппозиции есть такая точка зрения: какое отношение правительство Армении имеет к 12-процентному экономическому росту в 2022 году?
“Я должен разочаровать, все не так. Сегодня в Армении большой строительный бум. Откуда он появился? Это связано с очень конкретной программой правительства, когда мы решили, что будем продолжать возвращать подоходный налог по ипотечному кредиту и после 1 января 2025 года эта система в Ереване действовать не будет. И все те инвесторы, которые знали, что в Ереване есть огромный спрос на жилье, поспешили делать инвестиции. Этот строительный бум будет продолжаться еще долго, потому что мы сейчас принимаем очередное решение”, - сказал Пашинян.
В 2025 году система не будет действовать в Ереване, на следующем этапе, скорее всего, с 1 января 2028 года, система будет закрыта и для регионов, близких к Еревану. Для всех остальных областей система будет открыта.
“И этот строительный бум, насытив Ереван и близлежащие районы, доберется до самых отдаленных населенных пунктов Армении. Сегодня мы наблюдаем подобные явления. У нас есть новостройки в Капане, и мы поддерживаем в рамках государственных программ, чтобы повысить покупательную способность и конкурентоспособность на рынке”, - сказал премьер-министр.
По его словам, в этих строительных работах используется оборудование, которого не было в Армении на протяжении 30 лет. По словам премьер-министра, это произошло также благодаря госпрограмме модернизации экономики, в рамках которой государство субсидирует проценты по кредитам, взятым компаниями на приобретаемое оборудование.