ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդականին է ներկայացրել ԼՂ-ում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը մայիսի 24-ին հանդիպում է ունեցել Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդական, ԳՔ տեղակալ Ալիս Վաիրիմու Նդերիտուի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հայաստանի արտաքին գերատեսչության տարածած հաղորդագրությունից, նախարարի տեղակալը հատուկ խորհրդականին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամը՝ շեշտելով, որ հայատյացության հողի վրա իրականացվող այս ապօրինի գործողությունները Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի էթնիկ զտման քաղաքականության վկայությունն են։
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից` «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի»՝ տասնամյակներ շարունակվող կոպիտ խախտումներին և այդ համատեքստում Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման իրականացման կարևորությանը։
Վահե Գևորգյանը կարևորել է Հայաստանի և Հատուկ խորհրդականի գրասենյակի շարունակական սերտ համագործակցությունը ՄԱԿ կանխարգելման օրակարգի շրջանակներում՝ շեշտելով հատուկ խորհրդականի ակտիվ ներգրավման անհրաժեշտությունը՝ ՄԱԿ կողմից ցեղասպանության և այլ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման մեխանիզմների գործարկման նպատակով։

Armenia calls for UN genocide prevention mechanisms in Nagorno Karabakh
YEREVAN, MAY 26, ARMENPRESS. Deputy Foreign Minister of Armenia Vahe Gevorgyan held a meeting on May 24 with UN Under-Secretary-General and Special Adviser on the Prevention of Genocide Alice Wairimu Nderitu in New York City.
Gevorgyan presented the worsening humanitarian crisis in Nagorno Karabakh resulting from the illegal blockade of Lachin Corridor by Azerbaijan, emphasizing that these Armenophobia-fuelled illegal actions attest to Azerbaijan’s policy of ethnic cleansing against the people of Nagorno Karabakh, the foreign ministry said in a readout.
Azerbaijan’s ongoing gross violations of the Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discriminationover many decades and the importance of the implementation of the ICJ February 22 ruling were discussed.
Vahe Gevorgyan attached importance to the close cooperation between Armenia and the office of the UN Special Adviser on the Prevention of Genocide as part of the UN Prevention Agenda, emphasizing the need for the Special Adviser’s active involvement for launching UN mechanisms for prevention of genocide and other mass crimes.