ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդականին է ներկայացրել ԼՂ-ում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը մայիսի 24-ին հանդիպում է ունեցել Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդական, ԳՔ տեղակալ Ալիս Վաիրիմու Նդերիտուի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հայաստանի արտաքին գերատեսչության տարածած հաղորդագրությունից, նախարարի տեղակալը հատուկ խորհրդականին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամը՝ շեշտելով, որ հայատյացության հողի վրա իրականացվող այս ապօրինի գործողությունները Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի էթնիկ զտման քաղաքականության վկայությունն են։
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից` «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի»՝ տասնամյակներ շարունակվող կոպիտ խախտումներին և այդ համատեքստում Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման իրականացման կարևորությանը։
Վահե Գևորգյանը կարևորել է Հայաստանի և Հատուկ խորհրդականի գրասենյակի շարունակական սերտ համագործակցությունը ՄԱԿ կանխարգելման օրակարգի շրջանակներում՝ շեշտելով հատուկ խորհրդականի ակտիվ ներգրավման անհրաժեշտությունը՝ ՄԱԿ կողմից ցեղասպանության և այլ զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելման մեխանիզմների գործարկման նպատակով։

Замминистра ИД Армении встретился со специальным советником генсека ООН по предотвращению геноцида
Находящийся с рабочим визитом в Нью-Йорке заместитель министра иностранных дел РА Ваге Геворкян 24 мая встретился со специальным советником Генерального секретаря ООН по предотвращению геноцида, заместителем Генерального секретаря Алис Вайриму Ндериту.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение МИД Армении, замминистра представил специальному советнику гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе, создавшийся в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, подчеркнув, что эти незаконные действия, осуществляемые на почве ненависти к армянам, являются частью проводимой Азербайджаном этнической чистки народа Нагорного Карабаха и свидетельством этой политики.
Стороны коснулись продолжающихся десятилетиями грубых нарушений Азербайджаном Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации и в этом контексте важности реализации решения Международного суда от 22 февраля о применении промежуточных мер в отношении Азербайджана.
Ваге Геворкян подчеркнул существующее тесное сотрудничество между Арменией и Офисом специального советника в рамках повестки ООН по предотвращению геноцидов, отметив необходимость активного участия специального советника ООН для запуска механизмов предотвращения геноцида и других массовых преступлений.